Wspólny front przeciwko epidemii eboli

Małgorzata Gajos /bbc.com

publikacja 04.07.2014 12:05

Ministrowie zdrowia z 11 krajów Afryki Zachodniej spotkali się na nadzwyczajnym posiedzeniu.

Wspólny front przeciwko epidemii eboli Krzysztof Błażyca /Foto Gość 759 osób zostało zakażonych wirusem eboli w Gwinei, Liberii i Sierra Leone

Na nadzwyczajnym posiedzeniu w Ghanie ministrowie zdrowia z 11 krajów Afryki Zachodniej przyjęli wspólną strategię walki z epidemią eboli w regionie. Dwudniowe spotkanie zostało zwołane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).
W ramach nowej strategii WHO otworzy subregionalne centrum sterowania w Gwinei, które będzie koordynować wsparcie techniczne. Keiji Fukuda, zastępca dyrektora generalnego WHO do spraw bezpieczeństwa zdrowia, powiedział, że „niemożliwe jest, aby dać jasną odpowiedź”, jak daleko może rozprzestrzeniać się epidemia. Wyraził także nadzieję ujrzenia spadku liczby przypadków zachorowań w ciągu najbliższych kilku tygodni.
Korespondent BBC Thomas Fessy stwierdził, że edukowanie ludzi, a nie zamykanie granic jest najbardziej efektywnym sposobem, aby powstrzymać wybuch. Zauważa również, że praktyki kulturowe i tradycyjne wierzenia na niektórych obszarach utrudniają działania w zakresie zdrowia publicznego, przyczyniając się tym samym do rozprzestrzeniania choroby.

Jak dotąd 759 osób zostało zakażonych wirusem w Gwinei, Liberii i Sierra Leone, a 467 z nich zmarło.