Styropian, kadzidło i magiczna szklanka

ps

publikacja 21.05.2015 13:46

W czwartek na krakowskim Rynku rozpoczął się XV Festiwal Nauki pod hasłem: "Oświeć się".

Styropian, kadzidło i magiczna szklanka Paulina Smoroń /Foto Gość Uczelniane namioty pełne wiedzy można odwiedzać do soboty 23 maja

Mimo niesprzyjającej pogody, uczelniane stanowiska cały czas cieszą się dużym zainteresowaniem. Studenci, aby zaciekawić jak najwięcej osób, przygotowali wiele atrakcji, doświadczeń i konkursów z nagrodami.

Jedną z uczelni obecnych na Festiwalu Nauki jest Uniwersytet Papieski Jana Pawła II. Studenci Wydziału Nauk Społecznych prowadzą tam m.in. kurs manualnej obsługi aparatu, warsztaty perfekcyjnego telewizyjnego make-upu, a każdy chętny może spróbować swoich sił w prognozowaniu pogody, stojąc na czerwonym dywanie. Ponadto na stanowisku Wydziału Teologii każdy sam może stworzyć własne kadzidło.

Zaś w namiotach Politechniki Krakowskiej można znaleźć m.in. fontannę Herona, w której woda sama płynie do góry, czy magiczną szklankę, z której po odwróceniu nie wylewa się woda. Można się tam też dowiedzieć, dlaczego ciało pływa oraz zobaczyć, jak powstają styropian i fluorescencyjny hydrożel. 

- Warto do nas przyjść, bo my promujemy naukę, ale tę naukę, która nie jest nudna. Łączymy ją z zabawą - tłumaczył Rafał Gwóźdź z Politechniki Krakowskiej. - Wiedza jest światłem, a człowiek w swoim rozwoju potrzebuje poznać to, co go otacza.

Z kolei na jednym ze stanowisk Akademii Górniczo-Hutniczej można sprawdzić, jak działa lewitacja magnetyczna. Polega ona na tym, że przedmiot zanurzony w ciekłym azocie unosi się nad polem magnetycznym. Jak podkreślają studenci, to doświadczenie, z uwagi na swój niespotykany charakter, cieszy się zawsze dużym zainteresowaniem zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Wydział Matematyki Stosowanej AGH przyciąga tłumy różnego rodzaju grami logicznymi. Można tam ułożyć kostkę Rubika, rozegrać partię szachów, znaleźć błąd ukryty w rozwiązaniu zadania matematycznego czy spróbować swoich sił w grach strategicznych.

Również chemicy Uniwersytetu Jagiellońskiego przygotowali wiele interesujących doświadczeń. - Na naszym stoisku mamy wszystko, co najlepsze w chemii, czyli światło i kolory. Możliwe, że coś się będzie palić lub wybuchnie - opowiadał Mateusz z UJ. - Chcemy dziś przełamać stereotyp nudnej, podręcznikowej chemii. Pokażemy, że coś się dzieje!

Uczelniane namioty pełne wiedzy można odwiedzać do soboty 23 maja.