Niejedna gęś czyni wiosnę?

ks. Marcin Siewruk

publikacja 23.02.2014 13:50

Sprzyjające warunki atmosferyczne, temperatura osiągająca w dzień 10 st. Celsjusza spowodowały, że w delcie Warty pojawiły się gęsi, które parę tygodni temu odleciały na zachód i południe Europy.

Niejedna gęś czyni wiosnę? ks. Marcin Siewruk /GN Jeśli utrzyma się sprzyjająca pogoda, to w połowie marca gęsi białoczelne i zbożowe odlecą na północ, na swoje tereny lęgowe

Najliczniejszą grupą ptaków w Parku Narodowym „Ujście Warty” stanowią gęsi, które ponownie pojawiły się na rozlewisku Warty w okolicach Kostrzyna nad Odrą i Słońska. Podczas ostatniego liczenia przyrodnicy oszacowali ok. 60 tys. osobników – to rekord obecnego sezonu jesienno-zimowego. Można zaobserwować przede wszystkim gęgawy, gęsi białoczelne i zbożowe, a czasem pojawiają się przedstawiciele rzadszych gatunków, jak gęś mała czy bernikla. Wśród nich tylko gęgawa jest na terenie „Ujścia Warty” ptakiem lęgowym, pozostałe gatunki to długodystansowi podróżnicy. Kiedy przychodzi wiosna, lecą w kierunku tundry, by tam w czasie krótkiego lata odbyć lęgi. I zaraz wracają. Pokonują trasę liczącą kilka tysięcy kilometrów. W okresie zimowym lecą w głąb Europy, poszukując pokarmu i bezpiecznego schronienia. Warciańska delta zapewnia im wymarzoną przestrzeń odpoczynku. Okolice Słońska, tereny Parku Narodowego, są uważane za europejskie centrum wędrownych gęsi i innych spokrewnionych z nimi ptaków.

Czyżby wzmożona aktywność gęsi i innych gatunków ptaków zapowiadała szybko zbliżającą się wiosnę? To okaże się już niebawem.