Forum posłusznych Franciszkowi

xrt

publikacja 23.03.2014 18:00

22 marca w katedrze i świdnickim Klubie "Bolko" odbyło się Forum Ewangelizacyjne – pierwsze, ale nie ostatnie.

Forum posłusznych Franciszkowi ks. Roman Tomaszczuk /GN Wspólna modlitwa budziła ducha solidarności i radości w wierze

Organizatorzy: Wydział Duszpasterski Świdnickiej Kurii Biskupiej z ks. Krzysztofem Ora na czele, Odnowa w Duchu Świętym Diecezji Świdnickiej oraz Środowisko Nowej Ewangelizacji – Kłodzko zapowiadają, że forum na stałe powinno zapisać się w kalendarzu.

Forum to spotkanie, któremu przyświecały hasła: Wierzę w Syna Bożego", "Jezus to wszystko – a nie wszystko jedno", "Jezus naprawdę – na pewno – na zawsze" – "na, na na" – skomentował ks. Artur Godnarski, prelegent podczas forum, a była to uwaga pół żartem, pól serio w odniesieniu do podobnych wydarzeń ewangelizacyjnych organizowanych w Krakowie pod hasłami: "BMW" czy "CCC". Uczestnikom przyświecały także zdania dwóch papieży: bł. Jana Pawła II – "Nie możemy być spokojni, gdy pomyślimy o milionach naszych braci i sióstr, tak jak my odkupionych krwią Chrystusa, którzy żyją nieświadomi Bożej miłości” oraz papieża Franciszka: "Kościół rozszerza się nie przez prozelityzm, ale »przez przyciąganie«". 

Forum było wspierane organizacyjnie przez Świdnicki Ośrodek Kultury, świdnickie seminarium duchowne oraz świdnicką kurię.

Uczestnikami form byli przede wszystkim członkowie wspólnot: Odnowy w Duchu Świętym, Środowiska Nowej Ewangelizacji z Kłodzka, Diakoni Muzycznej "Effatha", Ruchu Światło Życie w tym Domowego Kościoła, Drogi Neokatechumenalnej oraz katechetów, doradców życia rodzinnego, nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej – I wszyscy inni kochający Kościół i słuchający, a nawet więcej: będący posłuszni papieżowi Franciszkowi – zapewniała prowadząca spotkanie, Małgorzata Kowalska. 

Dzień forumowiczów zaczął się Mszą św. w katedrze, przewodniczył jej bp. Ignacy Dec, a homilię wygłosił bp Grzegorz Ryś. W przepowiadaniu hierarcha skupił się na głoszeniu światu miłosierdzia, przestrzegał przed postawą "starszego brata" jako zgubną dla dialogu z tymi, którzy mentalnie czy nawet jakoś formalnie czują się na zewnątrz Kościoła. 

Po Mszy św. obrady forum przeniesiono do Klubu "Bolko". Tutaj swoje wystąpienia mieli: bp Grzegorz Ryś (przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Komisji Duszpasterstwa Episkopatu Polski), ks. Piotr Wawrzynek (dyrektor Szkoły Nowej Ewangelizacji Piotra i Pawła i pasterz wspólnoty "Dom na skale" we Wrocławiu), ks. Artur Godnarski (współorganizator Przystanku Jezus, kapłan ze wspólnoty św. Tymoteusza z Gubina oraz sekretarz zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Komisji Duszpasterstwa Episkopatu Polski).

Spotkanie nie miało tylko charakteru teoretycznego, ale było także wielką modlitwą za dzieło ewangelizacji diecezji w roku jej dziesięciolecia istnienia. Pieśni uwielbienia, modlitwa do Ducha Świętego, nabożeństwo posłania – te elementy sprawiały, że kilkanaście osób poczuło bardzo wyraźne wezwanie do ewangelizowania i zawierzyło swoje powołanie Kościołowi przyjmując błogosławieństwo udzielone im przez kapłanów obecnych na forum. 

Forum okazało się tak ważnym wydarzeniem, szeroko komentowanym przez wiernych i duchowieństwo, że jeśli będzie się je organizować w roku przyszłym, to na pewno trzeba będzie poszukać większej sali, bo chętnych  do udziału w forum ewangelizacyjnym było już w tym roku więcej niż mieści klub "Bolko" (430 osób).

Nie bez znaczenia jest także fakt radości, z jaką forum zostało przyjęte przez bp. Ignacego, który po raz kolejny zapewnia, że kolejne wydarzenia ewangelizacyjne są najważniejszą sprawą obchodów dziesięciolecia diecezji.