Gościnny dom

Szymon Zmarlicki

publikacja 23.05.2015 21:45

W sobotni wieczór w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu zostało zainaugurowane VIII Metropolitalne Święto Rodziny. Na koncercie wystąpił chór dziecięcy z włoskiego Rovoreto oraz TGD. Od dziś imprezy towarzyszące na terenie śląskich miast potrwają przez dwa tygodnie.

Gościnny dom Szymon Zmarlicki /Foto Gość Występ włoskiego chóru dziecięcego Mini Coro di Rovoreto otworzył koncert inaugurujący VIII Metropolitalne Święto Rodziny Metropolitalne Święto Rodziny odbywa się na Śląsku już po raz ósmy. W tym roku obchodom będzie przyświecało hasło „Rodzina – gościnny dom". Pierwsze wydarzenia związane z tegoroczną edycją rozpoczęły się już 17 maja i potrwają do 6 czerwca.

W programie zaplanowano różnorodne imprezy, m.in. koncerty, festyny, pikniki, warsztaty, konferencje, spektakle teatralne itp., które odbędą się na terenie śląskich miast.

– Z dużą wdzięcznością chcę się odnieść do wszystkich tych, którzy przez kolejne dwa tygodnie będą przypominać, że rodzina jest rzeczą świętą – dziękowała podczas otwarcia Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza. – Papież Jan Paweł II mówił, że przyszłość Europy zależy od rodziny. To takie proste, ale takie ważne – dodała.

– Przed nami bardzo dużo czasu, by wnikać w sens tych słów, że rodzina to gościnny dom. W tym roku chcemy się przygotować do Światowych Dni Młodzieży. Będziemy przyjmować tysiące młodych ludzi z całego świata – przypomniał metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. – Ale siła rodziny, co warto pamiętać z dzieciństwa i młodości, tworzy się też we wspólnym muzykowaniu i śpiewie – zaznaczył.

Gościnny dom Szymon Zmarlicki /Foto Gość Abp Wiktor Skworc i prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik podkreślali znaczenie rodziny nie tylko w czasie Metropolitalnego Święta Rodziny, ale przez cały rok Podczas koncertu inauguracyjnego w Domu Muzyki i Tańca na sali były obecne dzieci m.in. z Włoch i Ukrainy. Na scenie wystąpił chór dziecięcy z włoskiego Rovoreto oraz zespół Trzecia Godzina Dnia, jeden z najbardziej znanych i najdłużej działających zespołów w Polsce wykonujących muzykę z chrześcijańskim przesłaniem.

Zgodnie z koncertową tradycją TGD, oprócz utworów nie zabrakło również świadectwa. Swoją historię opowiedziała Ewelina wchodząca w skład zespołu. Chociaż o współpracy z TGD marzyła od 10 lat, dopiero od kilku ma okazję razem z nimi występować. Bóg spełnił jej marzenie, a w międzyczasie uzdrowił ją z kilku schorzeń.

Publiczność dała się porwać chrześcijańskim brzmieniom i nie trzeba było długo czekać, by sala wypełniła się klaskającymi, śpiewającymi i tańczącymi ludźmi. Na zakończenie koncertu muzycy z TGD oraz chóru Mini Coro di Rovoreto razem zaśpiewali "międzynarodowe" Alleluja.

Pierwsza edycja Metropolitalnego Święta rodziny odbyła się w 2008 r., lecz idea wspólnego świętowania zrodziła się rok podczas śląskiej pielgrzymki samorządowców i parlamentarzystów z metropolitą górnośląskim abp. Damianem Zimoniem do Rzymu w 750-lecie śmierci św. Jacka, patrona Śląska.  Inicjatorkami przedsięwzięcia były prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik oraz śp. Krystyna Bochenek.

Szczegółowy program VIII Metropolitalnego Święta Rodziny znajdziesz TUTAJ.

Gościnny dom Szymon Zmarlicki /Foto Gość TGD koncertem tradycyjnie połączonym ze świadectwem poderwało publiczność na sali Domu Muzyki i Tańca