Więcej Łagiewnik w sieci

mk

publikacja 06.02.2015 11:30

Transmisje online z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia będzie łatwiej dostępne i obszerniejsze.

Więcej Łagiewnik w sieci Miłosz Kluba /Foto Gość Do klasztornej kaplicy w Łagiewnikach można zajrzeć o dowolnej porze dnia i nocy - dzięki witrynie faustyna.pl

Transmisja z kaplicy, działająca na stronie faustyna.pl od 15 lutego 2012 roku (imieniny św. Siostry Faustyny), trwa całą dobę - nie tylko podczas nabożeństw i modlitw sióstr.

Teraz internetowy przekaz ma być dostępny na wszystkie przeglądarki internetowe (do tej pory można było go uruchomić tylko przez jedną z nich) oraz na smartfony i tablety.

Jak mówi s. Elżbieta Siepak ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, nie brakuje osób, które w ten sposób chcą pomodlić się przez cudownym obrazem.

- To zadziwiające, że nawet w nocy w każdej chwili modli się przed tym obrazem kilkadziesiąt osób. Ta liczba z pewnością się zwiększy, gdy dotrze do ludzi wiadomość, że nie trzeba być przy komputerze, by się połączyć z naszą kaplicą - wyjaśnia siostra, nawiązując do wprowadzenia możliwości śledzenia przekazu na komórce czy tablecie. Zapewnia, że transmisja będzie jeszcze udoskonalana.

O tym, jak ważny jest ten przekaz dla tych, którzy fizycznie nie mogą być w Łagiewnikach (w zeszłym roku streaming obejrzało 138 tys. osób), świadczą rozmowy i listy - zwłaszcza te, pojawiające się po chwilowym wyłączeniu nadawania.

- Ostatnio, gdy była mała przerwa w transmisji, jedna pani napisała, że codziennie włącza transmisje modlitwy w Godzinie Miłosierdzia i Koronki do Miłosierdzia Bożego chorej mamie i nie wyobraża sobie, by nie mogła w ten sposób połączyć się z Łagiewnikami - opowiada s. Elżbieta Siepak ZMBM.

- Kiedy 2 lata temu wprowadziliśmy transmisję online, zrezygnowaliśmy z archiwum modlitwy w Godzinie Miłosierdzia i Koronki, która wcześniej transmitowana była w audio. Było wtedy tak dużo telefonów z Polski i z zagranicy, że trzeba było wrócić do archiwum, aby ci, którzy nie mogą o 15.00 naszego czasu połączyć się w modlitwie z siostrami, mogli to uczynić, gdy po pracy wrócą do domu - dodaje.

Z sygnału audio na osobnym serwerze korzystają też rozgłośnie radiowe, transmitujące modlitwę w Godzinie Miłosierdzia i Koronkę. W sumie sygnał ten dociera do ok. 250 tys. osób.

Od początku lutego rozszerzona została także ramówka "TV miłosierdzie" (dostępna na milosierdzie.pl, która przewiduje codzienną transmisję nabożeństwa w Godzinie Miłosierdzia, wszystkie Msze św. w niedzielę i uroczystości (9.00, 10.30, 12.00, 13.30, 15.20, 18.00) oraz w dni powszednie (9.00, 10.00, 15.20, 18.00).

W każdą pierwszą sobotę miesiąca poprzez stronę obejrzeć można Wieczór Jana Pawła II o 19.00.

Na przekazach audio i wideo obecność sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Internecie się nie kończy.

- Facebook "Faustyna 2016" to takie nasze internetowe podwórko łagiewnickie, które powiększa się z każdym dniem i gromadzi wielu pięknych młodych ludzi - mówi s. Gaudia Skass ZMBM.

Od niedawna profil prowadzony jest oddzielnie w trzech językach (wcześniej wielojęzyczne posty były umieszczane razem) - WYD Faustina 2016 (angielski), i JMJ Faustina 2016 (hiszpański).

- To dla nas wielka radość spotykać się z młodymi w przestrzeni wirtualnej, a coraz częściej także osobiście, bo przyjeżdżają do nas, chcą się zaangażować, dzielić swoimi talentami - opowiada o działalności związanego z Światowymi Dniami Młodzieży profilu s. Gaudia.

Wśród inicjatyw, przygotowujących do spotkania młodzieży w papieżem Franciszkiem, które w 2016 roku odbędzie się w Krakowie, wymienia ona także spotkania dla młodych każdego 22. dnia miesiąca o 19.00 w kaplicy klasztornej.

- Słowo, adoracja i wspólnota - to taki nasz trójnóg, na którym się opieramy. W każdym miesiącu dzielimy się tym, co otrzymałyśmy od naszych przyjaciół z różnych zakątków świata i w ten sposób już wchodzimy w tę międzynarodową i radosną atmosferę święta młodych - zachęca do uczestnictwa s. Gaudia Skass.