Prezydent odznaczył powstańców warszawskich

PAP |

publikacja 30.07.2014 16:44

Prezydent Bronisław Komorowski odznaczył w środę ponad 40 powstańców warszawskich i ludzi zasłużonych w pielęgnowaniu pamięci o zrywie stolicy. Przekazał też odznaczenia rodzinom powstańców: Alojzego Rzymkowskiego ps. "Rotmistrz" i Jerzego Szaniawskiego ps. "Słoń".

Prezydent odznaczył powstańców warszawskich PAP/Tomasz Gzell Prezydent Bronisław Komorowski wręcza odznaczenia powstańcom warszawskim

Prezydent odznaczył Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za działalność społeczną i kombatancką: Zbigniewa Galperyna ps. "Antek" z batalionu "Chrobry I" oraz Tadeusza Wiśniewskiego ps. "Wilk" z batalionu "Zośka".

Komorowski wręczył Krzyże Oficerskie Orderu Odrodzenia Polski Zbigniewowi Bauczowi ps. "Baryka" z Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK, Ryszardowi Budzianowskiemu ps. "Borys" z batalionu szturmowego "Nałęcz", Adamowi Drzewoskiemu ps. "Benon" z batalionu "Pięść" i Tadeuszowi Halikowi ps. "Luboń" z batalionu "Bełt". Odznaczenia te otrzymali także: Bronisława Mazur ps. "Sosna", Szare Szeregi, drużyna "Las"; Antoni Olszewski ps. "Wilk" z grupy "Kordian" i obwodu "Obroża"; Janusz Pajączkowski ps. "Orzeł" z batalionu "Chrobry I"; Stanisław Polkowski ps. "Symiec" z pułku "Baszta" oraz Krystyna Sierpińska ps. "Bożenka", batalion "Kiliński".

Prezydent wręczył Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski: Zygmuntowi Borkowskiemu ps. "Jan Biel" bat. "Żubr; Kwiecie Kurkowskiej-Bondareckiej ps. "Kwietka", z Kobiecych Patroli Minerskich; Stanisławowi Maciejakowi ps. "Maciuś" z batalionu "Gozdawa" i Jerzemu Sułkowskiemu ps. "Konduktorka" ze Zgrupowania "Żyrafa II".

Za wybitne zasługi poniesione w walce z bronią w ręku o suwerenność i niepodległość Państwa Polskiego w latach 1939-1956 Krzyżem z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości odznaczono Tytusa Karlikowskiego ps. "Wąż" z batalionu "Zośka", Mieczysława Ponińskiego ps. "Maryś" z batalionu "Parasol" i Zofię Żarnecką ps. "Zosia" z pułku "Baszta".

Krzyżem Orderu Krzyża Niepodległości za wybitne zasługi w obronie niepodległości i suwerenności Państwa Polskiego w latach 1939-1956 odznaczono: Jadwigę Antos; Danutę Baczyńską ps. "Żywia" z batalionu "Miotła", Barbarę Fotek ps. "Kotka" ze Zgrupowania "Kryska"; Wiesława Jakubowskiego ps. "Samotny" z Szarych Szeregów; Janinę Januszewską-Thiessen ps. "Ewa" z Narodowych Sił Zbrojnych, obwód Śródmieście i Tadeusza Jarosza ps. "Topacz" z Szarych Szeregów. Wśród odznaczonych jest też Urszula Katarzyńska-Ballner ps. "Ula" z brygady dywersyjnej "Broda 53"; Henryk Kowal ps. "Henryk" z batalionu "Zośka"; Stefania Kuske ps. "Stenia", Obwód "Bażant"; Maria Leśniewska ps. "Rita" z Wojskowej Służby Kobiet, Kazimierz Możdżonek ps. "Tygrys" z batalionu "Odwet".

Krzyże Orderu Krzyża Niepodległości przyznano też Tadeuszowi Mrowcowi ps. "Stach" z pułku "Baszta"; Barbarze Rasz ps. "Nina" z batalionu "Miotła"; Jerzemu Remionowi ps. "Giorgio" z batalionu "Łukasiński", Zofii Smolarkiewicz ps. "Iza" z Szarych Szeregów, Tadeuszowi Treli ps. "Dyzio, Kajtek" z batalionu "Łukasiński" oraz Danieli Zadrożnej ps. "Krzna" z Szarych Szeregów.

Za wybitne zasługi w pielęgnowaniu pamięci o najnowszej historii Polski, za szczególne zaangażowanie w tworzenie Muzeum Powstania Warszawskiego Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski przyznano Joannie Bojarskiej-Syrek; Złotym Krzyżem Zasługi uhonorowano Barbarę Augustyniak-Papież i Karola Mazura. Srebrny Krzyż Zasługi przyznano Annie Grzechnik, Agnieszce Pawelec, Tymoteuszowi Pruchnikowi i Mariuszowi Ziai.

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za zasługi na rzecz rozwoju kultury i pielęgnowanie pamięci o najnowszej historii Polski odznaczono wokalistę rockowego, malarza i poetę Tomasza Budzyńskiego. Złotym Krzyżem Zasługi uhonorowano Dariusza Malejonka, kompozytora i wokalistę; Srebrny Krzyż Zasługi otrzymał Michał Zadara, reżyser teatralny, autor m.in. spektaklu "Awantura warszawska. Waszyngton - Londyn - Moskwa".

Prezydent przekazał też Krzyże Srebrne Orderu Wojennego Virtuti Militari rodzinom powstańców warszawskich: Alojzego Rzymkowskiego ps. "Rotmistrz" oraz Jerzego Szaniawskiego ps. "Słoń". Rzymkowski - jak podaje na swoich stronach internetowych Muzeum Powstania Warszawskiego - był żołnierzem batalionu szturmowego KB "Sokół", walczył na terenie Śródmieścia Południowego.

Szaniawski w latach 1939-1944 działał w konspiracji. Był żołnierzem Armii Krajowej; działał głównie na Żoliborzu. Poległ 1 sierpnia po godzinie 18, w starciu z załogą niemieckiego samochodu. Został pochowany przez patrol por. "Porawy" w prowizorycznym grobie na trawniku posesji przy Elektoralnej 18. W tym samym czasie, w bocznej oficynie tego domu znajdowała się żona "Słonia", będąca w ostatnim miesiącu ciąży. Koledzy poległego nie powiedzieli jej o śmierci "Słonia" - dowiedziała się o tym dopiero po wojnie.