Znak wiary i wdzięcznosci

Marcin Kowalik

publikacja 16.08.2014 14:23

Korony pobłogosławione przez papieża Franciszka zawisły na wizerunku Najświętszej Maryi Panny z Dzieciątkiem Jezus w Suserzu.

Bp Andrzej F. Dziuba nakłada korony na wizerunek Marki Bożej i Dzieciątka Jezus Marcin Kowalik /Foto Gość Bp Andrzej F. Dziuba nakłada korony na wizerunek Marki Bożej i Dzieciątka Jezus

Kilkutysięczny tłum wiernych uczestniczył 15 sierpnia w Eucharystii, podczas której ukoronowano obraz Matki Bożej Suserskiej. Plac przed kościołem zapełnił się pielgrzymami, którzy przybyli z różnych rejonów diecezji łowickiej, a nawet spoza niej, jak grupa pątników, która przyszła z oddalonego o 20 km Gostynina.

Najliczniejszą grupę pielgrzymów stanowili jednak mieszkańcy Żychlina i okolic, którzy po raz 162 przyszli dziękować za ocalenie ich przodków od zarazy.

Epidemia cholery w 1852 r. zbierała wśród żychlinian okrutne żniwo. Mieszczanie udali się do oddalonego o 10 km kościoła w Suserzu i tutaj przed wizerunkiem Maryi z Dzieciątkiem błagali o ratunek, pomoc i odwrócenie nieszczęścia. Odchodząc z Suserza, ślubowali,  że jeżeli Matka Boża wyprosi im u Boga ocalenie, wówczas w pielgrzymce dziękczynnej będą tu przychodzili przez 100 lat.

Po powrocie do Żychlina epidemia ustała. Od tej pory, co roku w uroczystość Wniebowzięcia NMP żychlinianie wędrują do Suserza, dziękując Matce Bożej za opiekę. Pielgrzymowania nie przerwali nawet w czasie okupacji niemieckiej i prześladowań komunistycznych. W 1952 r. ślubowali ponownie, że będą pielgrzymować przez kolejne 100 lat.

Uroczystość koronacji poprzedził wykład dr. Waldemara Smaszcza o pobożności maryjnej Polaków. W samo południe procesją z cudownym obrazem do ołtarza polowego rozpoczęła się Msza św. Przewodniczył jej metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Eucharystię koncelebrowali metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski, ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba, biskupi seniorzy diecezji łowickiej – bp Alojzy Orszulik i bp Józef Zawitkowski, arcybiskup senior archidiecezji łódzkiej abp Władysław Ziółek, ordynariusz włocławski bp Wiesław Alojzy Mering, który wygłosił homilię, ordynariusz radomski bp Henryk Tomasik, bp pomocniczy płocki Roman Marcinkowski, biskup senior diecezji drohiczyńskiej bp Antoni Pacyfik Dydycz oraz liczni prezbiterzy.

- Przybyliśmy tu, by my, wszyscy - duchowni i świeccy - móc ujawnić nasze przywiązanie, cześć i wierność Matce naszego Zbawiciela. I czujemy doskonale, że to nie Matce Najświętszej są potrzebne te - nawet najpiękniejsze - korony, bo tak naprawdę my ich potrzebujemy, żeby wyrazić naszą miłość do Matki Odkupiciela. Chcemy w ten sposób podziękować Jej za stałą opiekę nad nami - mówił w homilii bp Mering.

Po homilii nastąpił obrzęd koronacji, który poprzedziło odczytanie dekretu Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przez kanclerza kurii łowickiej ks. Stanisława Plichtę. Dekret zezwalający na koronację kongregacja wystawiła w maju na prośbę bp. Dziuby. Ordynariusz łowicki spotkał się w tej sprawie z papieżem Franciszkiem, który 8 stycznia podczas audiencji generalnej na placu św. Piotra pobłogosławił korony.

Korony na XVI-wiecznym obrazie - najpierw na wizerunku Dzieciątka Jezus - założyli bp Dziuba, abp Gądecki i abp Jędraszewski. Po czym bp Dziuba odmówił akt zawierzenia. Każde wezwanie zgromadzeni na placu celebry potwierdzali słowami: "Tobie, Maryjo, zawierzamy".

Pod koniec Eucharystii ks. Jerzy Czarnota, proboszcz suserskiej parafii ślubował dalszy rozwój kultu cudownego obrazu oraz wierność Bogu. - Ślubujemy Maryjo wsłuchiwać się w głos Twojego Syna i wypełniać wszystko, co "On nam powie" - spełniając Jego wolę. Od Ciebie Uzdrowienie Chorych pragniemy uczyć się wiary i bezgranicznego zawierzenia Bogu - mówił ks. J. Czarnota.

Za koronację obrazu dziękowali Jerzy Kazimierz Sochacki, wójt gminy Szczawin Kościelny, na terenie której leży Suserz oraz Grzegorz Ambroziak, burmistrz Żychlina. Słowo do wiernych skierował również abp Gądecki oraz bp Dziuba. - Dzięki wspólnemu zaangażowaniu mogliśmy przygotować dzisiejszą uroczystość i razem nią się cieszyć. To piękny znak wiary, który wybrzmiewa z tego miejsca, to piękny znak wdzięczności, ale także zobowiązanie, abyśmy wytrwali w dziedzictwie naszych przodków. A umocnieni dzisiejszą uroczystością - jeszcze odważniej i bardziej świadomi -byli ludźmi wiary, nadziei i miłości - mówił ordynariusz łowicki.

Ukoronowany obraz wśród tłumu wiernych strażacy przenieśli procesyjnie do kościoła, gdzie wrócił na swoje miejsce w ołtarzu głównym. Oprawę muzyczną Mszy św. zapewniły Chór Towarzystwa Śpiewaczego Ziemi Sochaczewskiej pod dyrekcją Ewy Szałapskiej i Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Godzianów pod dyrekcją Sławomira Trochonowicza.