Częstochowa: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater"

KAI/a.

publikacja 01.05.2008 19:15

XVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater" rozpoczyna się dziś 1 maja w Częstochowie. Sześciodniowe święto muzyki tym razem wpisuje się w obchody Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego.

Do 6 maja w częstochowskich świątyniach i salach koncertowych gościć będzie muzyka trzech największych religii: chrześcijaństwa, judaizmu i islamu. Projekt jest największym w Polsce miejscem prezentacji muzyki różnych religii i kultur. To także jedna z najważniejszych imprez muzyki sakralnej w Europie. Festiwal zainauguruje wieczorny koncert na Jasnej Górze. Dla Częstochowian i licznie przybywających turystów i pielgrzymów przygotowano koncerty z udziałem 630 artystów z 22 krajów świata, m. in.: Armenii, Austrii, Francji, Izraela, Maroka, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Ukrainy i Wielkiej Brytanii. Zaproszeni artyści zaprezentują muzykę synagogalną (usłyszymy Aziego Schwartza, kantora ze Stanów Zjednoczonych, który jako jedyny śpiewał na obradach knesetu), gospel (w wykonaniu najlepszej gospelowej grupy z Wielkiej Brytanii - „London Community Gospel Choir”), cygańskie pieśni sakralne (w wykonaniu francuskiego zespołu „Tekameli”, który łączy w sobie dźwięki z Francji, Hiszpanii i Kuby), monodię ormiańską, muzykę cerkiewną, marokańskie pieśni sakralne oraz wielkich europejskich mistrzów: J. S. Bacha i W. A. Mozarta. Tradycyjnie, ważnym miejscem dla Festiwalu jest Jasna Góra, gdzie zawsze odbywają się koncerty: inauguracyjny i finałowy. Dziś (1 maja) o 18.00 w bazylice jasnogórskiej zabrzmi Wielka Msza h-moll, Jana Sebastiana Bacha. „To dzieło szczególne, dzieło kompozytora protestanta, który stworzył je od strony muzycznej na podstawie chorałów protestanckich. Spotkała go za to kara, bowiem ani jeden, ani drugi Kościół za życia Bacha, nie zaakceptował tej kompozycji katolickiej” – przypomniała Małgorzata Nowak, dyrektor „Gaude Mater”. 2 maja w południe w bazylice jasnogórskiej nastąpi inauguracja liturgiczna Gaude Mater. Podczas mszy św. odbędzie się prawykonanie Missa „Gaude Mater” młodego kompozytora Michała Sławeckiego. „To chyba pierwszy przypadek, gdzie student napisał na zamówienie Festiwalu mszę liturgiczną. To jego praca dyplomowa. Na to wykonanie przyjedzie profesor, pod kierunkiem którego dzieło powstało, prof. Stanisław Moryto, rektor Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie” - powiedziała dyrektor Festiwalu. 5 maja o godz. 18.00 w bazylice na Jasnej Górze zabrzmi koncert muzyki ze zbiorów jasnogórskich z okazji 700-lecia zatwierdzenia Zakonu Paulinów. Usłyszeć będzie można prawykonania dzieł Amando Ivančića, paulina żyjącego w XVIII wieku. Wystąpi Zespół Instrumentów Historycznych Accademia dell’ Arcadia.

W programie Festiwalu, jak zawsze, ważne miejsce zajmie muzyka polska, m.in. Henryka Mikołaja Góreckiego i Krzysztofa Pendereckiego – obaj obchodzą w tym roku swoje 75. urodziny. Z kolei w koncercie finałowym, 6 maja usłyszymy „Requiem” Romana Maciejewskiego. Mija właśnie 10. rocznica śmierci kompozytora, w Europie uchodzącego za jednego z najciekawszych. - W tym roku „Requiem” Maciejewskiego przygotowują 4 filharmonie, to najlepiej świadczy o wartości jego twórczości – podkreśliła Małgorzata Nowak. Imprezę wzbogaci Koncert Prawykonań Sakralnych. Festiwal w swej 17-letniej historii może poszczycić ponad 150 premierami muzycznymi. Wśród tegorocznych prawykonań znajdą się utwory laureatów IV Międzynarodowego Konkursu Młodych Kompozytorów „Musica Sacra” – towarzyszącego festiwalowi oraz kompozycje uznanych już twórców brytyjskich i polskich. Wydarzeniem tegorocznej edycji będzie koncert polsko-szwedzki pod honorowym patronatem Ambasadora Królestwa Szwecji. Polski Chór Kameralny „Schola Cantorum Gedanensis” zaśpiewa pod batutą 90-letniego Erica Ericsona. „W tym roku artystów z najwyższej półki jest sporo, ale Eric Ericson to wielka gwiazda, która ma za sobą znakomitą, długoletnią karierę, którą tu w Częstochowie chciałby zakończyć” - powiedziała dyrektor Festiwalu. W programie Gaude Mater znajdą się również odnalezione po latach i opracowane kompozycje ze zbiorów Klasztoru Jasnogórskiego. W tym roku będą to utwory najciekawszego kompozytora wśród Paulinów, o. Amando Ivancica. Ich wykonaniu towarzyszyć będzie Międzynarodowa Sesja poświęcona jego życiu i twórczości, z udziałem muzykologów austriackich, niemieckich, słowackich, chorwackich i polskich. Utwory o. Amando Ivancica były bardzo często wykonywane w XVIII wieku, musiał być więc postacią wówczas bardzo znaną. Tymczasem dziś o jego życiu niewiele wiadomo. Przygotowywana sesja ma przybliżyć osobę kompozytora. Koncertom towarzyszyć będą wystawy plastyczne i spektakle teatralne, a wśród nich przygotowany specjalnie na „Gaude Mater” spektakl „Tygiel” w reżyserii Leszka Mądzika. „Pewnie w świecie teatru będzie to wydarzenie, bo Mądzik przygotował tę premierę nawiązując do obchodów Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego” – podkreśliła Małgorzata Nowak. Przedstawienie odbędzie się w całkiem wycienionym Kościele Ewangelicko-Augsburskim, który z zewnątrz zasłonią alpiniści. Artyści festiwalowi wezmą również udział w wyjazdowych koncertach do innych miast województwa śląskiego.