Tydzień św. Krzysztofa, patrona kierowców

PAP |

dodane 20.07.2014 09:52

1 grosz za 1 kilometr bezpiecznej jazdy - w takiej akcji mogą wziąć udział kierowcy z okazji rozpoczynającego się w niedzielę tygodnia św. Krzysztofa - patrona kierowców i podróżujących. Zebrane pieniądze będą przeznaczone na pojazdy dla polskich misjonarzy.

Tydzień św. Krzysztofa, patrona kierowców MIVA Polska Samochód terenowy z napędem na 4 koła TOYOTA HILUX zakupiony dla Misji Miłosierdzia Bożego w Diecezji Kabwe w Zambii. Koszt wyniósł prawie 24 000 Euro (100 800 zł). 7500 Euro (31 500 zł) to kwota ofiarowana od MIVA Polska. Pozostała kwota pochodziła od archidiecezji katowickiej, MIVA Austrii oraz innych ofiarodawców.

Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa obchodzony w dniach 20-27 lipca odbywa się w tym roku pod hasłem "Niesiemy Chrystusa na krańce świata". Obchody zainicjowała organizacja MIVA Polska (Mission Vehicle Association) czyli organizacji pomagającej misjonarzom w zakupie środków transportu.

Ważną częścią obchodów jest poświęcenie pojazdów i błogosławieństwo kierowców. "Kierowcy w tym czasie proszą o Boże błogosławieństwo na swoje podróże, aby - jak powtarzamy w modlitwie kierowców - zawsze bezpiecznie docierać do celu podróży" - powiedział PAP dyrektor MIVA Polska ks. Jerzy Kraśnicki, wieloletni misjonarz w RPA.

Jak podkreślił, w tym czasie w szczególny sposób "modlimy się o bezpieczeństwo na drogach, apelujemy o większą ostrożność, a zwłaszcza o trzeźwość kierowców i pomagamy misjonarzom w zakupie środków transportu" - dodał ks. Kraśnicki.

Przypomniał, że w Tygodniu św. Krzysztofa zbierane są ofiary na pomoc polskim misjonarzom, którzy do swojej misyjnej pracy potrzebują pojazdów. MIVA Polska zachęca, aby wziąć udział w akcji - 1 grosz za 1 kilometr i "w duchu wdzięczności za każdy szczęśliwie przejechany kilometr bez wypadku złożyć swój dar na pomoc misjonarzom". Ofiary będzie można składać w parafiach całej Polski podczas tradycyjnego poświęcenia pojazdów w dzień św. Krzysztofa, 25 lipca.

Jak poinformował ks. Kraśnicki, obecnie misjonarze z Afryki czekają na 26 pojazdów: 19 samochodów, pięć motocykli, jedną łódź z silnikiem, a misjonarze w Ugandzie na ambulans. Misjonarze z krajów Ameryki Łacińskiej proszą o pomoc przy kupnie 12 pojazdów: osiem próśb dotyczy samochodów, cztery - motocykli. Kolejnych osiem próśb dotyczy innych regionów świata, m.in. pomocy przy zakupie dwóch skuterów śnieżnych, o które proszą misjonarze z Arktyki.

Jak dodał ks. Kraśnicki, MIVA Polska wspiera także zakup rowerów dla katechetów w Afryce - jest to ponad 20 próśb łącznie o ponad 260 rowerów.

Do tej pory MIVA Polska pomogła w zakupie 377 środków lokomocji dla polskich misjonarzy. Te pojazdy to: 205 samochodów (głównie terenowych), trzy ambulanse, jeden bus, 46 motocykli, jeden traktor, dwie barki, siedem łodzi, pięć silników do łodzi, jeden quad, 103 rowery, jedna riksza i dwa konie. Pomoc wyniosła blisko 1,2 mln euro, a pojazdy zostały dostarczone do 46 krajów świata.

W roku 2013 - zostało zrealizowanych 55 próśb od polskich misjonarzy z 26 krajów Afryki, Ameryki Płd. i Azji. Przekazane fundusze - 1.355 089 zł - pozwoliły na zakup: 41 samochodów, dwóch ambulansów, dziewięciu motocykli i skuterów, 20 rowerów, jednego traktora, jednego skutera śnieżnego.

Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji bp Jerzy Mazur, w komunikacie wydanym z okazji Tygodnia św. Krzysztofa podkreśla, że gdyby nie akcje organizowane przez MIVA Polska, wiele osób pozostałoby głodnych, gdyż nie byłoby możliwości dostarczenia im żywności przez misjonarzy.

MIVA Polska powstała w 2000 r. jako agenda Komisji KEP ds. Misji. Jest to organizacja pomagająca misjonarzom w zakupie środków transportu. Członkowie oraz sympatycy MIVA Polska angażują się także w akcje społeczne mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach.

MIVA działa w wielu krajach, m.in. od 60 lat w Austrii.