Nie jesteśmy "Charlie"

Agata Ślusarczyk

publikacja 26.01.2015 16:02

Tzw. "państwo islamskie" i stosunek do niego świata muzułmańskiego - to zdecydowanie najbardziej gorący temat odbywającej się 26 stycznia na UKSW sesji naukowej z okazji XV Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Katolicy i muzułmanie, we wspólnym oświadczeniu, potępili także przemoc w imię religii.

Nie jesteśmy "Charlie" Agata Ślusarczyk /Foto Gość J.E. Mufti Tomasz Miśkiewicz wygłosił referat "Recepcja Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce"

Sytuacja muzułmanów w Polsce, refleksja na temat tak zwanego "państwa muzułmańskiego", a także reakcji świata muzułmańskiego na jego powstanie - to główne tematy sesji naukowej, która towarzyszy obchodom XV Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Spotkanie odbywa się na Uniwersytecie kard. Stefana Wyszyńskiego.

Słowo wprowadzenia wygłosili bp Romuald Kamiński, przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi, i ks. prof. Piotr Tomasik, dziekan Wydziału Teologicznego UKSW. Zwrócili uwagę, że obchodom towarzyszy refleksja nad trudnym czasem ostatnich dni, jak na przykład atak na redakcję satyrycznego pisma "Charlie Hebdo" w Paryżu.

- To, co wzbudza naszą największą obawę, to powstanie tzw. "państwa islamskiego" - zaczął swoje przemówienie "Kalifat - ISIS - państwo muzułmańskie?” Bogusław R. Zagórski z Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów. Podkreślił, że w kontekście wydarzeń na Bliskim Wschodzie i ostatnich wydarzeń w Paryżu potrzebna jest właściwa analiza tego zjawiska i przybliżenie spojrzenia samych muzułmanów na tzw. "państwo muzułmańskie”.

Wyjaśnił, że w ocenie muzułmańskich teologów, prawników i przywódców świata muzułmańskiego, "państwo muzułmańskie” jest „samowolną organizacją terrorystyczną o charakterze heretyckim, naruszającą wszelkie normy etyczne i społeczne. Nie ma też żadnej podstawy, by nazywać je muzułmańskim”.

Wymienił także prawa muzułmańskie, które nie są respektowane w "państwie muzułmańskim”, np. ochrona mniejszości religijnych. - Państwo, które pod groźbą kary śmierci zmusza innych do zmiany wyznania, nie może szczycić się mianem państwa muzułmańskiego - powiedział prelegent. Dodał, że również słowo "kalifat”, którym także się mianuje, jest nadużywane.

Na zakończenie przemówienia Bogusław Zagórski przestrzegł, że tzw. "państwo islamskie” zagraża przede wszystkim samym muzułmanom, ale i całemu światu. - To jest rak, który toczy społeczeństwo Bliskiego Wschodu, którego trzeba się pozbyć. To będzie problem, z którym wiele lat będziemy się borykali - powiedział. I dodał: - Trzeba demaskować fałsz, który kryje się pod pewnymi terminami.

Temat "państwa islamskiego” i reakcji na nie świata muzułmańskiego obecny był także w przemówieniu dr Agaty Skowron-Nalborczyk z Uniwersytet Warszawskiego. Prelegentka zwróciła uwagę, że muzułmanie zdecydowanie sprzeciwiają się jego powstaniu. W ubiegłym roku list otwarty do przywódcy państwa islamskiego Abu Bakr al-Baghdadiego podpisało 126 czołowych myślicieli i przywódców świata islamu. W wielu krajach świata organizowane są demonstracje przeciw terrorystycznej organizacji, kampanie w internecie uświadamiające młodym ludziom, że zasady, którymi kieruje się "państwo muzułmańskie”, są sprzeczne z islamem.

- Wiele z tych działań nie dociera do zachodnich mediów. Powstaje wrażenie, że państwo muzułmańskie” reprezentuje muzułmanów, co nie jest prawdą - powiedziała.

Dr Artur Konopacki z Uniwersytetu w Białymstoku zwrócił z kolei uwagę, że wyznawcy islamu od wielu wieków byli obecni na ziemiach polskich i do tej pory nie doświadczali agresywnych zachowań ze strony naszego społeczeństwa.

- W ostatnich latach, szczególnie po zamachach na WTC, rośnie fala zachowań antymuzułmańskich. Szczególną intensyfikację mogliśmy obserwować na Podlasiu, gdzie dewastowane są świątynie i podpalane muzułmańskie mieszkania - powiedział.

Prelegent zwrócił uwagę, że fala antyislamska obecna jest w całej Europie; w Polsce działania ksenofobiczne podejmują przede wszystkim środowiska narodowościowe.

Druga część obchodów XV Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce poświęcona była jubileuszowi. Ks. Adam Wąs SVD z KUL oraz Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów przedstawił historię 15 lat obchodów Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce w nawiązaniu do nauczania Soboru Watykańskiego II.

Mufti Tomasz Miśkiewicz przedstawił z kolei recepcję Dnia Islamu z perspektywy polskich muzułmanów. - Wiele młodych osób pyta mnie, czy jesteśmy "Charlie”. Zróbmy wszystko, by te podwaliny, które położyli pod wspólny dialog Tatarzy, mogły przetrwać - apelował.

Dr Mariola Kozubek Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów, wykładowczyni Uniwersytetu Śląskiego oraz przedstawiciel społeczności muzułmańskiej ze Śląska w dwugłosie o opowiedzieli natomiast o doświadczeniach i rezultatahc obchodów Dnia Islamu w Katowicach.

Podczas jubileuszowych obchodów Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów wydała dokument, w którym "potępiła z całą stanowczością wszelkie ataki na ludzkie życie, szczególnie te, które motywowane są rzekomymi pobudkami religijnymi".

Dzień Islamu został wpisany przez KEP do oficjalnego kalendarza Kościoła katolickiego w naszym kraj w 2001 r. Organizację tego wydarzenia powierzono Komitetowi ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi KEP Konferencji Episkopatu Polski.

Tegoroczne obchody odbywają się pod hasłem "Ku prawdziwemu braterstwu między muzułmanami i chrześcijanami".