GOSC.PL |
publikacja 03.02.2014 22:05
Biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej podsumowuje dotychczasowy przebieg wizyty ad limina apostolorum w Rzymie.
Biskupi Roman Pindel i Piotr Greger apelują o modlitwę i post za Ukrainę.
Ks. Jacek M. Pędziwiatr /GN
- Dziś spotkaliśmy się z Ojcem Świętym w gronie 21 biskupów z metropolii krakowskiej, warszawskiej i ordynariatu polowego - powiedział nam w rozmowie telefonicznej w poniedziałek wieczorem 3 lutego bp Piotr Greger.
- Spotkanie zaczęło się kwadrans przed czasem, już o 11.45. W pierwszej części spotkania do Ojca Świętego podchodzili wszyscy obecni biskupi, mogli też zaprosić do swojego grona księży. Naszą diecezję reprezentował studiujący w Rzymie ks. Krzysztof Sordyl. Przedstawiliśmy się, zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie. Obaj z ks. biskupem Romanem Pindlem dostaliśmy od papieża kopertę. A w niej zestaw jeszcze świątecznych obrazków, jeden różaniec w specjalnym etui, prezent osobisty dla biskupów oraz dodatkowo po pięć różańców białych i czarnych, z herbem papieskim, do rozdania po powrocie do diecezji.
O praktyce spowiedzi
- Następnie Ojciec Święty odbył rozmowę tylko z czynnymi biskupami ordynariuszami i pomocniczymi. Hierarchowie zasiedli w półkolu, otaczając papieża. Rozmawiano o posłudze pasterskiej w Wojsku Polskim i wśród polskiej emigracji. Kard. Stanisław Dziwisz wspomniał o zbliżających się Światowych Dniach Młodzieży i o łagiewnickim sanktuarium Bożego Miłosierdzia. W nawiązaniu do tego papież podjął kwestię spowiedzi. Wyraził uznanie dla powszechnej praktyki spowiedzi indywidualnej, podkreślając jej związek z tajemnicą Bożego Miłosierdzia i zachęcając do jej pielęgnacji, także w kontekście zachęty do adoracji Eucharystycznej i osobistej pobożności wiernych - powiedział nam bp Greger.
80 minut rozmowy
- Spotkanie trwało osiemdziesiąt minut - wylicza bp Piotr Greger. - Widać było, że Ojciec Święty jest doskonale zorientowany w sytuacji Kościoła w Polsce. Podobnie, jak pracownicy watykańskich dykasterii, do których wcześniej przesłaliśmy sprawozdania z działalności w naszych diecezjach. Wizyta przebiega tak, jak sobie ją wyobrażałem: w atmosferze dialogu i wyczuwalnej atencji dla Kościoła w Polsce, który postrzegany jest w Stolicy Apostolskiej jako solidny bastion wiary - dodaje biskup pomocniczy bielsko-żywiecki.
Bp Greger przypomina, że obaj, wraz z biskupem ordynariuszem Romanem Pindlem, po raz pierwszy uczestniczą w wizycie ad limina apostolorum:
- W większości spotkań uczestniczymy razem. Osobno zostaliśmy przydzieleni jedynie do spotkań w Papieskiej Radzie do Spraw Kultury, do której wybiera się bp Roman, oraz do Kongregacji do Spraw Kanonizacyjnych, w której wizyta będzie moim obowiązkiem - mówi bp Piotr Greger.
Przed powrotem do domu
Przed polskimi hierarchami jeszcze wspólna Msza św. przy relikwiach bł. Jana Pawła II oraz wspólne spotkanie wszystkich 90 biskupów przybyłych do Rzymu z Polski z Ojcem Świętym Franciszkiem, które zaplanowano na piątek 7 lutego. Tuż po zakończeniu wizyty, w sobotę 8 lutego, nasi biskupi powrócą do Bielska-Białej.
Przemówienie kard. Stanisława Dziwisza podczas spotkania z Ojcem Świętym Franciszkiem biskupów z Metropolii Krakowskiej (także z Diecezji Bielsko-Żywieckiej), Warszawskiej i Ordynariatu Polowego (za www.episkopat.pl):
Ojcze Święty,
1. Stoją przed Tobą biskupi dwóch polskich metropolii i ordynariatu polowego. Metropolię krakowską tworzą: archidiecezja krakowska i trzy diecezje: bielsko-żywiecka, kielecka i tarnowska. Do metropolii warszawskiej należy: archidiecezja warszawska, warszawsko-praska i płocka.
Przede wszystkim wyrażam radość nas wszystkich, że możemy się spotkać z Biskupem Rzymu, a więc Biskupem Kościoła, który "przewodniczył w miłości wszystkim Kościołom", jak Ojciec Święty podkreślił zaraz po swoim wyborze, nawiązując do słów św. Ignacego z Antiochii. Cieszymy się ze spotkania z Piotrem naszych czasów. W imieniu wszystkich tu obecnych pasterzy pozdrawiam serdecznie Waszą Świątobliwość, zapewniając o naszej wierności i oddaniu. Od 13 marca ubiegłego roku śledzimy z wielką uwagą nowy pontyfikat. Wsłuchujemy się w słowa Papieża. Cieszymy się, że jego głos rozbrzmiewa w całym świecie, nie tylko w Kościele. Twoje nauczanie, Ojcze Święty, staramy się czynić naszym programem duszpasterskim.
Kard. Stanisław Dziwisz Ks. Jacek M. Pędziwiatr /GN