Miliony pielgrzymów w Guadalupe

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 13.12.2013 17:17

Modlitwą, śpiewem, tańcem i różami dla Maryi Panny Meksykanie obchodzili święto patronki swego kraju i obu Ameryki, Matki Bożej z Guadalupe.

Miliony pielgrzymów w Guadalupe Esparta / CC 2.0 Obraz Matki Bożej w Guadalupe

Miliony wiernych przybyło do stolicy Meksyku, by uczcić 482. rocznicę objawienia się Maryi Indianinowi św. Juanowi Diego. Wznosząca się w miejscu tego zdarzenia bazylika od wczesnych godzin rannych przeżywała prawdziwe oblężenie.

Przez cały dzień, co godzinę, odprawiano tam odpustowe Msze ku czci Maryi. Głównej uroczystości w południe przewodniczył kard. Norberto Rivera Carrera. W homilii metropolita stolicy Meksyku prosił pielgrzymów o solidarność z najbardziej potrzebującymi, bezbronnymi czy bezradnymi, by w ten sposób budować sprawiedliwość i pokój. Przypomniał także, że zarówno Meksyk, jak i cały kontynent stoją przed poważnymi wyzwaniami, które powinny wszystkich inspirować i motywować do nowych działań.

Do sanktuarium przybyli tłumnie także Meksykanie spoza stolicy oraz liczne pielgrzymki z zagranicy. Rzecznik prasowy bazyliki Matki Bożej z Guadalupe poinformował, że w tym roku podczas trzydniowych uroczystości odpustowych przeszło przed cudownym wizerunkiem Maryi 6 mln 800 tys. pątników. Większość z nich drogę do guadalupiańskiego sanktuarium przebyła pieszo. Znaczna część z nich tradycyjnie niosła na plecach kopie obrazu Matki Bożej i bukiety kwiatów. Mimo tak olbrzymiej liczby pielgrzymów w tym roku nie odnotowano żadnego poważnego incydentu z ich udziałem. Poza służbami kościelnymi spokoju i dobrej organizacji pilnowało blisko 19 tys. funkcjonariuszy miejskich służb porządkowych oraz 8 tys. policjantów federalnych.