Lednica będzie świętować osiemnastkę

Agata Ślusarczyk

publikacja 08.05.2014 15:43

Symboliczne 18. urodziny będą obchodzić uczestnicy Spotkania Młodych Lednica 2000. W tym roku odbędzie się ono 7 czerwca pod hasłem: "W imię Syna".

Lednica będzie świętować osiemnastkę   Agata Ślusarczyk /GN Podczas konferencji prasowej o. Jan Góra podziękował mediom za zaangażowanie w promowanie spotkania na Polach Lednickich O. Jan Góra OP podczas konferencji prasowej zaprosił na XVIII Spotkanie Młodych Lednica 2000, które odbędzie się na Polach Lednickich 7 czerwca. - Nasze spotkanie ma już osiemnaście lat. Uzyskało samodzielność i dojrzałość. Stało się trwałym elementem polskiego duszpasterstwa i wychowało setki tysięcy młodych ludzi - powiedział twórca i animator Ruchu Lednickiego. Dodał także, że przez te lata "dochodzenia do dojrzałości" Lednica dorobiła się swojej kultury: tańców, śpiewów czy sposobu zachowania.

W tym roku spotkanie na Polach Lednickich odbędzie się pod hasłem "W imię Syna”. - Spostrzegłem, że ta prawda wiary jest zaniedbana. Dlatego postanowiłem uświadomić sobie i innym, że nie tylko zostaliśmy ochrzczeni w imię Ojca, ale także i Syna, i Ducha Świętego - powiedział dominikanin. Zachęcił także, by na Lednicę przyjechali nie tylko młodzi, ale także osoby w wieku 30 i 35+.

Na konferencji prasowej zaprezentowane zostały symbole XVIII Spotkania Młodych Lednica 2000. W tym roku będzie to pierścień z napisem "W Tobie mam upodobanie”, symbolizujący Synostwo Boże, i Lednicki Dowód Osobisty - symbol dojrzałości, odpowiedzialności za własne życie, ale także nawiązujące do XVIII Spotkania Młodych Lednica 2000, które prowadzi nas do dojrzałego apostolstwa, Banknot Wdzięczności - można ofiarować go rodzicom lub opiekunom jako wyraz wdzięczności, List miłosny - każdy uczestnik jest proszony o napisanie go w imieniu Boga do drugiego człowieka.

Lednica będzie świętować osiemnastkę   Agata Ślusarczyk /GN O. Jan Góra pokazał poświęcony przez papieża olej pokoju i radości, którym będą namaszczani uczestnicy Lednicy, przystępujący do sakramentu spowiedzi Organizatorzy proszą uczestników, by w tym roku na XVIII Spotkania Młodych Lednica 2000 wzięli ze sobą: białą szatę (czyli kawałek płótna, który będzie można włożyć na siebie podczas nabożeństwa Synostwa Bożego)i List miłosny. Listy zostaną zebrane i rozdane młodym.

- Lednica to miejsce, gdzie można spotkać Boga i zarazić się entuzjazmem żywej wiary - powiedziała Marta Petrus ze sztabu organizacyjnego Lednicy. I dodała: - Przez cały rok szukaliśmy odpowiedzi na pytanie: Co znaczy być Synem Bożym? Naszym przeżywaniem Bożego Synostwa chcemy się teraz podzielić z uczestnikami spotkania.

Promocją XVIII Spotkania Młodych Lednica 2000 będzie akcja "Cała Polska tańczy dla Jana Pawła II". O dowolnej godzinie 18 maja, w dzień urodzin Karola Wojtyły, organizatorzy spotkania zachęcają do tańca w rytm tegorocznej piosenki Siewców Lednicy "Oczekiwanie". Można się z nią zapoznać na stronach Lednicy www.lednica2000.pl.

Podczas konferencji zaprezentowano także dwie książki dotyczące Lednicy: "Tropy Lednickie" - osiem przemówień, które Jan Paweł II skierował do lednickiej młodzieży, a które stały się programem wychowawczym, oraz "Święty i błazen" - książka autorstwa Jana Grzegorczyka o niecodziennej relacji o. Jana Góry z Janem Pawłem II.

Program:

 8.00 - otwarcie Pól Lednickich
12.00 - Anioł Pański
13.00 - Lednickie Nabożeństwo Pokutne z możliwością spowiedzi; poprowadzi je jałmużnik papieski abp Konrad Krajewski
15.00 - Koronka do Bożego Miłosierdzia
17.00 - oficjalne rozpoczęcie spotkania
18.00 - "Jezus jest Synem" - konferencja bp. Edwarda Dajczaka na temat tego, co o Jezusie mówi Wyznanie Wiary
19.00 - Msza św. pod przewodnictwem abp. Józefa Kowalczyka, Prymasa Polski; kazanie wygłosi bp Grzegorz Ryś
21.00 - "Ty jesteś Synem" - nasze synostwo ma wiele aspektów: Boży, ludzki i społeczny
21.30 - przekazanie ognia wiary i tradycji
22.00 - Ojcowskie słowo: Przesłanie papieża Franciszka
22.30 - "Jestem posłany" - musimy nauczyć się żyć dla drugich, a więc podjąć walkę z egoizmem i egocentryzmem
23.00 - rozesłanie misjonarzy
23.30 - adoracja Najświętszego Sakramentu, wybór Chrystusa jako Pana i Zbawiciela oraz przejście przez Bramę III Tysiąclecia

Spotkanie Lednickie będzie można śledzić w internecie: visendus.tv.