Jak ogarnąć ten kosmos?

Maciej Rajfur

dodane 18.03.2015 15:04

Tomasz Rożek za swoją ostatnią książkę pt. "Kosmos" został uznany za autora najlepszej książki popularyzującej naukę wśród młodzieży. Polski dziennikarz naukowy oraz fizyk przygotowuje trzytomową serię, w której skład wchodzi właśnie nagrodzona publikacja.

Jak ogarnąć ten kosmos? Maciej Rajfur /Foto Gość Wrocławskie Targi Książki Naukowej stają się udanym obszarem wymiany myśli w relacji: czytelnik - pisarz - wydawca

Pomysł takiego podjęcia tematu chodził za dziennikarzem Gościa Niedzielnego od dawna. Trzytomowy cykl obejmuje opis wszechświata od największych rzeczy do najmniejszych oczami jednej konkretnej osoby.

- W pierwszej części pt. "Kosmos" opisałem to, co jest większe od człowieka. Zaczynam od wszechświata jako całości. Przedstawiam różne teorie i pomysły, skąd on się wziął. W każdym kolejnym rozdziale analizuję rzecz trochę mniejszą, czyli w drugim zajmuję się galaktykami, w trzecim zaś układami planetarnymi, a kończę w ostatnim opisaniem życia w kosmosie - opowiada Tomasz Rożek.

Jak ogarnąć ten kosmos?   Materiały Prasowe Tomasz Rożek z okładką swojej książki "Kosmos" na koszulce

 

Autor kilku już publikacji książkowych ma w planach kolejne. Obecnie powstaje drugi tom pt. "Człowiek", który zaczynać się będzie życiem w kosmosie i traktować dalej będzie o ewolucji ludzkiej.  Na końcu wydana zostanie trzecia część serii, która w założeniu ma dotyczyć rzeczy mniejszych od człowieka np. bakterii, wirusów, cząsteczek chemicznych itd. – Całość będzie przedstawiać wszystko, co wiemy na dzisiaj o świecie, który nas otacza – zapowiada nagrodzony naukowiec.

Jak trafiać do ludzi, a szczególnie do młodzieży z tematyką naukową, którą zazwyczaj rządzą wykresy, tabele, obliczenia, odstraszające czytelnika, nawet takiego, który z pasją chce przejrzeć popularnonaukowe strony?

- Moje książki piszę językiem, który bez żadnego problemu rozkoduje osoba niewykształcona kierunkowo. Nie trzeba być fizykiem, żeby moje publikacje zrozumieć. "Kosmos" spokojnie mogą czytać ludzie od gimnazjalistów w górę, ale zaznaczam, że nie jest to wolumin przeznaczony tylko dla młodzieży – mówi dziennikarz naukowy, szef działu "Nauka i gospodarka" w Gościu Niedzielnym.

Tomasz Rożek uważa, że młodzież jest zainteresowana dowiadywaniem się rzeczy nowych i cała sztuka polega na użyciu języka, który do niej dotrze. - Na studiach bardzo często uczy się fizyki w języku trudnym, którym na co dzień się nie posługujemy. Nauczyciele czują lęk, aby w swoim tłumaczeniu stosować analogie czy porównaniami, a w tym leży klucz do sukcesu. Jedno z podstawowych przykazań komunikacji brzmi: aby ktoś odebrał od nas prawidłowo komunikat, musi on być odpowiednio dostosowany do odbiorcy na kilku płaszczyznach - tłumaczy autor książek.

Dziennikarz Gościa Niedzielnego zaznacza przy tym, że popularyzując naukę, robi to za pomocą słowa, unikając przy tym skomplikowanych wzorów. Jego zdaniem, już w założeniu trzeba dostosowywać język przekazu do odbiorcy.

Tomaszowi Rożkowi gratulujemy już nie pierwszego wyróżnienia i przy okazji zapraszamy na ciekawego vloga prowadzonego przez niego pt. "Nauka. To lubię" .

 


Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji: