Jak protestować, to skutecznie

mk

publikacja 21.11.2014 14:55

Klub Jagielloński uruchomił portal internetowy, który pomoże w skutecznym złożeniu w sądzie protestu wyborczego.

Jak protestować, to skutecznie Justyna Tomaszewska Sytuacji nie zmienią uliczne manifestacje, a jedynie formalnie złożone w sądzie protesty wyborcze - przekonują członkowie Klubu Jagiellońskiego

Na stronie www.protestwyborczy.pl można znaleźć m.in. wzór protestu, listę przesłanek do unieważnienia wyborów oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

- Powyborczy bunt trzeba wpisać w ramy prawne. Informowanie o nadużyciach w portalach społecznościowych w kwestii wyborów nic nie wnosi, podobnie jak uliczne manifestacje, które nie wpłyną na ważność wyborów - zachęcają członkowie KJ. Dodają, że w sądach okręgowych zawiadomienia o nieprawidłowościach można składać do 1 grudnia (najlepiej zrobić to do piątku 28 listopada).

Tych, którzy nie chcą samodzielnie borykać się z formalnościami Klub Jagielloński zachęca do wypełnienia internetowego formularza i przesłania informacji o zaobserwowanych nieprawidłowościach.

- Na podstawie zgłoszeń, a także informacji publikowanych w Internecie opracujemy Białą Księgę Nadużyć Wyborczych - wyjaśnia prezes Klubu Marcin Kędzierski.

- Podważenie wiarygodności wyborów powszechnych to granica, za którą państwo istnieje tylko teoretycznie, dlatego chcemy dołożyć wszelkich starań, by wyjaśnić obecną sytuację. Nie wiemy, czy wybory powinny zostać unieważnione. Nie naszą rolą jest stwierdzanie ich ważności, ale chcemy, aby ta decyzja została podjęta na podstawie wszystkich dostępnych przesłanek - dodaje dr Krzysztof Mazur, szef Rady Klubu Jagiellońskiego.

Klub Jagielloński uruchomił także infolinię oraz kontakt mailowy dla osób, które potrzebują wsparcia prawnego w złożeniu protestu wyborczego. Potrzebne informacje można uzyskać dzwoniąc pod numer 737 302 972 lub pisząc na adres:protestwyborczy@kj.org.pl.