Przemoc i anarchia w Libii

PAP |

publikacja 17.11.2013 19:28

Zastępca szefa libijskiego wywiadu Mustafa Noah został w niedzielę porwany na parkingu przy lotnisku w Trypolisie - informuje Reuters, powołując się na źródła w służbach bezpieczeństwa Libii.

Przemoc i anarchia w Libii EPA/SABRI ELMHEDWI Libijczycy wzięli masowy udział w pogrzebie ofiar demonstracji w Tripoli, .

Noaha, który nie miał przy sobie ochroniarzy, wciągnięto do samochodu i wywieziono w nieznanym kierunku. Nikt nie przyznał się do tego porwania; w przeszłości rywalizujące libijskie milicje porywały osobistości oficjalne. W zeszłym miesiącu porwano nawet premiera Alego Zidana, ale uwolniono go po kilku godzinach, nie czyniąc mu żadnej krzywdy.

W piątek i w sobotę w Trypolisie co najmniej 43 osoby zginęły, a ponad 450 zostało rannych w starciach, które wybuchły po protestach mieszkańców przeciw stacjonującej w stolicy zbrojnej milicji. Władze miejskie Trypolisu ogłosiły w sobotę wieczorem trzydniowy strajk generalny w tym mieście na znak żałoby i solidarności z rodzinami ofiar starć.

Mieszkańcy Trypolisu regularnie protestują przeciwko obecności zbrojnych milicji w mieście, oskarżając ich członków o stosowanie tortur, porwania i przetrzymywanie zakładników dla okupu. Milicje i organizacje paramilitarne, których członkowie pochodzą ze wszystkich zakątków Libii, uczestniczyły w 2011 r. w obaleniu dyktatorskiego reżimu Muammara Kadafiego, ale później pozostały w stolicy.

Dwa lata po rewolcie, która obaliła dyktaturę Kadafiego, Libia jest głęboko podzielona, a rząd centralny ma trudności z zapanowaniem nad rywalizującymi milicjami i radykalnymi islamistami.