Wizyta biskupa tarnowskiego w Afryce - podsumowanie i wnioski

ks. Jerzy Zoń /jk

publikacja 31.01.2009 11:24

Biskup Tarnowski Wiktor Skworc zakończył swoją wizytę u misjonarzy tarnowskich w Republice Środkowoafrykańskiej i w Czadzie. Trwała ona od 14 do 26 stycznia. Biskup odwiedził 10 misjonarzy pracujących na 7 misjach: Bimbo, Bagandou, Wantiguera, Bouar, Yole, Baboua i Atrone.

- Afrykańscy biskupi bardzo cenią pracę polskich misjonarzy, ich zaangażowanie i pomoc ludziom poprzez realizowane projekty humanitarne - powiedział przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. - Prosili o kolejnych misjonarzy z Polski. Potrzebna jest także pomoc polskich księży w pracy formacyjnej i edukacyjnej kleryków w Afryce. W seminarium w Czadzie brakuje m.in. wykładowców liturgiki, teologii moralnej, a także wychowawców. Posłuchaj wypowiedzi biskupa tarnowskiego na temat potrzeb seminariów duchownych [mp3; 1:17] » Na temat prowadzenia kilkumiesięcznych wykładów w seminariach w RCA i Czadzie biskup Skworc będzie rozmawiał z polskimi biskupami. Misjonarze z którymi spotkał się biskup Skworc, dziękowali za pamięć modlitewną, pomoc materialną i wszystkie gesty solidarności. Nadal dzięki materialnej pomocy Kościoła w Polsce chcą budować kaplice i rozwiać działalność edukacyjną w Afryce. Aby wspierać misjonarzy, w diecezji tarnowskiej ma jeszcze bardziej rozwijać się akcja „adopcji na odległość”, czyli przekazywania przez zorganizowane grupy lub osoby drobnych kwot, które pomogą konkretnym dzieciom z ubogich afrykańskich krajów.

Największym i najważniejszym projektem humanitarnym realizowanym w całości przez Diecezję Tarnowską jest szpital w Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej. Planowana jest jego rozbudowa. Diecezja tarnowska, która wybudowała placówkę medyczną dla Pigmejów sfinansuje powstanie nowego pawilonu. Powstaną w nim m.in. laboratorium, gabinet USG, apteka i gabinet stomatologiczny. Planowany koszt prac ma wynieść 45 tys. euro. Biskup ordynariusz Wiktor Skworc, który wrócił z Afryki podkreśla, że placówka spełnia bardzo ważną rolę dla tamtejszych mieszkańców. Służy głównie dzieciom i kobietom. "Szpital cieszy się dobrą opinią, ludzie są tutaj życzliwie traktowani. Często pokonują wiele kilometrów, aby dostać się do lekarza. Będziemy wspierać rozbudowę szpitala" – mówi ordynariusz tarnowski, który odwiedził szpital. Posłuchaj wypowiedzi biskupa tarnowskiego na temat szpitala [mp3; 1:08] » Diecezja tarnowska już przekazała na ten cel 15 tys. euro. Budowa i utrzymanie szpitala kosztowały dotychczas ponad 200 tysięcy euro. Pieniądze pochodziły z ofiar, jakie zebrały dzieci odwiedzając domy mieszkańców diecezji tarnowskiej podczas poprzednich akcji kolędy misyjnej.