Studia on-line dla uchodźców

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 13.11.2013 22:02

W obozach dla uchodźców w Jordanii można już ukończyć wyższe studia. Jezuicka Służba Uchodźcom (JRS) uruchomiła kursy uniwersyteckie w tamtejszych obozach dla Syryjczyków.

Studia on-line dla uchodźców PAP/EPA Uchodźcy z Syrii, którzy trafią do obozów w Jordanii będą mogli tam skończyć studia, uruchomione on-line przez Jezuicką Służbę Uchodźcom.

Pilotażowy projekt, otwarty dla prawie pół miliona syryjskich uchodźców znajdujących się w tym kraju, rozpoczął się w czerwcu w Ammanie. Przyniósł on nadspodziewanie pozytywne wyniki.

Studia prowadzone są metodą on-line i przeżywają prawdziwe oblężenie. Po ukończeniu semestru przygotowawczego można kontynuować naukę na kierunkach: turystyka, pomoc medyczna, prawo i kwestie społeczne. Dyplomy wydawane będą przez Regis University, jezuicką szkołę wyższą z Kolorado w USA. Pomysłodawcy szkoleń wychodzą z założenia, że dla godnej przyszłości każdego z uchodźców nie wystarczy zapewnienie im jedynie podstawowych potrzeb egzystencjalnych, jak jedzenie, mieszkanie czy opieka medyczna. Konieczne jest także zagwarantowanie minimalnego wykształcenia, które pomoże im odnaleźć się w normalnym życiu po opuszczeniu obozu.