W panewnickim żłóbku...

jj

publikacja 02.01.2015 11:03

... zakonnice, katedra Chrystusa Króla, szyb górniczy, papież Franciszek, św. Dominik witający się ze św. Franciszkiem.

W panewnickim żłóbku... Joanna Juroszek /Foto Gość Tegoroczny żłóbek przypomina o Roku Życia Konsekrowanego

To jedna z największych w Europie, budowanych wewnątrz świątyni, bożonarodzeniowych stajenek. Blisko 35-metrową szopkę, składającą się z trzech części, w bazylice św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia NMP u ojców franciszkanów w Katowicach oglądać można do 2 lutego.  

Jak czytać tegoroczny żłóbek? Instrukcja poniżej. Jego największa, centralna część, znajdująca się nad ołtarzem, zawsze odnosi się do Bożego Narodzenia. Tuż za stajenką schowany jest Najświętszy Sakrament. A pod żłóbkiem widnieje napis: "Przez Chrystusa, z Chrystusem, w Chrystusie", nawołujący do hasła cyklu duszpasterskiego.

Boczne skrzydła przedstawiają sprawy, którymi żyje Kościół lokalny i powszechny, oraz scenkę z życia św. Franciszka z Asyżu. Z prawej strony do diecezjalnego Betlejem pielgrzymuje 6 sióstr zakonnych oraz 2 zakonników. W tle widoczna jest katedra Chrystusa Króla i szyb górniczy. Scenka ta przypomina o Roku Życia Konsekrowanego, 90-leciu diecezji katowickiej oraz problemach śląskiego górnictwa.

W panewnickim żłóbku...   Joanna Juroszek /Foto Gość Scena symbolicznego spotkania św. Dominika i św. Franciszka Scena po lewej stronie też częściowo nawiązuje do Roku Życia Konsekrowanego. Widzimy w niej symboliczne spotkanie św. Franciszka ze św. Dominikiem. To skrzydło przypomina, że od 2012 r. w Katowicach posługują także dominikanie, oraz nawiązuje do legendy o przyjaźni między założycielami dwóch zakonów żebraczych. Po prawej stronie jest figura papieża Franciszka jako głowy Kościoła i jako tego, który ogłosił Rok Życia Konsekrowanego.

- Dla mnie najważniejsze jest jednak to, co dzieje się przy żłóbku - przyznaje o. Alan Rusek OFM, proboszcz. To tradycyjne już adoracje różnych wspólnot i grup stanowych naszej archidiecezji. Modlitwie i kolędowaniu często przewodniczą także katowiccy biskupi. Plan adoracji tutaj.

Rozmieszczenie figur (jest ich ok. 150, najstarsza, kobieta z dzbanem, ma ok. 130 lat) i ich restaurację corocznie nadzoruje rzeźbiarz Paweł Jałowiczor z Jaworzynki. Część centralna żłóbka ma 18 m wysokości, 14 m szerokości i 10 m głębokości. Nawy boczne mają ok. 6 m na 6 m.

Franciszkański żłóbek powstaje dzięki współpracy wielu osób, Lasy Państwowe dostarczają świerki; w tym roku pochodzą one z Wisły.

Żłóbek można adorować codziennie w godzinach otwarcia kościoła (między 6.00 a 19.00). Na terenie klasztoru można oglądać także żywą i ruchomą szopkę.