Ewangelia to miłość

ks. Rafał Starkowicz

publikacja 02.11.2014 03:38

- Ewangelię można streścić w jednym zdaniu, a dokładnie w jednym słowie. Bo Ewangelia to miłość - mówił bp Wiesław Szlachetka podczas Litanii Miast na placu Solidarności w Gdańsku.

Ewangelia to miłość ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość - "Kierunek Niebo" to dobry kierunek - mówił, nawiązując do nazwy zespołu prowadzącego uwielbienie, bp Wiesław Szlachetka

Słowa św. Jana Pawła II wygłoszone podczas jego wizyt na Wybrzeżu były treścią rozważań, jakie zjednoczyły u stóp pomnika Poległych Stoczniowców młodzież Trójmiasta. W spotkaniu uczestniczyły delegacje szkół, poczty sztandarowe oraz harcerze. Nie zabrakło przedstawicieli władz miasta oraz pomorskich polityków. Blask świec oraz trzymanych przez harcerzy pochodni w połączeniu z żywiołową muzyką ewangelizacyjną zespołu Kierunek Niebo sprawiły, że wydarzeniu towarzyszył niecodzienny klimat.

W krótkim reportażu przypominającym obecność świętego papieża w Gdańsku i Sopocie, wyświetlonym na specjalnie przygotowanym telebimie, rozległy się doskonale znane słowa: ʺNie ma wolności bez solidarnościʺ oraz ʺNie ma solidarności bez miłościʺ.

- Mając na uwadze fakt, że Ewangelia to miłość, można rozszerzyć tę wypowiedź ojca świętego ʺNie ma solidarności bez miłościʺ, to znaczy, że nie ma solidarności bez Ewangelii - mówił bp Szlachetka. - Na tyle jest we mnie miłości, na ile pozwalam, aby słowo Dobrej Nowiny było obecne we mnie, w moim życiu. Jeżeli tak właśnie jest w moim sposobie myślenia, w moim słowie i w moich czynach, to wówczas rodzi się prawdziwa solidarność - dodał hierarcha.

Doroczne spotkanie na placu Solidarności jest okazją do modlitwy w intencji zmarłych, szczególnie tych, których ofiara krwi przyczyniła się do odzyskania przez Polskę suwerenności. Dlatego jednym z punktów uroczystości było zapalenie u stóp pomnika świec i zniczy. Litania Miast jest jednak przede wszystkim okazją do wzywania orędownictwa świętych, którzy patronują miastu i regionowi.

- Uroczystość Wszystkich Świętych sprawia, że patrzymy dalej i głębiej na świat. Wyraźniej niż na co dzień odkrywamy, że święci to nasi przewodnicy na drogach życia - mówił młodzieniec zapowiadający kolejne punkty programu spotkania.

Zorganizowana już po raz dziewiętnasty Litania Miast połączyła w modlitwie sześć polskich miejscowości. Wieczorem, w dniu uroczystości Wszystkich Świętych, młodzi czuwali w Gdańsku, Międzyrzeczu, Łomży, Łowiczu, Sieradzu i Skierniewicach.