publikacja 27.05.2008 12:44
Zespół Raz Dwa Trzy, Arka Noego, Maleo Reggae Rockers, Rock Loves Chopin, Krzysztof Krawczyk, 2 TM 2,3 oraz wiele innych atrakcji dla dzieci i młodzieży, a także dorosłych spodziewać się można przed Świątynią Opatrzności Bożej podczas ustanowionego I Dnia Dziękczynienia. W tym roku przypada on na 1 czerwca.
Po raz pierwszy w historii Polski przed Świątynią Opatrzności Bożej podczas Mszy świętej o godz. 12.00 dokona się Akt Dziękczynienia Bogu za wolną Polskę, z udziałem biskupów polskich, duchowieństwa i wiernych. Uroczystości rozpoczną się o godz. 12:00 dziękczynną Mszą Świętą, którą prowadził będzie Jego Eminencja Ks. Józef Kardynał Glemp, a koncelebrował Metropolita Warszawski, Ks. Abp Kazimierz Nycz. Akt Dziękczynienia i Zawierzenia Opatrzności Bożej dokona się po tuż homilii. Wówczas chcemy podziękować Opatrzności Bożej, za ten niezwykły dar wolności, za wszystkich tych, którzy poświęcili za nią życie i zdrowie. Opatrzność Boża nigdy nie pozwoliła zniszczyć naszej wiary, nadziei i miłości oraz polskości, a po ponad stu latach wyrwała nas spod zaborów, wyzwoliła od okupantów i w roku 1989 wyprowadziła ku wolności. Ufam, że ten akt, powtarzany co roku, będzie umacniał wdzięczność całego narodu wobec Boga, Jego dobroci i miłosierdzia – mówi Ks. Abp Kazimierz Nycz. Na konferencji prasowej poprzedzającej Dzień Dziękczynienia o powodach do dziękowania i swojej wdzięczności Bogu i ludziom mówili m.in. Robert Korzeniowski, Robert "Litza" Friedrich i Darek "Maleo" Malejonek. „W mojej karierze sportowej punktem zwrotnym było wyproszenie mnie z trasy na kilkaset metrów przed metą, przed prawie pewnym srebrnym medalem. To było w 1992 roku w Barcelonie. Po tej kontrowersyjnej dyskwalifikacji na igrzyskach olimpijskich, przeżyłem bardzo trudne chwile. Poszukiwałem sensu kontynuacji kariery sportowej i źródła dalszej motywacji. Mam oczywiście za co dziękować Panu Bogu. Pomógł mi wejść na inny poziom świadomości. Zostałem wzmocniony, walczyłem o najważniejsze medale aż do samych Aten. Trudne doświadczenia życiowe dały mi szansę na przewartościowanie mojego życia zawodowego i rodzinnego. Za to też pragnę powiedzieć dziękuję” – mówi Robert Korzeniowski, wielokrotny mistrz świata i olimpijski. Robert Friedrich mówił: "Dziękuję Bogu za to życie które mam - to konkretne. Dziękuję Bogu za to, że jest hojny." Od tych słów zaczyna sie specjalnie ułożona na Dzień Dziękczynienia piosenka Arki Noego: "Dziekuję Ci". "Nosicie w sobie skarb świadczenia życiem o tym, co może dać człowiekowi spotkanie Pana Boga" - powiedział do przedmówców abp. Kazimierz Nycz. W niedzielę 1 czerwca około godziny 13:30 ruszy Miasteczko Zabaw i Rekreacji dla najmłodszych (zobacz załączoną mapkę dojazdową). Specjalnie dla nich zostaną przygotowane m.in.: dmuchane zjeżdżalnie, tory przeszkód, suchy basen z piłeczkami plastikowymi, wspinaczkowa ściana dla dzieci. Dzieci będą mogły korzystać z tego bezpłatnie. Zatrudnieni też zostaną animatorzy, którzy zorganizują czas dla wszystkich milusińskich. Dla osób dorosłych przewidziano – oprócz atrakcji kulturalnych i artystycznych – możliwość wzięcia udziału w prezentacjach i pokazach, dotyczących dotychczasowych dokonań i przyszłości Świątyni Opatrzności Bożej, a także zwiedzanie udostępnionej części Świątyni.
Gospodarzem wilanowskiego świętowania będzie J.E. Ks. Arcybiskup Kazimierz Nycz, Metropolita Warszawski. Po występach artystów polskich najmłodsi pupile prześlą baloniki wdzięczności do nieba. Wydarzeniem poprzedzającym Dzień Dziękczynienia jest czuwanie na Pl. Teatralnym, zorganizowane we współpracy z Centrum Myśli Jana Pawła II. Rozpocznie się o godz. 21:15, po koncercie VooVoo, wspomnieniem Jana Pawła II, po czym nastąpi przejście na Pl. Piłsudskiego, gdzie ze zniczów i kwiatów uczestnicy ułożą symboliczny krzyż. Czuwanie-wspomnienie zakończy się krótką modlitwą o rychłą beatyfikację Papieża. Rankiem w pierwszą niedzielę czerwca wyruszy spod znaku krzyża również na Pl. Piłsudskiego pielgrzymka młodzieży na Pola Wilanowskie. Pielgrzymkę poprowadzi Duszpasterstwo Akademickie św. Anny. Serdecznie zapraszamy do udziału w nim. Duchowieństwo i wierni będą mieli okazję do osobistego podziękowania sobie nawzajem oraz za polskich świętych i miliony znanych oraz bezimiennych bohaterów, którzy tworzą naszą historię. Dlatego Centrum ma stać się wyjątkowym miejscem wyrażania wdzięczności Polaków, a także jedynym w Polsce, gdzie ponad tysiącletnia przestrzeń historyczna naszych trudnych dziejów, będzie przeplatała się z wymiarem duchowym. Wymiar duchowy stanowi bowiem fundament działania Centrum, jako że prawdziwym wotum wdzięczności nie mają być same mury, a Polska Bogu wdzięczna. Centrum jako miejsce edukacji historyczno-patriotycznej powołało Radę Patronów, do uczestnictwa w której zaproszono wiele wybitnych postaci, tworzących naszą historię. Przewodniczącym Rady został Ks. Józef Kardynał Glemp. Wśród członków uczestniczyć będą: Ks. Franciszek Kardynał Macharski, Ks. Abp Gdański Senior Tadeusz Gocłowski, Krzysztof Zanussi, wybitny polski scenarzysta i reżyser filmowy, Henryk Mikołaj Górecki, ceniony polski kompozytor, twórca reprezentacyjnej Scontri, Ryszard Kaczorowski, ostatni prezydent RP na uchodźstwie, Lech Wałęsa, były prezydent RP, Tadeusz Mazowiecki, pierwszy premier III RP, prof. Wiesław Chrzanowski, marszałek Sejmu I kadencji, prof. Andrzej Stelmachowski, marszałek Senatu I kadencji. Pierwsze posiedzenie Rady Patronów odbędzie się 1 czerwca rano w Rezydencji Arcybiskupów Warszawskich. Będzie miało na celu ukonstytuowanie się Rady, bliższe zapoznanie z zamierzeniami Centrum. 1 czerwca to także dzień ogólnopolskiej tacy przeznaczonej na budowę Wotum naszej Wdzięczności Centrum Opatrzności Bożej. Wierzę, że ono powstanie, mimo trudów i przeciwności, bo wierzę, że Polska jest Bogu wdzięczna – akcentuje Ks. Abp Kazimierz Nycz. Dziś każdy z nas ofiarą i modlitwą może złożyć swój osobisty dar – swoją cegiełkę. Do ponad 10 tys. parafii w całej Polsce wysłano 3 mln folderów i plakatów promocyjnych o Dniu Dziękczynienia i misji Centrum Opatrzności Bożej.