Zmarł autor "Polowania na Czerwony Październik"

PAP |

publikacja 02.10.2013 19:20

Znany amerykański pisarz, autor powieści szpiegowskich i thrillerów politycznych, Tom Clancy zmarł w nocy z wtorku na środę w wieku 66 lat - podają amerykańskie media. Międzynarodową sławę przyniosła mu już pierwsza książka "Polowanie na Czerwony Październik".

Zmarł autor "Polowania na Czerwony Październik" ANDREW GOMBERT /PAP/EPA Tom Clancy

"Bestsellery Clancy'ego stały się wielomilionowym biznesem, obejmującym również ekranizacje jego powieści i luźno oparte na jego książkach gry wideo" - pisze "Time". "Pisarz, który wyznaczył nowe standardy precyzyjnych technicznie powieści militarnych" - tak określa go "New York Daily News".

Już pierwsza z powieści Clancy'ego, opublikowane w 1984 roku "Polowanie na Czerwony Październik", została sprzedana w 5 milionach egzemplarzy. Na jej podstawie powstał kasowy film pod tym samym tytułem. Akcja wielu powieści Clancy'ego toczyła się wokół zimnej wojny i jej następstw. Wśród najbardziej znanych jego książek są także: "Suma wszystkich strachów", "Czas patriotów" i "Stan zagrożenia".

Tom Clancy urodził się 12 kwietnia 1947 w Baltimore. Studiował filologię angielską na Baltimore Loyola College, a przed debiutem literackim pracował w agencji ubezpieczeniowej. Przyszły autor powieści sensacyjnych od najmłodszych lat pasjonował się historią marynarki i wojskowości. Wiedzę o technice, taktyce i strategii działania różnych rodzajów wojsk dały przyszłemu pisarzowi podręczniki przeznaczone dla inżynierów i wojskowych.

"Polowanie na Czerwony Październik" było pierwszą powieścią z cyklu 12 książek, których bohaterem jest Jack Ryan - były oficer marines, historyk i analityk z CIA, który pod piórem Clancy'ego zostaje w końcu prezydentem Stanów Zjednoczonych. Ta fikcyjna postać występuje w "Czasie patriotów", "Stanie zagrożenia" czy "Sumie wszystkich strachów". Bohaterem kilku kolejnych powieści Clancy'ego jest syn Jacka Ryana.

Clancy miał przyjaciół z kół wojskowych i służb specjalnych, tak w USA, jak i za granicą. Pisarz w swojej twórczości korzystał z informacji, które otrzymywał od nich, choć w 2003 r. w wywiadzie dla CNN podkreślił, że nigdy nie ujawnił informacji tajnych lub szczegółów działania służb specjalnych, których opisanie mogłoby narazić ich funkcjonariuszy na niebezpieczeństwo.

Twórczość Clancy'ego to klasyka powieści sensacyjnych na temat kulis działania agend rządowych i sił zbrojnych: od szczebla plutonu piechoty do broni kosmicznej. Kolejne powieści autora były bardzo dobrze przyjmowane i okupowały szczyty list bestsellerów. Powstało też kilka filmów na podstawie jego książek.

Wiele powieści Clancy pisał z pomocą innych pisarzy, na przykład cykl 12 książek o OP-Center (czyli powieściowym Narodowym Centrum Rozwiązywania Kryzysów) powstał we współpracy ze Stevem Pieczenikiem i Jeffem Rovinem, a 10 powieści o Net Force (fikcyjne siły specjalne) - ze Steve'em Perrym. W sumie Clancy firmował swoim nazwiskiem około 80 książek, w większości napisanych we współpracy z ghostwriterami.

Tom Clancy brał też udział w tworzeniu gier komputerowych, których był pasjonatem, na motywach swoich powieści. Clancy był też właścicielem wytwórni gier komputerowych.

Clancy przez całe życie popierał Republikanów, a w jego książkach można znaleźć pochlebne odniesienia do działań konserwatywnych polityków, szczególnie lubianego przez pisarza Ronalda Regana. Po wydarzeniach z 11 września 2001 roku Clancy oświadczył, że część winy za zamachy spada na lewicowych polityków, którzy sabotowali poczynania CIA.

Pisarz był dwukrotnie żonaty. Według tygodnika "Time" Clancy zmarł w szpitalu w rodzinnym mieście Baltimore.

W grudniu 2013 roku ukaże się kolejna książka pisarza pt. "Command Authority", w której pojawi się jego ulubiony bohater - Jack Ryan