Ekstremalne bieganie w Tatrach

wt

publikacja 10.06.2014 10:50

Miniony weekend upłynął pod znakiem biegów górskich. Uczestniczyli w nich także pracownicy "Gościa Niedzielnego". Najważniejszym punktem weekendu biegowego był VII Bieg Marduły, będący jednocześnie Mistrzostwami Polski w skyrunningu.

Za nami kolejna odsłona Zakopiańskiego Weekendu Biegowego z Sokołem. Chyba najbardziej prestiżowa impreza biegów górskich w Polsce była zorganizowana pod patronatem medialnym "Gościa Niedzielnego". Była to też okazja do świętowania 120 lat istnienia Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w Zakopanem. W miniony weekend rozegrano trzy biegi górskie, w których wzięło udział ponad 740 biegaczy. Chętnych było znacznie więcej, ale ze względu na organizację zawodów na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego ilość miejsc była ograniczona.

Największym prestiżem cieszy się rozgrywany od 7 lat Bieg Wysokogórski im. dh. Franciszka Marduły, który ma jednocześnie status Mistrzostw Polski w Biegach Wysokogórskich Skyrunning. Jego trasa jest ekstremalnie wymagająca: to ponad 25 km dystansu, suma podbiegów 1985 m i suma zbiegów 1609 m. Start zlokalizowano w centrum Zakopanego, a trasa wiodła m.in. przez Nosal, Kuźnice, Halę Gąsienicową, przełęcz Karb pod Kościelcem, przełęcz Liliowe, Główną Grań Tatr na odcinku Liliowe - Kasprowy Wierch, następnie w dół przez Myślenickie Turnie do Kuźnic, by skończyć się finiszem na podbiegu na Kalatówki. Zwycięzcą po raz kolejny został Marcin Świerc (Salomon Suunto Team) z rewelacyjnym czasem 2 h 25 min 11,4 s. Drugie miejsce zajął Daniel Wosik (2 h 29 min 51,8 s), a trzeci na mecie był Robert Faron (2 h 32 min 18,5 s). Wśród kobiet triumfowała Dominika Wiśniewska-Ulfik z Zabrza z czasem 2 h 44 min 30,3 s. Tuż za nią przybiegła Magdalena Kozielska (2 h 45 min 48,8 s), a na podium znalazła się jeszcze Anna Celińska (2 h 50 min 56,9 s). W biegu wystartował również nasz kolega redakcyjny Piotr Sudoł, który bieg ukończył na 266. miejscu z wynikiem 4 h 26 min 13,0 s.

W programie Weekendu Biegowego znalazły się jeszcze dwie imprezy: Bieg Sokoła i Bieg Zamoyskiego nad Morskie Oko.

Bieg Sokoła (Dystans: 15,6 km., deniwelacja: +1066/-878) zwyciężył Nataniel Swat z czasem 1 h 18 min 33.9 s, drugi wynik osiągnął Dariusz Marek (1 h 18min 38.6 s), a trzeci był Wawrzyniec Pawski (1h 19 min 56.7 s). Wśród kobiet najlepsza była Magdalena Derezińska-Osiecka (1 h 35 min 19.9 s).

Bieg im hr. Zamoyskiego od kilku lat jest rozgrywany niezmiennie na trasie z Palenicy Białczańskiej do schroniska nad Morskim Okiem. Trasa ma 10 km długości i łącznie 430 m podbiegów. W tym roku najlepsi okazali się Nataniel Swat (40 min 28,8 s), Grzegorz Opiał (41 min 22,3 s) i Dariusz Marek (41 min 43,7 s). W klasyfikacji kobiet najszybsza była Iwona Flaga z Krakowa (53 min 58,6 s). W Biegu im. hr. Zamoyskiego wystartował również Wojciech Teister z redakcji "Gościa Niedzielnego". Zajął 94. miejsce z czasem 56 min 22,2 s.

W klasyfikacji Grand Prix Sokoła (uczestnicy, którzy ukończyli wszystkie trzy biegi tegorocznej imprezy) najlepszy okazał się Marek Grochowski z Zakopanego (łączny czas 4 h 58 min 36,3 s), drugie miejsce zajął jego klubowy kolega Sebastian Lebda (5 h 16 min 2,5 s), a na trzecim stopniu podium znalazł się Tomasz Baranow z Platerowa (5 h 19 min 32,2 s). Wszystkie trzy biegi ukończyło aż 53 zawodników.

Wszystkim uczestnikom Weekendu Biegowego z Sokołem serdecznie gratulujemy i w imieniu organizatorów już teraz zapraszamy do startów w przyszłym roku.

Zachęcamy tez do polubienia facebookowego profilu Zakopiańskiego Weekendu Biegowego i obserwowania na bieżąco wydarzeń związanych z imprezą.