Ukraina ogłasza alarm bojowy

PAP |

publikacja 19.03.2014 20:18

Wyjście ze Wspólnoty Niepodległych Państw, wprowadzenie wiz dla obywateli Rosji i postawienie wojska w stan pełnej gotowości bojowej zaleciła w środę władzom Ukrainy Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony tego kraju.

Ukraina ogłasza alarm bojowy PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

Decyzje te związane są z działaniami Rosji, która zaanektowała należący do Ukrainy Krym. Rada Bezpieczeństwa (RBNiO) obradowała w godzinach wieczornych.

MSZ Ukrainy otrzymało polecenie wprowadzenia reżimu wizowego z Federacją Rosyjską - poinformował sekretarz RBNiO Andrij Parubij po posiedzeniu rady. "MSZ polecono wprowadzić reżim wizowy z FR" - powiedział Parubij.

Kolejną wiadomością, którą przekazał, była informacja o zamiarze Ukrainy zrezygnowania z udziału w poradzieckiej Wspólnocie Niepodległych Państw (WNP). Postanowiono "rozpocząć proces wyjścia z WNP" - oznajmił.

"Podjęto decyzję nie tylko o zakończeniu przewodniczenia (przez Ukrainę) w WNP, ale i o rozpoczęciu procesu wyjścia z WNP" - wyjaśnił Parubij po spotkaniu rady. Ukraina sprawuje obecnie roczne przewodnictwo w tej strukturze.

Polityk oświadczył, że ministerstwu obrony polecono postawienie sił zbrojnych w stan pełnej gotowości bojowej. Ukraina zaprosiła także swych sojuszników do wspólnych ćwiczeń wojskowych.

"Przygotowaliśmy zaproszenie do wspólnych manewrów ukraińskiej armii z armiami naszych sojuszników, którzy są gwarantami bezpieczeństwa Ukrainy" - powiedział Parubij. Manewry te miałyby się odbyć na terytorium Ukrainy.

Rada Bezpieczeństwa chce, by rząd opracował plan wycofania wojsk ukraińskich z okupowanego przez Rosjan Krymu oraz ewakuacji obywateli, którzy nie chcą pozostać na półwyspie.

Parubij oświadczył, że ukraińskie jednostki wojskowe z Krymu powinny być tymczasowo rozmieszczone w kontynentalnej części Ukrainy. Poinformował ponadto, że Kijów będzie domagał się wyprowadzenia z Krymu wojsk rosyjskich i zaproponuje Organizacji Narodów Zjednoczonych ogłoszenie półwyspu strefą zdemilitaryzowaną.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony nakazała wzmocnienie ochrony obiektów jądrowych, by zminimalizować ryzyko aktów terrorystycznych i dywersji. Wzmocniona też będzie ochrona granic pod kątem wwozu broni palnej, amunicji i materiałów wybuchowych - przekazał Parubij.