Kara więzienia za internowania w stanie wojennym

PAP |

publikacja 21.05.2014 18:43

Na dwa lata bezwzględnego więzienia za bezprawne internowania w stanie wojennym skazał w środę Sąd Okręgowy w Szczecinie byłego komendanta wojewódzkiego MO w Szczecinie gen. Jarosława Wernikowskiego. Wyrok jest prawomocny.

Gen. Jaruzelski ogłasza stan wojenny. Wikimedia (PD) Gen. Jaruzelski ogłasza stan wojenny.
Przemówienie telewizyjne 13 grudnia 1981 r.

SO zaostrzył wyrok sądu pierwszej instancji, który skazał w ub.r. Wernikowskiego za bezprawne internowania na dwa lata więzienia w zawieszeniu na trzy. Zastępca Wernikowskiego Stefan Jedynak został skazany w środę za bezprawne internowania na półtora roku w zawieszeniu na trzy lata. Sąd utrzymał nakaz przeproszenia poszkodowanych i obniżył karę grzywny.

Sąd odwoławczy zezwolił na publikowanie danych oskarżonych.

Apelację od wyroku Sądu Rejonowego złożył IPN i obrońcy oskarżonych. Prokurator żądał zaostrzenia kary, obrońcy natomiast chcieli uniewinnienia oskarżonych.

W uzasadnieniu ustnym sędzia Sądu Okręgowego Bożena Majgier-Strączyńska podkreśliła, że nie ma żadnej wątpliwości, iż decyzje o internowaniu opozycjonistów były bezprawnym pozbawieniem wolności w pierwszych dniach stanu wojennego. Chodzi o przypadki internowania, zanim zaczął formalnie obowiązywać dekret o stanie wojennym.

Sąd uznał jednocześnie, że fałszowanie dokumentów przez oskarżonych stanowiło zbrodnię komunistyczną, ale nie było zbrodnię przeciwko ludzkości - o uznanie czynu za taki wnosił IPN w apelacji.

Obrońca oskarżonych mecenas Bartłomiej Sochański powiedział, że będzie doradzał swoim klientom złożenie skargi kasacyjnej z wnioskiem o odstąpienie od wykonywania kary na czas trwania postępowania kasacyjnego. Jego zdaniem sąd nie zastanowił się, w jakiej sytuacji oskarżeni znajdowali się w 1981 r.

Sąd Rejonowy w Szczecinie skazał w kwietniu 2013 r. Wernikowskiego za bezprawne internowania na dwa lata więzienia w zawieszeniu na trzy lata i 9 tys. zł grzywny, a Stefana Jedynaka - na dwa lata w zawieszeniu na trzy lata i 8 tys. zł grzywny.

W sprawie nielegalnego internowania sąd oparł się na uzasadnieniu wyroku dotyczącym wprowadzenia stanu wojennego, który zapadł w styczniu 2012 r. przed Sądem Okręgowym w Warszawie.

Warszawski sąd uznał wtedy, że stan wojenny w Polsce nielegalnie wprowadziła grupa przestępcza pod kierunkiem Wojciecha Jaruzelskiego. Według sądu, ten związek przestępczy o charakterze zbrojnym utworzyli generałowie Wojciech Jaruzelski, Czesław Kiszczak, Florian Siwicki i Tadeusz Tuczapski - i to oni przygotowali i doprowadzili do nielegalnego wprowadzenia stanu wojennego w 1981 r.

Jarosław Wernikowski w grudniu 1981 r. był komendantem wojewódzkim MO w Szczecinie, a po 1983 r. szefem Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych. 12 grudnia 1981 r. podpisał decyzję o zatrzymaniu wytypowanych przez SB działaczy "S" twierdząc, że "działał zgodnie z obowiązującym prawem". Według IPN 13 grudnia 1981 r. prawo o wprowadzeniu stanu wojennego jeszcze nie obowiązywało bo Dziennik Ustaw z odpowiednim dekretem został opublikowany 16 grudnia 1981 r. Według obrońców W. żaden komendant MO nie mógł 12 grudnia 1981 r. przypuszczać, że decyzje o internowaniach nie mają podstawy prawnej.