Blogujące Targi

Agata Puścikowska

publikacja 17.04.2015 07:39

Pierwszy dzień XXI Targów Wydawców Katolickich zaskoczył wystawców: osób zwiedzających przyszło wyjątkowo dużo. A spotkania autorskie gromadziły tłumy.

Blogujące Targi Agata Puścikowska /Foto Gość Mateusz Ochman i Tomasz Adamski opowiadali jak blogować o Bogu

- Miałam zginąć napadnięta, pobita, odarta z godności, pół żywa i wyrzucona do Wisły. Jednak Pan Bóg chciał inaczej. I zamiast utonąć w alkoholu i Wiśle, utonęłam w Jego miłosierdziu - opowiadała pani Teresa. - Dziś też miewam różne leki, czasem czuję strach przed życiem, wieloma sytuacjami. Jednak potrafię sobie z tym radzić. Bóg jest obok mnie, proszę Go o pomoc. Dlatego moje leki nie mają nade mną władzy - mówiła pani Teresa, bohaterka spotkania pt. "12 kroków wg św. Teresy alkoholiczki poznaje Rafał Porzeziński hazardzista", które zorganizowało wydawnictwo Raj-media. Przyszły tłumy. Kobieta opowiadała o swoim trudnym życiu i o tym, jak pokonała chorobę alkoholową. Mówiła też o swojej bliskości z Panem Bogiem. Teresa stała się polską prekursorką wprowadzania duchowości katolickiej do terapii uzależnień. Wraz z Rafałem Porzezińskim nagrała płytę pt. "12 kroków wg. "świętej" Teresy alkoholiczki", która wspomaga osoby uzależnione.

Zazwyczaj największy targowy boom, najwięcej amatorów dobrej książki, na Targi Wydawców Katolickich przychodzi w sobotę i niedzielę. Dni powszednie w latach ubiegłych były spokojniejsze. W tym roku jednak, mieszkańcy Warszawy chętnie uczestniczyli w targach już w czwartek. Rankiem było jeszcze spokojnie, ale popołudniu - alejka w Arkadach Kubickiego zaroiła się od amatorów dobrej lektury.

- Zastanawiam się, z czego to wynika: więcej czytamy, czy mamy więcej czasu? - śmieje się pani Monika z Woli. Na targach jest po raz siódmy. Co roku przychodzi nie tylko by kupić książki, ale przede wszystkim by porozmawiać z wydawcami i… spotkać przyjaciół. - Bardzo wielu moich znajomych tu przychodzi. Pijemy kawę, rozmawiamy. Uwielbiam targową atmosferę.

Podczas pierwszego dnia targów, odbyło się kilka spotkań z autorami i wydawcami. Ze swoimi czytelnikami spotkał się m.in Stefan Budzyński. Prezentowano też filmy o tematyce chrześcijańskiej. Mimo, że czwartek był dniem pracy, wielu warszawiaków wychodziło wcześniej z biura, by uczestniczyć w ciekawych spotkania.

- Szef zwolnił mnie z dwóch ostatnich godzin pracy, i jestem - cieszy się Andrzej z Falenicy. - Szczególnie podobało mi się spotkanie z panią Teresą - alkoholiczką.

Pierwszy dzień targów upłynął też pod znakiem chrześcijańskiego blogowania. W namiocie MuzaCafe, przed Arkadami Kubickiego, z publicznością spotkali się znani katoliccy blogerzy.

przeczytaj także:

Autorka bloga "Bóg w wielkim mieście", dziennikarka TVN Katarzyna Olubińska, mówiła o swojej pasji jaką jest pisanie o Bogu, przybliżanie Go zwykłym ludziom.

- Często rozmawiam z ludźmi mediów, gwiazdami. Wielu z nich to osoby głęboko wierzące, które żyją Ewangelia. Taka jest na przykład znana modelka Iza Miko. Mimo, ze żyje wielkim świecie mody, jest skromną osobą z pięknym wnętrzem. Czyta Pismo Święte i stara się żyć w zgodzie z przykazaniami.

Dziennikarka TVN przypomniała, ze jeśli nie będziemy żyć Ewangelią, zaczniemy żyć tym, co nas otacza.

- Wielki świat nas wsysa. Nie mamy czasu dla siebie nawzajem. Więc i dla Boga też nie znajdujemy czasu. Mój blog jest o szukaniu Pana Boga w tym świecie pośpiechu...

Olubińska przyznała, że bardzo lubi pisać. I gdyby miała więcej czasu, pisałaby więcej. Historie opisane przez nią, "przychodzą" do niej same, po prostu "się zjawiają". Dziennikarka rozpoczęła pisać bloga po tym, jak przyjaciele pomogli jej przy tworzeniu strony.

- Technicznie bym sobie z tym chyba nie poradziła. Ale widać Ktoś chciał, by mój blog powstał. Jest najwyraźniej potrzebny, więc i znaleźli się ludzie, którzy pomogli zrobić stronę graficzną, wyjaśnili na czym polega prowadzenie bloga.

Ze swoimi odbiorcami i czytelnikami spotkali się też blogerzy Mateusz Ochman oraz Tomasz Adamski (Bez imprimatur, Stacja7), którzy opowiadali w jaki sposób zwracać się do odbiorców, by jednocześnie... ewangelizować.

- Przekaz powinien być prawdziwy, szczery. I do konkretnego odbiorcy należy mówić jego językiem. Nie udziwniać, nie udawać kogoś, kim nie jesteśmy - mówił Ochman.

- Ważne też, by nie traktować internetu jako przestrzeni anonimowej. Gdy piszemy lub mówimy w sieci, zawsze musimy zdawać sobie sprawę, że po drugiej stronie jest rzeczywisty, autentyczny człowiek - dodał Adamski.

Blogerzy przypomnieli, że współcześnie ewangelizować trzeba wszędzie. W domu, w szkole, tam gdzie jesteśmy, gdzie żyjemy. Przestrzeń wirtualna, internet, to mały wycinek miejsc, w którym chrześcijanin powinien być obecny ze swoim świadectwem.

Dziś drugi dzień XXI Targów Wydawców Katolickich. Dziś m.in. w godz. 10 – 11 na stoisku Wydawnictwa JEDNOŚĆ (nr 12) odbędzie się spotkanie z kardynałem Gianfranco Ravasim, przewodniczącym Papieskiej Rady Kultury. O godz. 12.00 będzie miała miejsce premiera niezwykłego nagrania Przebudzenie Emmanuela, w którym o. Tomasz Nowak i Magdalena Frączek, słowem i muzyką obudzą każdego do życia (Arkady Kubickiego Zamku Królewskiego – stoisko Wydawnictwa RTCK – nr 84). O godz. 14 spotkanie z Markiem Jurkiem i Jarosławem Gowinem poprowadzi Piotr Semka (Namiot MUZA CAFE przed Arkadami Zamku Królewskiego). W godz. 16–17 Wydawnictwo NIECAŁE organizuje spotkanie autorskie z Marcinem Jakimowiczem (Arkady Kubickiego Zamku Królewskiego – stoisko Wydawnictwa Niecałe – nr 102). O godz. 16 spotkanie w „Muza Cafe” o tym, czy księża, parafie i wierzący są siłą w social media. Udział wezmą: Adrian Wawrzyczek (specjalista social media i strategii marketingowej Stacja7.pl), Jacek Szymczak OP (@duchownionline, KAI, Stacja7.pl) i Kamil Lipiński (szef agencji Create24).

przeczytaj także: