Hakerzy przed sądem

PAP |

publikacja 04.10.2013 07:16

Trzynastu członkom grupy hakerów Anonymous postawiono w czwartek zarzuty w związku z serią ataków na amerykańskie firmy i organizacje między wrześniem 2010 roku a styczniem 2011 roku. Hakerzy atakowali m.in. firmy odmawiające współpracy z portalem WikiLeaks.

Hakerzy przed sądem Junior Melo / CC-SA 3.0 Cyberprzestępstwa to jedno z największych zagrożeń dla gospodarki

Śledczy sąd przysięgłych (grand jury) w Alexandrii w stanie Wirginia postawił członkom grupy zarzuty spiskowania w celu uszkodzenia chronionych sieci komputerowych w ramach akcji nazwanej "Operacją Payback". Jak podkreślono, hakerom chodziło o to, by zasoby zaatakowanych instytucji były "niedostępne dla ich klientów i użytkowników".

Przedział wieku oskarżonych to 21-65 lat; pochodzą oni z 13 różnych amerykańskich stanów.

Wśród ofiar cyberataków znalazło się stowarzyszenie studiów filmowych Motion Picture Association of America, a także Bank of America czy firmy Visa i Mastercard. Zaatakowane zostały również strony Biblioteki Kongresu USA i ministerstwa sprawiedliwości.

Hakerzy uderzyli w instytucje walczące z piractwem dóbr kultury i, jak w przypadku banków, instytucje, które odmówiły usług finansowych dla demaskatorskiego portalu WikiLeaks i jego założyciela Juliana Assange'a.

Grupa Anonymous przedstawia się jako międzynarodowy ruch internautów w obronie wolności wszelkich informacji bez względu np. na prawa autorskie czy obowiązujące w poszczególnych krajach względy bezpieczeństwa.