Aby inni pamiętali

Iwona Sułkowska/a.

publikacja 03.11.2006 10:03

Uczniowie II Liceum Profilowanego w Zespole Szkół nr 1 w Czeladzi doprowadzili do odsłoniecia memoriału poświęconego pamięci polskich policjantów II RP z Czeladzi, więźniów obozu wojennego w Ostaszkowie, zamordowanych przez NKWD wiosną 1940r. w Twerze i pogrzebanych w Miednoje, gdzie teraz znajduje się Polski Cmentarz Wojenny.

5 października 2006r. na dziedzińcu Komisariatu Policji w Czeladzi odbyła się uroczystość odsłonięcia obelisku poświęconego policjantom II Rzeczpospolitej z Czeladzi, jeńcom obozu wojennego w Ostaszkowie, zamordowanym wiosną 1940r. przez NKWD strzałem w tył głowy w Twerze i pogrzebanym we wsi Miednoje, gdzie w 2000r. odkryto polski cmentarz wojenny. Na jego terenie znajduje się 25 dołów, w których leży ponad 6000 polskich policjantów – ofiar NKWD. Uczniowie klasy II Liceum Profilowanego w Zespole Szkół nr 1 w Czeladzi byli współorganizatorami tej uroczystości. Odsłonięty obelisk jest efektem projektu „Aby inni pamiętali”, który młodzież realizowała od jesieni 2005r. w ramach programu Ślady Przeszłości organizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Projekt obejmował następujące zadania: 1. Systematyczna opieka nad symbolicznym grobem Katyńskim, 2. Systematyczne pogłębianie wiedzy na temat „Zbrodni Katyńskiej” 3. Przeprowadzenie serii prelekcji dla swoich rówieśników. 4. Opracowanie materiałów informacyjnych 5. Doprowadzenie do wykonania pamiątkowej tablicy nagrobnej. 6. Zorganizowanie uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej 7. Opracowanie szczegółowego opisu działań. 8. Współpraca ze stowarzyszeniami i instytucjami lokalnymi Rodzice uczniów będą aktywnie wspierać działania młodzieży. W trakcie realizacji projektu uczniowie: 1.Dwukrotnie uczestniczyli w uroczystości patriotycznej przy grobie Policjanta Polskiego przy Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach, organizowanej przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie „Rodzina Policyjna 1939r.” z siedzibą w Katowicach, zrzeszające rodziny zamordowanych przez NKWD policjantów, 2.Uczestniczyli w wycieczce do Bazyliki Częstochowskiej, aby pod Tablicą GLORIA VICTIS, poświęconą polskim policjantom zamordowanym na wschodzie w czasie II Wojny Światowej odczytać akt zawierzenia ich pamięci Jasnogórskiej Królowej Polski. 3.Przeprowadzili serię prelekcji na temat Zbrodni Katyńskiej dla swoich rówieśników w szkole. 4.Uczniowie sami opracowali materiały, a w czasie ich wystąpień panowała w sali cisza i skupienie. 5.Systematycznie opiekowali się symbolicznym grobem katyńskim, który znajdował się na cmentarzu w Czeladzi. 6.Podjęli współpracę z p. Marianem Sączewskim, który po zapoznaniu się z projektem, zadeklarował wykonanie obelisku poświęconego polskim policjantom z Czeladzi, ofiarom NKWD. Symboliczne wręczenie obelisku Komendantowi Komisariatu w Czeladzi nastąpiło w maju 2006r. We wrześniu 2006r. młodzież przygotowywała się do wystąpienia na uroczystości odsłonięcia memoriału.

Program uroczystości, przygotowanej przez Komendanta Jarosława Raczka, który przeprowadził całość prac organizacyjno - technicznych, służących umieszczeniu memoriału przed komisariatem policji obejmował: 1.Hymn państwowy – orkiestra 2.Przywitanie gości – Komendant Jarosław Raczek. 3.Przedstawienie projektu realizowanego przez młodzież - uczniowie 4.Akt odsłonięcia obelisku – zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji Ryszard Leśniewski i uczniowie. 5.Poświęcenie obelisku i modlitwa za zamordowanych –ksiądz i uczniowie 6.Pieśń Boże coś Polskę - orkiestra 7.Refleksje poetyckie - uczniowie 8.Przemówienia okolicznościowe – p. Tadeusz Faber, wiceprezes wiceprezesa Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939r.” z siedzibą w Katowicach, 9.Apel poległych i cisza- trębacz. 10. Złożenie kwiatów. 11. Marsz Sybiraków - orkiestra 12. Podziękowanie – Iwona Sulkowska 13. Zakończenie uroczystości Prowadzenie – T. Pączkowski Na uroczystość przybyli: Orkiestra Policyjna z Katowic, Kompania Honorowa, Komendant Powiatowy Policji z reprezentacją; przedstawiciele władz samorządowych gminy i powiatu, przedstawiciele szkół z Czeladzi posłowie i senator z Czeladzi, reprezentanci stowarzyszeń i instytucji kultury, rodzice uczniów . Na uroczystości była obecna cała klasa II Liceum profilowanego, kilka uczennic i uczeń deklamowali wiersze i czytali modlitwy w czasie aktu poświęcenia obelisku. Przedstawiony został również przebieg realizacji projektu „Aby inni pamiętali.” A oto fragmenty wierszy, zadeklamowanych na uroczystości: Jest taki cmentarz daleki, gdzie zamiast krzyży stoją sosny I wyciągają ku niebu ramiona w modlitwie błagalnej Jest taka leśna droga która prowadzi do prawdy Są takie łzy które nigdy nie wsiąkły w glebę Jest taka kromka chleba schowana w kieszeni na czarną godzinę Jest taki krzyk błądzący po lesie który nigdy nie gaśnie Jest taki syn któremu matka mówiła „Nie zapomnij” Jest taka troska serdeczna która kamieniem zastygła w grobie Są takie świece które przetrwały w kieszeni by zapłonąć na mszy pogrzebowej Jest taki las daleki w którym ptaki zamilkły by nie zagłuszyć wołania drzew upominających się o prawdę. ( Mirosław Jan Rubas )

(…)Dla nich nie pisze się nekrologów, dla nich jest tylko pamięć wdów Albo żebracze modlitwy matek, albo zdziwione spojrzenia dzieci I z dnia na dzień rosnąca powoli błona nie dość śmiertelnej rany. Z nocy na noc rosnąca powoli cisza przedawnionego nieszczęścia Która zagłusza krzyk i wołania niepocieszonych(…) Zbrodnio niezmierna, ziemio wierna, wieczne odpoczywanie, requiem aeterna (Kazimierz Wierzyński) (…)Drzewa choć mówić nie mogą drżały zbliźnioną korą wiatr, który targał mundury wyszumiał ponurą historię Tu rozdeptano wolność i ziemia milczeć nie chciała Orłom ożyły skrzydła sprawiedliwość się z grobów wyrwała Pamięć tej smutnej wiosny płonie jak wielka pochodnia Las i ptak się wstydzi za podłość nieludzkiej zbrodni O sprawiedliwość woła wilga i sosna co tej nocy drżała Wiatry co mowy nie znają i ziemia co tulić umiała. (,,,) ( Janina Rogowska-Fiałkowska) Komendant Komisariatu w Czeladzi Jarosław Raczek przywitał zgromadzonych gości mówiąc między innymi: Historia naszego kraju jest dla nas, Polaków istotną częścią tożsamości narodowej. Świadectwa pamięci utrwalają poczucie świadomości, iż jesteśmy spadkobiercami tych, dla których ofiara za wolną Ojczyznę stanowiła wartość najwyższą. I my zebraliśmy się tutaj także w tym celu, aby wbudować w strukturę naszego miasta nowe świadectwo pamięci o policjantach II Rzeczpospolitej Polskiej, pochodzących z Czeladzi… P. Iwona Sułkowska, pod kierunkiem której uczniowie realizowali projekt powiedziała na zakończenie ceremonii: Młodzież ,może być dumna z tego, że idea, która powstała w wyniku wspólnych rozważań o historii, znalazła swój finał w postaci trwałego memoriału. Na naszej drodze realizacji projektu zatytułowanego „Aby inni pamiętali” w ramach programu Ślady przeszłości organizowanego przez Centrum Edukacji obywatelskiej napotkaliśmy przyjaciela, pan Marian Sączewski , gdy zapoznał się z naszym projektem, zaofiarował się wykonać obelisk, aby w ten sposób dopełnić zadanie, które uczniowie postawili sobie jako cel.

Niezwykła to była współpraca. Wyrażamy głęboką wdzięczność panu Komendantowi Komisariatu Policji w Czeladzi, za przyjęcie memoriału, za wzór zaangażowania w sprawę – mogliśmy się wiele nauczyć od pana, Panie komendancie. Dziękujemy panu komendantowi komendy powiatowej za zrozumienie naszych działań i wsparcie przez cały czas, dziękujemy policjantom za przygotowanie tej uroczystości, Dziękujemy księdzu kapelanowi, orkiestrze i kompanii honorowej za uświetnienie i dodanie uroczystości patriotycznej atmosfery. Dziękujemy rodzicom uczniów, którzy pierwsi poparli nasze przedsięwzięcie Dziękujemy dyrekcji Zespołu Szkół nr 1 w Czeladzi. Dziękujemy wszystkim, którzy przyjęli nasze zaproszenie i razem z nami celebrowali upamiętnienie mordu na policjantach II RP z Czeladzi dziękujemy za to, że doceniliście działania młodzieży. Stale powinniśmy uczyć się przesłania o pragnieniu wolności i miłości do ojczyzny, jakie pozostawili nam nasi przodkowie uwikłani w tragiczne dla Polski wydarzenia. Fałszywe interpretacje przeszłości mogą zmylić każdego nieświadomego prawdy, tym bardziej, że do tej pory nie wszystkie rachunki wojny zostały spłacone. Nie wszyscy ci, którzy takie rachunki wystawiają, byli w przeszłości ofiarami. Dlatego tak ważne jest ciągłe przypominanie wojennych dramatów i tragedii. Ufam, że memoriał będzie miejscem refleksji nad historią dla szkolnej młodzieży przy różnych uroczystych okazjach i że stanie się to tradycją, która wzbogacać będzie nas i nasze więzi. Uczniowie z klasy II Liceum Profilowanego otrzymali podziękowanie od Komendanta Wojewódzkiego Policji, w którym znalazły się następujące słowa: Chciałbym przekazać serdeczne podziękowanie za tę jakże cenna inicjatywę upamiętniąjącą męczeńską i bohaterską śmierć policjantów zamordowanych przez NKWD. Szczególne podziękowanie należy się młodzieży drugiej klasy Liceum Profilowanego z Zespołu Szkół nr 1 w Czeladzi. Uczniowie z własnej inicjatywy pod kierunkiem pani Iwony Sułkowskiej są autorami tego cennego przedsięwzięcia. Świadczy to o tym, iż nowe pokolenie, które wchodzi dopiero w dorosłe życie nie zapomina o tych, którzy w imię najwyższych wartości poświęcili dobro najwyższe – własne życie. (…) W imieniu swoim i policjantów śląskiego garnizonu wyrażam wdzięczność i uznanie za trud związany z przygotowaniem tej uroczystości Podpisał : Śląski Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach inspirant mgr Marek Karolczyk. Przedstawiciele klasy złożyli wiązankę kwiatów na płycie obelisku. Grupa uczniów aktywnie uczestniczących w uroczystości otrzymała Abumy „Rodzina Policyjna 1939r.” z rąk pana Tadeusza Fabera, wiceprezesa Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939r.” z siedzibą w Katowicach.