Zbyt młody, by pić

PAP |

publikacja 09.09.2014 16:31

"Too young to drink" (zbyt młody by pić) to hasło międzynarodowej kampanii społecznej, do której przyłączył się we wtorek Sosnowiec (Śląskie). Celem akcji jest zwrócenie uwagi na zagrożenia wynikające z picia alkoholu przez kobiety w ciąży.

Zbyt młody, by pić ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość Dwa kieliszki do alkoholu; jeden odwrócony i pusty oznacza abstynencję

Na ulicach miasta oraz w przychodniach, szkołach, parafiach, szpitalach i aptekach Sosnowca pojawi się 500 plakatów związanych z kampanią. Jak powiedział PAP Andrzej Wojciechowski z wydziału zdrowia Urzędu Miejskiego w Sosnowcu, plakat wzbudza wiele emocji. "Przedstawia noworodka wewnątrz butelki po napoju alkoholowym" - wyjaśnił.

Na plakacie umieszczono ostrzeżenie: "picie alkoholu podczas ciąży może spowodować szkody na całe życie u nienarodzonego dziecka". Wyjaśniono też, czym jest FASD (Poalkoholowe Uszkodzenie Płodu lub Poalkoholowe Spektrum Wrodzonych Zaburzeń). "Alkohol może uszkodzić mózg, serce, oczy i inne organy dziecka. Dzieci z FASD mogą mieć trudności w nauce i w kontrolowaniu swojego postępowania, jak również w nawiązywaniu przyjaźni. FASD dotyczy nas wszystkich, ale w 100 proc. można temu zapobiec" - można przeczytać na plakacie.

Kampania "Too young to drink" (zbyt młody być pić) jest kontynuacją podjętych przez Sosnowiec dwa lata temu działań na rzecz podniesienia świadomości zagrożeń wynikających z picia alkoholu przez kobiety w czasie ciąży. Dwa lata temu zorganizowano konferencję "Trzeźwa matka - zdrowe dziecko" z udziałem m.in. lekarzy i psychologów, rok temu przeprowadzono szkolenia w tym zakresie m.in. wśród nauczycieli i pedagogów.

Wojciechowski dodał, że kampania potrwa kilka miesięcy. W tym czasie w szkołach przeprowadzone zostaną zajęcia dotyczące tematyki związanej m.in. z FASD i FAS (Alkoholowy Zespół Płodowy). Planowane są spotkania z psychologiem i lekarzem dla rodziców i opiekunów, którzy wychowują dzieci z takimi zaburzeniami.

Skala tego problemu, jak dodał Wojciechowski, jest trudna do określenia. Z danych Urzędu Miejskiego w Sosnowcu wynika, że w ciągu ostatnich pięciu lat do jednego z ośrodków w woj. śląskim zajmujących się rehabilitacją dzieci z FASD, trafiło ok. 700 dzieci z Sosnowca.

Kampanię "Too young to drink" prowadzi European FASD Alliance. Jej celem jest zwiększenie świadomości problemu FASD wśród kobiet i społeczności. Kampania odbywa się w 30 krajach.

Termin FASD (Fetal Alkohol Spectrum Disorder) określa zespół objawów, mogących wystąpić u dzieci, których matki spożywały alkohol w czasie ciąży. FASD to inaczej zespół umysłowych i fizycznych zaburzeń związanych z ekspozycja płodu na alkohol. Alkohol, działając na nienarodzone dziecko, powoduje m.in. powstawanie zmian w budowie ciała, wad rozwojowych wielu narządów, może uszkodzić ośrodkowy układ nerwowy.

We wtorek przypada Światowy Dzień FAS.