Biskupi Niemiec i Polski modlili się o pokój

Joanna Juroszek

publikacja 08.05.2014 15:16

Mszą świętą w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach zakończyło się 3-dniowe spotkanie grupy kontaktowej episkopatów Polski i Niemiec.

Biskupi Niemiec i Polski modlili się o pokój Joanna Juroszek /GN Biskupi z Polski i Niemiec w katowickiej katedrze modlili się o pokój na Ukrainie

Podczas Eucharystii biskupi z Polski: abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki,  bp Jan Kopiec, ordynariusz gliwicki, oraz abp senior Damian Zimoń, a także hierarchowie niemieccy: kard. Rainer Maria Woelki, arcybiskup Berlina, abp Ludwig Schick, arcybiskup Bambergu, oraz bp Wolfgang Ipolt, ordynariusz diecezji Görlitz, wspólnie z kapłanami naszej archidiecezji modlili się w intencji pokoju, zwłaszcza na Ukrainie.

Homilię wygłosił abp Ludwig Schick, który obok metropolity katowickiego jest współprzewodniczącym grupy kontaktowej episkopatów Polski i Niemiec. Na język polski tłumaczył ją ks. Jarosław Mrówczyński, zastępca sekretarza generalnego Episkopatu Polski.

Podczas kazania abp Schick odniósł się do polskiego pozdrowienia (wypowiedział je w naszym języku) "Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!", które przede wszystkim skojarzył ze świętym papieżem Janem Pawłem II.

Dziękując Kościołowi na Śląsku za gościnność w czasie trzydniowych obrad, arcybiskup Bambergu wymienił tematy, nad którymi hierarchowie pochylali się podczas tegorocznego spotkania. Przypomniał, że Kościoły w Polsce i w Niemczech potrzebują wzmocnienia rodziny oraz większego przywiązania do wartości katechezy w szkole.

Wspomniał, że celem grupy jest także dbanie o dobre relacje obu państw. Mówiąc o Polsce, Niemczech i Francji jako sercu Europy, zaznaczył, że powinno ono dobrze bić.

– Jak Kościół i chrześcijanie mają przynosić błogosławieństwo, pokój, wspólny dobrobyt? – pytał arcybiskup. Odpowiedzi kazał szukać w używanym przez papieża pozdrowieniu "Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!". – Jezus Chrystus jest naszym pokojem, jednością, radością, pojednaniem, Chlebem Życia. Niech będzie pochwalony! – mówił, zachęcając do tego, by Boga stawiać jako centrum "naszego życia, Polski, Europy i całego świata" i przyszłości ludzkości.

Nawiązując do kanonizacji papieża Polaka, abp Ludwig Schick podziękował Kościołowi w Polsce za świętego Jana Pawła II.

Przed uroczystym błogosławieństwem na zakończenie Eucharystii metropolita katowicki dziękował biskupom z Niemiec za wspólne spotkanie oraz abp. Zimoniowi za jego wkład w współpracę między Kościołami. Odwołując się do homilii, abp Wiktor Skworc Kościołowi w Niemczech podziękował za "papieża Benedykta XVI – wybitnego teologa". Abp Skworc zapewnił naszych gości o pamięci modlitewnej archidiecezji katowickiej za papieża seniora.

Spotkanie grupy kontaktowej rozpoczęło się we wtorek w Wodzisławiu Śląskim-Kokoszycach. Trzeciego dnia obrad biskupi uczestniczyli we wspólnej modlitwie przy krzyżu pod kopalnią "Wujek" oraz zwiedzili znajdujące się w tym miejscu muzeum. Odwiedzili także kaplicę przy Silesia City Center.

Podczas trzydniowych obrad grupa kontaktowa biskupów Polski i Niemiec wymieniła się doświadczeniami prac episkopatów. Biskupi rozmawiali także na temat zbliżających się, ważnych w historii stosunków politycznych i kościelnych, rocznic sąsiadujących państw. Chodzi o 75. rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej oraz 50 .rocznicę wymiany listów między biskupami Polski i Niemiec (z 1965 r.).

Grupa kontaktowa zajęła się także tematyką związaną z przygotowaniem do ŚDM w Krakowie w 2016 r. oraz ze znaczeniem kanonizacji Jana XXIII i Jana Pawła II dla obydwu Kościołów i społeczeństw.

Biskupi rozmawiali również o sytuacji Kościoła na Ukrainie. Abp Wiktor Skworc w rozmowie z "Gościem Katowickim" wymieniał rodzaje pomocy, jakiej Kościoły starają się udzielać Ukrainie. Obok zbiórek organizowanych przez Caritas i pamięci modlitewnej archidiecezja katowicka chce zaprosić dzieci i młodzież z Ukrainy na letnie kolonie do Polski.

Grupa kontaktowa episkopatów została utworzona w 1995 r. Do Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec należą: kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki, bp Jan Kopiec, ordynariusz gliwicki, kard. Rainer Maria Woelki, arcybiskup Berlina, abp Ludwig Schick, arcybiskup Bambergu, oraz bp Wolfgang Ipolt, ordynariusz diecezji Görlitz.

Celem grupy jest regularna wymiana informacji i opinii na temat rozwoju Kościoła w obu krajach oraz sytuacji społecznej, a także omówienie wspólnych inicjatyw.

Poprzednie spotkanie odbyło się w maju ubiegłego roku w Berlinie. W tym roku biskupi spotkali się już po raz 20.