Bronili krzyża

Bogdan Gancarz

publikacja 27.04.2015 09:54

55 lat temu mieszkańcy Nowej Huty bronili krzyża. Z tej okazji odbędą się uroczystości rocznicowe.

Bronili krzyża Bogdan Gancarz /Foto Gość Od 2007 r. na miejscu repliki dawnego krzyża stoi obecnie pomnik Krzyża Nowohuckiego projektu prof. Stefana Dousy

27 kwietnia 1960 r. na nowohuckim os. Teatralnym doszło do krwawych starć. Przysłani przez władze robotnicy usiłowali wówczas wykopać wysoki, 8-metrowy drewniany krzyż, który stanął 3 lata wcześniej u zbiegu ówczesnych ulic Marksa i Majakowskiego (obecnie Ludźmierska i Obrońców Krzyża), w pobliżu Teatru Ludowego. W tym miejscu miał stanąć kościół, ale władze zmieniły decyzję i postanowiły zbudować tu szkołę.

Mieszkańcy Nowej Huty, przede wszystkim kobiety i robotnicy z kombinatu, obronili jednak krzyż. Doszło przy tym do starć ze sprowadzonymi oddziałami milicji, wiele osób zostało poranionych i aresztowanych.

W obronie krzyża nowohuckiego brał udział m.in. Adam Macedoński, Honorowy Obywatel Miasta Krakowa, wówczas młody plastyk i poeta.

- Gdyśmy podeszli nieco bliżej krzyża otoczonego przez milicjantów, spotkaliśmy się z grupą robotników. Szybko zdecydowaliśmy, że trzeba atakować. Wziąłem kilka kawałków gruzu, którego było pełno na jezdni. Ruszyliśmy szybko w kierunku krzyża, wołając: „Won spod krzyża, won spod krzyża!” - wspominał A. Macedoński.

Krzyż wprawdzie pozostał na swoim miejscu, ale kościoła tutaj wówczas nie zbudowano. Zezwolenia na budowę pierwszej nowohuckiej świątyni udzielono dopiero w 1967 r., w innym punkcie os. Bieńczyce. Tak powstała słynna Arka Pana, którą w 1977 r. konsekrował kard. Karol Wojtyła.

Kościół obok obronionego krzyża stanął dopiero w latach 90. ub. wieku. Świątynię pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa konsekrował w 2001 r. kard. Franciszek Macharski. W 2007 r. obok kościoła, na miejscu repliki dawnego krzyża, powstał pomnik Krzyża Nowohuckiego projektu prof. Stefana Dousy.

- Pamiętamy o obronie krzyża. W rocznicę obrony, w poniedziałek 27 kwietnia, za obrońców będziemy się modlić w trakcie Mszy św. o godz. 18. Później zaś pomodlimy się przy samym krzyżu - poinformował ks. Stanisław Puzyniak, proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa na os. Teatralnym w Krakowie-Nowej Hucie.

O obrońcach pamiętają również kibice nowohuckiego klubu sportowego Hutnik. 27 kwietnia o godz. 19.50 zbiorą się na pl. Centralnym. „Potem aleją Róż i ul. Żeromskiego udamy się na os. Teatralne, gdzie złożymy hołd nowohuckim bohaterom” - poinformowali na Facebooku.