Jaskinia Chauveta na liście UNESCO

PAP |

publikacja 25.06.2014 07:00

Obradujący do środy w Dausze w Katarze na 38. sesji Komitet ds. światowego dziedzictwa UNESCO wpisał na swoją listę m.in. słynną z paleolitycznych fresków jaskinię Chauveta we francuskim departamencie Ardeche - podał we wtorek portal internetowy ArtNews.

Jaskinia Chauveta na liście UNESCO AUTOR / CC 3.0 Malowidło naskalne z jaskini Chauveta

Jaskinia, której nazwa pochodzi od nazwiska jej odkrywcy, speleologa Jean-Marie Chauveta, znajduje się nad rzeką Ardeche w południowej części doliny Rodanu. Jest pokryta realistycznymi malunkami dwukrotnie starszymi od słynnych naskalnych malowideł w jaskiniach Lascaux w Akwitanii.

Paleolityczne freski niedaleko Vallon-Pont-d'Arc, na których myśliwi z kultury oryniackiej wymalowali nosorożce, konie, mamuty, mają ponad 30 tys. lat. Są to najlepiej zachowane tak stare przedstawienia figuratywne. Na ścianach jaskini widnieją obrazy 425 zwierząt, w tym jedyne znane paleolityczne przedstawienia sowy i pantery. Malunki w jaskini, odkrytej dopiero w 1994 roku, zachowały się w doskonałym stanie.

Jaskini Chauveta nigdy nie udostępniono publiczności ze względów konserwatorskich, ale od października 2012 roku kosztem 50 mln euro powstaje na powierzchni 3500 m kwadratowych replika jaskini odtwarzająca mniejszą niż połowa część oryginalnej, z malunkami w skali 1:1. Ma ona zostać otwarta dla turystów w kwietniu przyszłego roku.

Do tej pory jaskinia Chauveta, otwierana raz w roku dla specjalistów, znana jest z dokumentalnego filmu Wernera Herzoga z 2011 roku "Jaskinia zapomnianych snów". Dla ekipy Herzoga zrobiono wyjątek, pozwalając jej na kilkugodzinny pobyt w środku.

W jaskini Chauveta nie ma przedstawień postaci ludzkiej, chociaż jest tam częściowa "Wenus" - przedstawienie kobiecych genitaliów i nóg, obok którego widnieje czarownik czy też "człowiek-bizon". Jak uważają specjaliści, nie jest to zestawienie przypadkowe, daje ono asumpt do spekulacji o prastarym kulcie byka i Minotaurze.

Freski te są "wyjątkowej jakości estetycznej, demonstrują szereg technik, w tym umiejętne zastosowanie koloru, kombinacji farby i rytu, odznaczają się anatomiczną precyzją, oddają trójwymiarowość i ruch" - stwierdza w swojej decyzji UNESCO.

"Bez wątpienia jest to największa ozdobiona jaskinia na świecie" - powiedział Jean Clottes, pierwszy znawca naskalnych malowideł prehistorycznych, który odwiedził jaskinie Chauveta. Jego zdaniem malunki te stworzyli "wielcy mistrzowie".

Na liście UNESCO znajduje się obecnie 39 obiektów we Francji, w tym Mont Saint Michel, pałac w Wersalu i nabrzeża Sekwany.

Na rozpoczętej 15 czerwca sesji komitetu w Dausze wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO historyczny malowniczy piemoncki region uprawy winorośli Langhe. Obejmuje on pięć różnych rejonów winnic, gdzie od wieków produkowano wino. "W czasach starożytnego Rzymu Pliniusz Starszy wspomina o Piemoncie jako o ulubionym regionie winnym w starożytnej Italii" - podało UNESCO.

We Włoszech znajduje się ponad 50 miejsc światowego dziedzictwa kultury - więcej niż w jakimkolwiek innym kraju. Są wśród nich stanowiska archeologiczne w Pompejach i Herkulanum oraz Wenecja i jej laguna.

UNESCO w Dausze wpisało na swoją listę także system kamiennych dróg prekolumbijskich i inkaskich w Andach, liczący około 30 tys. km i przebiegający przez sześć krajów: Peru, Argentynę, Chile, Boliwię, Ekwador i Kolumbię.