Tablet za podręcznik

Marek Szyperski

publikacja 08.04.2015 13:36

Czy tradycyjne, papierowe podręczniki odejdą do lamusa? Pewnie nie prędko, ale w Ciechanowie pierwszy krok został już zrobiony.

Konsultacje z rodzicami gimnazjalistów klas pierwszych przed wprowadzeniem projektu "e-tablet" w Gimnazjum nr 4 w Ciechanowie Marek Szyperski Konsultacje z rodzicami gimnazjalistów klas pierwszych przed wprowadzeniem projektu "e-tablet" w Gimnazjum nr 4 w Ciechanowie

W Ciechanowie, a konkretnie w publicznym Gimnazjum nr 4. im. Książąt Mazowieckich godzina "zero" dla dotychczasowych podręczników wybiła 1 kwietnia. I nie był to wcale primaaprilisowy żart. Tego dnia 90 gimnazjalistów z klas pierwszych "czwórki" dostało darmowe tablety. Mają w przyszłości zastąpić obecnie używane książki.

Z inicjatywą przystąpienia Gimnazjum nr 4 do pilotażowego programu "E-tablet" wyszedł prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński. Spotkał się z rodzicami pierwszoklasistów, a ci zaakceptowali ten pomysł. - Rodzice chętnie przyjęli propozycję prezydenta. Przystąpienie do programu nie będzie wiązać się dla nich z żadnymi kosztami. Uczniowie będą mogli korzystać z tabletów zarówno w szkole, jak i w domu. Tablety trafią również do nauczycieli - mówi Renata Jeziółkowska, rzeczniczka urzędu miasta. - Bardzo się cieszę, że rodzice gimnazjalistów tak pozytywnie zareagowali na ten pomysł. Wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań, jest bardzo ważne. Nauka dzięki temu może być łatwiejsza i ciekawsza - dodaje Krzysztof Kosiński.

Pierwszoklasiści z "czwórki" nie kryją zadowolenia. - Nie będziemy musieli nosić ciężkich plecaków, a prace domowe będzie można wysłać do nauczyciela zamiast targać je ze sobą - to jeden z wielu uczniowskich komentarzy. Rodzice też są zadowoleni, choć już nie tak bezkrytycznie. - Dużym plusem jest odciążenie kręgosłupa dzieci, czyli nienoszenie ze sobą ciężkich podręczników - stwierdziła jedna z mam. - Niestety, jest i minus: dzieci teraz będą już ciągle siedziały przed monitorami, co może odbić się źle na ich wzroku, czy wpłynąć na wady postawy.

W związku z programem rodzice dzieci nie ponoszą żadnych kosztów. Dostęp do internetu w tabletach jest bezpłatny, nielimitowany, z zabezpieczeniami, które gwarantują, że uczeń nie wejdzie np. na strony dla dorosłych. W tabletach dostępne są przede wszystkim podręczniki, ćwiczenia oraz encyklopedie, słowniki i lektury.

Wyposażenie uczniów klas pierwszych Gimnazjum nr 4 w tablety nie oznacza jednak natychmiastowego odejścia od podręczników papierowych. - Oczywiście, uczniowie mają książki, mają ćwiczenia, z których również korzystają - mówi rzeczniczka Renata Jeziółkowska. - Tablety będą uzupełnieniem. Będzie można zobaczyć, czy to rozwiązanie się sprawdzi, czy jest dobre.

Gimnazjum nr 4 wybrano do pilotażu, bo w ostatnich trzech latach jego uczniowie osiągali najlepsze wyniki egzaminów gimnazjalnych w Ciechanowie wśród gimnazjów publicznych. Miasto wyda w tym roku na pilotaż ok. 50 tys. zł.