Franciszek przed krakowskimi ŚDM

mk

publikacja 17.02.2015 13:01

"Niech święty Papież, patron Światowych Dni Młodzieży, wstawia się za naszą pielgrzymką do jego Krakowa - napisał papież Franciszek w orędziu do młodzieży.

Franciszek przed krakowskimi ŚDM Roman Koszowski /Foto Gość Papież Franciszek przyjedzie do Krakowa w lipcu 2016 roku

Ojciec święty w orędziu na tegoroczne Światowe Dni Młodzieży (obchodzone na poziomie diecezji co roku w Niedzielę Palmową) przypomina, że to już ostatni etap "drogi przygotowującej na najbliższe wielkie światowe spotkanie z młodzieżą w Krakowie w 2016 roku".

"Kontynuujemy naszą duchową pielgrzymkę do Krakowa, gdzie w lipcu 2016 będzie miała miejsce kolejna międzynarodowa edycja Światowego Dnia Młodzieży. Za przewodnik na naszej drodze wybraliśmy ewangeliczne błogosławieństwa. W ubiegłym roku zastanawialiśmy się nad błogosławieństwem ubogich w duchu, umieszczonym w szerszym kontekście »Kazania na Górze«. Wspólnie odkryliśmy rewolucyjne znaczenie błogosławieństw oraz stanowcze wezwanie Jezusa, aby odważnie zaangażować się w przygodę poszukiwania szczęścia" - pisze w swoim orędziu papież.

W przesłaniu do młodych ojciec święty podkreśla m. in., że dążenie do szczęścia jest wspólne dla ludzi "wszystkich czasów i wszystkich grup wiekowych".

"Drodzy młodzi, w Chrystusie znajduje się więc wypełnienie waszych marzeń o dobru i szczęściu. Tylko On może zaspokoić wasze oczekiwania, tak często zawiedzione fałszywymi obietnicami świata" - zapewnia ojciec święty.

Tematem tegorocznego dnia młodzieży jest kolejne z błogosławień z "Kazania na Górze": "Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą".

Co zdaniem papieża oznacza szczęście, wynikające z czystego serca?

"Każdy z nas musi się nauczyć rozpoznawać, co może »zanieczyszczać« jego serce, musi ukształtować sobie prawe i wrażliwe sumienie, zdolne do »rozpoznania, jaka jest wola Boża: co jest dobre, co Bogu przyjemne i co doskonałe« (Rz 12,2). O ile potrzebna jest zdrowa troska o ochronę stworzenia, o czyste powietrze, wodę i żywność, to tym bardziej musimy strzec czystości tego, co jest najcenniejsze: naszych serc i naszych relacji. Ta »ludzka ekologia« pomoże nam oddychać czystym powietrzem, pochodzącym z rzeczy pięknych, z prawdziwej miłości, ze świętości" - wyjaśnia ojciec święty.

"Zachęcając was do ponownego odkrycia piękna ludzkiego powołania do miłości, wzywam was również do buntu przeciwko powszechnej tendencji do banalizowania miłości, zwłaszcza gdy próbuje się ją ograniczyć jedynie do aspektu seksualnego, pozbawiając ją jej podstawowych cech piękna, komunii, wierności i odpowiedzialność" - przekonuje.

W swoim orędziu zachęca on także m. in. do spotkania z Bogiem na modlitwie i podczas codziennej lektury Pisma Świętego. Na zakończenie papież przypomina, że kolejne Światowe Dni Młodzieży - w wymiarze międzynarodowym - obchodzone będą już za rok w Krakowie.

"Właśnie przed 30 laty święty Jan Paweł II ustanowił w Kościele Światowe Dni Młodzieży. Ta młodzieżowa pielgrzymka poprzez różne kontynenty pod przewodnictwem Następcy Piotra była naprawdę inicjatywą opatrznościową i proroczą. Wspólnie dziękujemy Panu za cenne owoce, jakie ona przyniosła w życiu wielu młodych ludzi na całym świecie! Jak wiele ważnych odkryć - zwłaszcza odkrycie Chrystusa, Drogi, Prawdy i Życia, oraz Kościoła jako wielkiej i gościnnej rodziny! Ileż z tych zgromadzeń wypłynęło zmian życia, jak wiele decyzji powołaniowych! Niech święty Papież, patron Światowych Dni Młodzieży, wstawia się za naszą pielgrzymką do jego Krakowa. A macierzyńskie spojrzenie Maryi, Łaski Pełnej, Całej Pięknej i Całej Czystej niech towarzyszy nam na tej drodze" - pisze ojciec święty Franciszek.


Pełny tekst orędzia można znaleźć m. in. TUTAJ.