Kolosy przyznane!

Jan Hlebowicz

publikacja 09.03.2014 20:08

Od 7 do 9 marca w hali sportowo-widowiskowej Gdynia-Arena odbywały się popularne Kolosy, czyli Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów. Kapituła ogłosiła nazwiska laureatów nagród za dokonania roku 2013.

Kolosy przyznane! Jan Hlebowicz /GN Podobnie jak w latach ubiegłych, gdyńskie Kolosy cieszyły się wielkim zainteresowaniem ze strony widzów

W kategorii "Wyczyn roku" nagrodzony został Michał Kozok za wyprawę "Ameryka Południowa siłami natury". Pochodzący z Żor Michał dokonał rzeczy niebywałej. W ciągu 9,5 miesiąca przemierzył Amerykę Południową z południa na północ, czyli ok. 13 tys. kilometrów, używając wyłącznie tych środków transportu, które wykorzystują siły natury. Podczas wyprawy nie pozwalał sobie nawet na skorzystanie z windy ani z ruchomych schodów. Z Cabo Froward na południu Chile aż do Punta Gallinas na kolumbijskim wybrzeżu Morza Karaibskiego szedł, jechał na rowerze, płynął łodzią, pontonem, żaglówką. W czasie swojej niezwykłej podróży Michał używał także hulajnogi, deskorolki i... wózka sklepowego.

Laureatami kategorii "Podróże" zostali Kazimierz, Noe i Nel Ludwińscy. W 2004 Kazimierz na własnoręcznie zbudowanym katamaranie żaglowym rozpoczął podróż dookoła świata. W rejs, który jak się potem okazało trwał aż 9 lat, zabrał dwoje swoich dzieci. Nel miała wtedy zaledwie 6 lat, a Noe 7 miesięcy. Ludwiński pełnił na jachcie rolę taty, mamy, nauczyciela, kucharza, szkutnika, elektryka i majtka pokładowego. Nie brakowało sztormów, strachu i łez, ale dominowała radość i piękno. Wspólnie przeżeglowali ponad 45 tys. mil morskich. Ojciec pokazał dzieciom świat, a one pokochały podróże.

Ryszard Wojnowski z załogą zdobyli Kolosa w kategorii "Żeglarstwo" . Dokonali oni w roku ubiegłym nie lada wyczynu. Na jachcie "Lady Dana 44" jako pierwsi Polacy w historii przepłynęli Przejście Północno-Wschodnie. Trasa rejsu wiodła z Sopotu przez Bałtyk, Kanał Bałtycko-Białomorski, morza: Białe, Barentsa, Karskie, Łaptiewów, Wschodniosyberyjskie, Czukockie oraz Beringa i dalej, przez północny Pacyfik, aż do Vancouver w Kanadzie. Łącznie żeglarze przepłynęli aż 8890 mil morskich.

W kategorii "Alpinizm" Kolosy otrzymali Marcin Tomaszewski i Marek Raganowicz za wytyczenie linii "Bushido" na Great Trango Tower w Karakorum, będącej kontynuacją tworzenia nowych dróg na największych ścianach świata.

Lista pozostałych nagrodzonych i wyróżnionych TUTAJ.

W skład kapituły Kolosów weszli Piotr Chmieliński, podróżnik i kajakarz, Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, żeglarka, Leszek Cichy, himalaista, Janusz Janowski, pomysłodawca i dyrektor Kolosów, Maciej Kuczyński, pisarz i speleolog oraz Krzysztof Wielicki, himalaista.

Więcej na temat tegorocznych Kolosów w 11. numerze "Gościa Niedzielnego".