Oddano hołd ofiarom mordu w Hucie Pieniackiej

PAP |

publikacja 02.03.2014 20:00

Mszą, złożeniem kwiatów i zniczy pod tablicą pamiątkową uczczono w niedzielę w Babicach (Opolskie) 70. rocznicę mordu, dokonanego przez Ukraińców służących w 4. pułku policyjnym SS, na polskich mieszkańcach Huty Pieniackiej na Kresach Wschodnich.

Oddano hołd ofiarom mordu w Hucie Pieniackiej Stanisław i Andrzej Tomczakowie / CC 3.0 Pomnik ofiar w Hucie Pieniackiej

Mord w Hucie Pieniackiej, która znajduje się w rejonie Brodów, miał miejsce 28 lutego 1944 roku. Zbrodni dokonali ukraińscy ochotnicy do dywizji SS "Galizien" z 4 pułku policyjnego SS. Według różnych danych zamordowano tam zostało od 600 do 1200 osób.

W niedzielnych uroczystościach w Babicach gm. Baborów udział wzięli przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji kresowych - w tym przedstawiciele Stowarzyszenia Huta Pieniacka, samorządowcy, młodzież, harcerze, posłowie oraz przedstawiciele władz województwa.

Burmistrz Baborowa Elżbieta Kielska powiedziała PAP, że oficjalne obchody rocznicy mordu odbyły się w Babicach po raz jedenasty. Wyjaśniła, że dlatego tam, bo po wojnie właśnie w tej miejscowości osiadło kilkudziesięciu mieszkańców Huty Pieniackiej i okolicznych miejscowości.

Prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Opolu Irena Kalita podkreśliła w rozmowie z PAP, że obchody w Babicach to "dowód pamięci". "Żyje w nas pamięć o tamtych strasznych wydarzeniach i głęboka wiara, że wreszcie zostaną one nazwane tak, jak powinny być nazywane: ludobójstwem" - mówiła PAP Kalita.

Dodała, że Kresowianie "nie żądają niczego, prócz prawdy", bo - w jej opinii tylko na prawdzie można budować dobre współistnienie. "Nie szukamy przyczyn; rozumiemy walkę o własną tożsamość, ale nie możemy zapomnieć o zbrodniach na mężczyznach, kobietach, starcach i dzieciach" - zaznaczyła Kalita.

Pełnomocnik marszałka woj. opolskiego ds. kombatantów Janusz Wójcik podkreślił, że ważne są pokój i pamięć. Tłumaczył, że o pamięć wydarzeń sprzed 70 lat na Kresach Wschodnich II RP trzeba dbać, bo ta, którą mają przesiedleni do Polski mieszkańcy tamtych ziem i ich potomkowie jest inna od pamięci współczesnych banderowców. "Trzeba podejmowania wysiłków z naszej strony, by pamięć o tym co faktycznie zdarzyło się na Kresach nie zaginęła" - dodał.

W 2013 r. minęła 70. rocznica masowych zbrodni popełnionych przez Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) na ludności polskiej na Wołyniu i w Galicji Wschodniej, które miały miejsce w latach 1943-1945. Zginęło w nich, według różnych szacunków, od 100 do 130 tys. Polaków, zamordowanych przez oddziały UPA i miejscową ludność ukraińską. Kulminacja zbrodni nastąpiła w nocy z 10 na 11 lipca 1943 r., gdy oddziały UPA zaatakowały ok. 100 polskich miejscowości. Ogółem w lipcu tamtego roku zginęło nawet 10-11 tys. Polaków. W Galicji Wschodniej/Małopolsce Wschodniej do największej zbrodni doszło właśnie w Hucie Pieniackiej.

28 lutego 2009 r. hołd ofiarom mordu w Hucie Pieniackiej oddali ówcześni prezydenci Polski i Ukrainy, Lech Kaczyński i Wiktor Juszczenko.