KGHM: ruszyło wydobycie w Chile

Roman Tomczak

publikacja 31.07.2014 09:04

Firma rozpoczęła przerób rudy na koncentrat miedzi w zakładzie Sierra Gorda. Jesienią otwarcie kopalni.

KGHM: ruszyło wydobycie w Chile KGHM Kopalnia w Sierra Gorda już pracuje. KGHM ma w niej większościowy pakiet

Jak poinformował Herbert Wirth, prezes KGHM poza samą odkrywką, z której już w kwietniu zdjęte zostało 192 mln ton materiału, uruchomione zostały zakłady, w których odbywa się kruszenie, mielenie i flotacja.

Woda do kopalni jest doprowadzona z wybrzeża oceanu rurociągiem o długości 143 km, a jej niezbędne rezerwy składowane są w zbiorniku o pojemności 750 tys. m3.

– Realizując ten projekt, narzuciliśmy sobie i naszym partnerom ogromne tempo. Zależało nam, by przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa pracy i ochrony środowiska, możliwie najlepiej wykorzystać potencjał kopalni – wyjaśnia prezes Wirth. Od momentu pierwszych odwiertów do faktycznego rozpoczęcia produkcji minęło zaledwie dziesięć lat. To ewenement na skalę światową i dowód najwyższych kompetencji naszej kadry menedżerskiej.

KGHM: ruszyło wydobycie w Chile   KGHM W otwarciu kopalni wezmą udział przedstawiciele rządów polskiego, chilijskiego i japońskiego

Po okresie rozruchu, który zgodnie z harmonogramem ma się zakończyć na początku 2015 roku, Sierra Gorda będzie produkować około 120 tys. ton miedzi, 50 mln funtów molibdenu i 60 tys. uncji złota rocznie.

Prognozowana średnioroczna produkcja w ciągu 20-letniego okresu eksploatacji kopalni, uwzględniając uruchomienie drugiej fazy projektu, wyniesie około 220 tys. ton miedzi, 25 mln funtów molibdenu i 64 tys. uncji złota.

- Dzięki uruchomieniu produkcji w Sierra Gorda zdołamy obniżyć koszt produkcji w całej Grupie KGHM - zapewnia Jarosław Romanowski, wiceprezes KGHM ds. finansów.

– Wpływ na to mają przychody ze sprzedaży dodatkowych produktów, które będą powstawały w Sierra Gorda, głównie złota i molibdenu, którego ceny są aktualnie o niemal jedną czwartą wyższe od początkowo zakładanych - podkreśla Romanowski.

Pierwszy transport koncentratu miedzi z kopalni Sierra Gorda zostanie wysłany we wrześniu. Połowa wyprodukowanego w kopalni koncentratu miedzi trafiać będzie do japońskich hut Grupy Sumitomo, właściciela mnijszościowego pakietu udziałów w Sierra Gorda. Pozostała część będzie sprzedawana na innych rynkach. Sierra Gorda jest spółką typu joint venture, zarządzaną przez KGHM International i należącą do Grupy KGHM (55%), Sumitomo Metal Mining (31,5%) oraz Sumitomo Corporation (13,5%). Kopalnia jest zlokalizowana na pustyni Atacama w regionie Antofagasta, będącym największym zagłębiem miedzi w Chile.