Przyjdź, wejdź, zapytaj!

mf /PAP

publikacja 11.06.2015 11:57

W czwartek i piątek Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości w Zabrzu, który rozpoczął swoją działalność w siedzibie przy ul. Wolności 274, zaprasza na dni otwarte.

Przyjdź, wejdź, zapytaj! www.um.zabrze.pl AIP zaprasza na dni otwarte do swojej siedziby przy ul. Wolności 274

Otwarcie inkubatora odbyło się wczoraj. Osoby zainteresowane jego działalnością mogą zapoznać się bliżej z jego ofertą przez dwa dni, 11 i 12 czerwca w godz. 10.00-17.00. AIP zaprasza na Dni Otwarte pod hasłem „Przyjdź, wejdź, zapytaj!”. Będzie można skorzystać z konsultacji biznesowych. W czwartek o godz.15.00 zaplanowano szkolenie pt. „Tajniki wystąpień publicznych”.

Jak poinformowano podczas otwarcia, Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości pozwala otworzyć "Firmę na próbę bez ZUS". Można się zgłosić właściwie z każdym pomysłem, wiek i wykształcenie nie mają znaczenia.

Dodatkowo, jak wskazuje dyrektor Inkubatorów AIP na Śląsku Mateusz Maik, inkubator "bierze też na siebie kwestie prawno-księgowe", co oznacza, że osoba z pomysłem na biznes nie musi "zaprzątać sobie głowy formalnościami". "Jest to możliwe dlatego, że inkubator udostępnia firmom swoją osobowość prawną. Początkujący przedsiębiorca nie musi więc rejestrować działalności gospodarczej" – precyzuje M. Maik. W rozmowie z PAP dodaje: "Umowę podpisujemy na czas nieokreślony, ale w ciągu dwóch lat staramy się, żeby dana osoba się usamodzielniła".

W zabrzańskiej siedzibie AIP znajdują się m.in. z sale - konferencyjna i spotkań - oraz wspólne biuro, a także tzw. cowork (profesjonalna strefa pracy zapewniająca kompleksowe wsparcie dla biznesu).

Osoby, które zgłoszą się ze swym pomysłem do zabrzańskiego inkubatora, mogą w razie potrzeby również liczyć na pomoc doświadczonych mentorów, którzy pomogą dopracować biznesplan. "W inkubatorach przedsiębiorca nigdy nie jest pozostawiony sam sobie" – podkreśla dyrektor AIP Śląsk.

Zabrzański inkubator zamierza współpracować z Powiatowym Urzędem Pracy. "Na pewno osoby bezrobotne będą mogły korzystać z otwartych szkoleń, których tematyka będzie oscylowała wokół spraw okołobiznesowych, czyli jak stworzyć model biznesowy, wypromować się. Będziemy też poruszać kwestie prawne. Uczestnicy tych spotkań zdobędą wiedzę praktyczną dla przyszłego przedsiębiorcy" - mówi PAP M. Maik. Pierwsze szkolenia ruszą w ciągu kilku tygodni.

Do tej pory w pięciu inkubatorach na terenie województwa śląskiego rozwija się ok. 130 młodych firm. Pierwszy inkubator AIP otwarto w województwie w 2004 r. Obecnie na jego terenie działa ich sześć (w pięciu miastach). Oprócz Zabrza inkubatory funkcjonują również w Częstochowie, Bielsku Białej, Bytomiu oraz Katowicach (dwa oddziały).

Przyjdź, wejdź, zapytaj!   www.um.zabrze.pl Otwarcie Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości w Zabrzu