Niech Polska będzie kochana!

Monika Łącka

publikacja 11.11.2013 14:24

Pochód patriotyczny przeszedł z Wawelu przed Grób Nieznanego Żołnierza.

Niech Polska będzie kochana! Miłosz Kluba /GN Podczas marszu niesiono także olbrzymią biało-czerwoną flagę

Uroczystości związane z krakowskimi obchodami Święta Niepodległości rozpoczęły się od Mszy św. odprawionej w intencji ojczyzny w katedrze na Wawelu. Przewodniczył jej kard. Stanisław Dziwisz.

– Mamy wrażenie, że niewidzialny mur dzielący dziś Polskę na tych, którzy mają wszelkie możliwości, i tych, którzy nie mogą wygłaszać poglądów na przyszłość Polski, przebiega przez nasze serca i rodziny. Jest on zbudowany z lęku i agresji, z braku zrozumienia dla ludzi o innym sposobie myślenia i widzenia przyszłości, z osłabienia wrażliwości na wartość życia ludzkiego i godność każdego człowieka od narodzenia do naturalnej śmierci – mówił w swojej homilii metropolita krakowski, podkreślając, że wolność i niezależność, jakimi Polska może się cieszyć, są trudnym darem, o który trzeba nieustannie walczyć.

– Wolność opiera się na poszanowaniu drugiego człowieka, jego sposobu myślenia i odczuwania, a gwarantem godności człowieka jest Chrystus. Dlatego od grobu św. Stanisława powtarzam słowa bł. Jana Pawła II: "Otwórzcie drzwi Chrystusowi!". Otwórzcie je w imię równości, braterstwa, międzynarodowej oraz międzyludzkiej solidarności i miłości – podkreślał kard. Dziwisz.

Po Mszy św. z Wawelu, Drogą Królewską, na plac Matejki przeszedł pochód patriotyczny. Tam odbyły się główne obchody Święta Niepodległości zorganizowane przez prezydenta Krakowa, wojewodę Małopolski oraz marszałka Województwa Małopolskiego. Rozpoczęły się one w samo południe, od dźwięków hejnału Mariackiego, wciągnięcia na maszt flagi państwowej oraz odegrania hymnu Polski.

 – Spotykamy się po raz kolejny w tym uroczystym i radosnym dniu, w którym w szczególny sposób zwracam się do żołnierzy, kombatantów, osób represjonowanych: to wasze święto! 11 listopada upamiętnia dzień, w którym po wielu latach wojny i niewoli mogliśmy w końcu mówić o Polsce wolnej. Życzę wam, żebyście już nigdy nie musieli walczyć w jej obronie – mówił po zmianie warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza Wojciech Kozak, wicemarszałek województwa małopolskiego.

– Miłość do ojczyzny wymaga jednak stałej gotowości do walki o nią. Chodzi nie tylko o walkę zbrojną, także o walkę oraz dbałość polityczną i gospodarczą. Przykładem polityka, który swoją postawą pokazał, jak wiele można zdziałać pokojowo, jest zmarły niedawno Tadeusz Mazowiecki – podkreślał W. Kozak, prosząc zebranych na pl. Matejki mieszkańców Krakowa i Małopolski (wg szacunków policji w uroczystościach wzięło w nich kilka tysięcy osób), by rozwijali i pokochali Polskę budowaną w demokratyczny sposób. – Dążmy do doskonałości, a nie do podziałów. Niech Polska będzie nasza, dobra i kochana – apelował wicemarszałek Małopolski.

Następnie wojewoda Jerzy Miller wręczył odznaczenia za szczególne zasługi w działalności niepodległościowej, społecznej, kombatanckiej i charytatywnej oraz w imieniu Prezydenta RP przyznał obywatelstwo Polskie kilkunastu obcokrajowcom mieszkającym w Małopolsce.

Obchody Święta Niepodległości zakończyło złożenie kwiatów przed Grobem Nieznanego Żołnierza przez przedstawicieli władz miasta, województwa, samorządu, wojska, policji, staży miejskiej i reprezentantów różnych szkół oraz zawodów. 

– Przyszedłem tu, żeby pokazać mojemu dziecku, że pomimo różnych podziałów, jakie obserwujemy w polskiej polityce, możemy być razem i świętować to, że żyjemy w wolnym kraju – mówi pan Maciej, który na pl. Matejki przyszedł z córką Olą.

– Jestem tu z potrzeby serca. Przeżyłam wojnę i czasy komunistyczne, więc chcę być w tym miejscu, ale tak tu jakoś dzisiaj smutno i ponuro… Nie tylko ze względu na pogodę – zauważa z kolei pani Anna.

Podczas uroczystości nie obyło się bez politycznych akcentów. Grupy osób zgromadzone pod Barbakanem skandowały w stronę pl. Matejki hasła: „Gdzie jest wrak! Miller kłamca” i „Sowieci do domu!”.

Oprócz oficjalnych uroczystości w Krakowie odbyło się wiele wydarzeń związanych ze Świętem Niepodległości. Relacje oraz galerie zdjęć z tego, co działo się w Krakowie w związku z 11 listopada, można zobaczyć tutaj.