Powiedzcie ludziom ode mnie: dziękuję

jk

publikacja 23.10.2008 14:06

Dzień Dziękczynienia został dobrze przeprowadzony, przygotowany i przyniósł owoce. Chciałbym, by moim pierwszym słowem, które przekażecie ludziom było „dziękuję" - mówił abp Kazimierz Nycz do dziennikarzy na konferencji prasowej.

Wspominając o owocach metropolita warszawski mówił o wymiarze duchowym tego dnia – wypowiedzenia dziękczynienia Bogu za naszą historię i dzień dzisiejszy, ale też materialnym. Zbiórka przeprowadzona w Dniu Dziękczynienia przyniosła prawie 6 mln. złotych. To dużo – kilkakrotnie więcej niż w przypadku kwot uzyskiwanych z innych zbiórek (z pominięciem tych organizowanych na rzecz ofiar klęsk żywiołowych i wojen), ale dużo także jeśli chodzi o potrzeby budowy. Zobacz zdjęcia z tegorocznej imprezy » Jednocześnie zaproszono wszystkich na kolejny Dzień Dziękczynienia – w niedzielę, 7 czerwca 2009 r. Przyszłoroczny czerwiec będzie szczególny z racji kilku ważnych rocznic: 30 rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, wydarzenia „od którego wszystko się zaczęło”, ale także 20-lecia wolnego parlamentu i 10 rocznicy papieskiego przemówienia w polskim Sejmie. Chcemy połączyć obchody Dnia Dziękczynienia z ogólnopolskimi obchodami 30-lecia pierwszej papieskiej pielgrzymki, które – decyzją wszystkich biskupów – będą miały miejsce w Warszawie. – mówił abp. Kazimierz Nycz. *** W trakcie spotkania przedstawiono obecny etap realizacji prac nad planowanym muzeum Stefana kard. Wyszyńskiego i Jana Pawła II (26-32 m. nad ziemią). Dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury (30 mln. zł) położono strop dolny muzeum. Do końca października powinny zostać zakończone ściany, a do połowy listopada strop górny. 20 XI planowane jest zamknięcie prac dotyczących tarasu wystawowego. Pozostanie jeszcze wykonanie pylonów i łączących je mostów, w których mają znajdować się windy i klatki schodowe prowadzące do części muzealnej. Prace prowadzone dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury zostaną zakończone do grudnia. Na prośbę Centrum Opatrzności Bożej Ministerstwo Kultury potwierdziło prawidłowość przeprowadzenia przetargu, na podstawie którego wydatkowane są środki z ich dotacji.

*** Merytorycznym opracowaniem koncepcji muzeum zajmuje – obecny również na konferencji prasowej – dr Paweł Skibiński, historyk, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego. W skład 4-osobowego zespołu wchodzi również pan Łukasz Michalski, który zajmował się warstwą edukacyjną muzeum Powstania Warszawskiego. Obecnie prowadzone są prace programowe i tworzone zespoły eksperckie. Jako pierwsza ma być opracowana koncepcja wystawy głównej, zlokalizowanej na wysokości 26 metrów, nad nawą główną. Planowana powierzchnia wystawy to 2000 m2. Pierwszych efektów prac zespołu można się spodziewać w styczniu. Do marca 2009 roku powinna zostać szczegółowo określona tematyka wystawy głównej. W pierwszej połowie roku planowane jest rozpisanie konkursu na koncepcję plastyczną muzeum, a do końca roku 2009 ma powstać dokumentacja wystawiennicza, umożliwiająca wykonanie. W założeniach wystawa główna mieć charakter narracji na temat Kościoła katolickiego w Polsce w XX-wieku, przedstawionej przez pryzmat biografii kard. Wyszyńskiego i Jana Pawła II. – Założeniem jest zaangażowanie widza podczas zwiedzania i świadome oddziaływanie na jego emocje. Środkami wystawienniczymi będą zdjęcia, filmy, dźwięki, relacje mówione, eksponaty. – mówił dr Paweł Skibiński. Chciałbym, żeby wystawa główna zawierała – na podobieństwo Internetu – „linki” prowadzące do poszczególnych tematów, tak by osoba zainteresowana mogła się zapoznać głębiej z zagadnieniem – dodał abp. Kazimierz Nycz. *** Stworzony przed I Dniem Dziękczynienia serwis internetowy dziekuje.pl » w pierwszych dniach czerwca ubiegłego roku rejestrował kilkadziesiąt tysięcy odwiedzin dziennie. Strona pełni obecnie funkcję informacyjną, ale planowane jest zbudowanie serwisu społecznościowego – ludzi odczuwających wdzięczność wobec Bożej Opatrzności. Dotychczas uruchomiono nowe funkcje: możliwość tworzenia własnych profili i blogów.

*** Świątynia Bożej Opatrzności nie powstaje w pustej przestrzeni. Wokół wyrasta i powoli integruje się młoda parafia. Obecnie liczy już ponad 2000 osób, głównie rodzin z małymi dziećmi. Docelowo wokół świątyni zamieszka 40 000 ludzi.