Mała Tereska - Han Xu

ks. Rafał Pastwa

publikacja 18.06.2015 14:30

Jej ojciec jest chińskim komunistą, a mama praktykuje buddyzm. Han Xu po pierwszej wizycie w Polsce zaczęła myśleć o chrześcijaństwie. Po powrocie do Chin, w rodzinnym Szenjang pracowała z chorymi na AIDS. Po kilku latach przyjęła chrzest w Północnej Katedrze w Pekinie.

Mała Tereska - Han Xu ks. Rafał Pastwa /Foto Gość Han Xu po raz drugi przyjechała do Polski

Tej historii nie trzeba ubarwiać. To historia Han Xu, młodej dziewczyny z Chin, która zachwycona chrześcijaństwem i św. Tereską z Lisieux zdecydowała się przyjąć chrzest w katolickiej katedrze w Pekinie.

Han Xu, używa również imienia Teresa, które wybrała do bierzmowania. Urodziła się w Szenjang w 1985 r. Jest jedynym dzieckiem swoich rodziców, zgodnie z polityką jednego dziecka, jaką prowadziły władze Chińskiej Republiki Ludowej.

- Obecnie polityka jednego dziecka ulega niewielkim zmianom, jeśli rodzice byli jedynakami mogą pozwolić sobie na dwoje dzieci. Wychowywałam się z moimi kuzynami, więc brak rodzeństwa był mniej dotkliwy - tłumaczy Han Xu.

- Klasy w naszych szkołach są bardzo liczne. Składają się nawet z 60 uczniów. Proces edukacji jest bardzo stresujący i wymagający. Natomiast szkoły średnie i studia są płatne. Jeśli rodziców nie stać na opłacenie nauki swoim dzieciom, te zostają w domu i czeka je trudny los. Pracują fizycznie i nie są w stanie opuścić swoich rodzinnych miejscowości. W biednych regionach Chin rodzi to poważne problemy społeczne – wyjaśnia Han Xu.

Szenjang to miasto, w którym mieszka aż 7 mln osób. W strefie zurbanizowanej miasta ok. 3,5 mln. Ale to średniej wielkości miasto jak na chińskie warunki. Znajduje się tam 5 kościołów katolickich, jednak do żadnego z nich Han Xu nigdy nie zaglądała.

- Mój tata jest komunistą. Jest człowiekiem niewierzącym. Ustrój państwowy spowodował, że w Chinach jest bardzo wielu ateistów. Stanowią oni największą grupę na mapie wyznaniowej kraju. Na drugim miejscu są buddyści, potem chrześcijanie, wśród których przeważają protestanci. Najmniejsza grupę wyznaniową stanowią muzułmanie - opowiada Chinka.

- Mama praktykuje buddyzm, ale nie jest oficjalnie zadeklarowana jako buddystka. Mój buddyzm też był okazjonalny. Modliłam się w świątyni jedynie w sytuacjach trudnych - kontynuuje.

Przełom w życiu Han Xu nastąpił w momencie, gdy w ramach wymiany studenckiej przyjechała do Polski, na UMCS w Lublinie. Uczyła angielskiego swoich rówieśników z Lublina. Przebywała w Polsce na przełomie 2008 i 2009 roku.

Potem wróciła do Chin. Postanowiła zaangażować się w pracę w jakiejś organizacji pozarządowej. – W Szenjang jedyną organizacją pozarządową był Caritas, który prowadził szeroką działalność na rzecz chorych na AIDS tłumaczy. W tym czasie Han Xu wybrała się po raz pierwszy do kościoła w swoim mieście. – Zrobiłam to pod wpływem doświadczenia spotkań z ludźmi w Polsce. Zaczęłam intensywnie zastanawiać się nad chrześcijaństwem – opowiada.

W 2011 roku wyjechała do Pekinu. Poznała chłopaka i zamieszkali wspólnie. – Czułam, że coś jest nie tak. Czułam dyskomfort. Pojawiły się niespotykane dotąd dla mnie problemy. Postanowiłam zmienić tę sytuację. Znalazłam informacje na temat przygotowań do chrztu i wybrałam się na takie spotkanie. Pokój serca narastał – wspomina.

- Po długim przygotowaniu przyjęłam chrzest, bierzmowanie i eucharystię w katedrze w Pekinie na Wielkanoc 2015 r. Jednego dnia sakramenty inicjacji przyjęło 100 osób. W całym Pekinie tego dnia wiarę w Chrystusa przyjęło 400 osób – wyjaśnia Teresa-Han Xu.

Mała Tereska - Han Xu   Jakub Kołodyński /Foto Gość Han Xu ze swoją matką chrzestną Rodzice zaakceptowali wybór córki. – Byli dla mnie nawet bardzo mocnym wsparciem w tamtych czasie. Czasami tata pyta mnie o katolicyzm, bo nigdy wcześniej o nim nie słyszał. Ja mu opowiadam. A on milczy. Po jakimś czasie znów pyta i milczy – opowiada.

- W czasie przygotowania do chrztu czytałam o św. Teresce z Lisieux. Zachwyciło mnie w jej osobie to, że będąc tak małą i skromną osobą potrafiła zrobić tak wiele – wyznaje.

Obecnie Teresa-Han Xu jest po raz drugi w Polsce. Ma tu swoich przyjaciół. Po powrocie do Chin będzie kontynuować pracę w organizacjach pozarządowych.

- Chrześcijaństwo zmieniło moje patrzenie na świat. W świecie ludzi niewierzących i buddystów nie potrafiłam akceptować swoich słabości i niedoskonałości. Nie akceptowałam również ograniczeń innych ludzi. Tak ukształtowała nas kultura. Teraz w poświęceniu innym widzę sens i poczucie sprawiedliwości. Wspiera mnie w tym św. Tereska  – podsumowuje Han Xu.

W galerii, dzięki życzliwości Jakuba Kołodyńskiego prezentujemy zdjęcia z chrztu Han Xu w katedrze w Pekinie. Na jednym ze zdjęć Han Xu jest ze swoją matką chrzestną Shi Ailing . Inne przedstawiają tamtejszą wspólnotę katolicką oraz biskupa Li Shan.