Wieże kopalni "Polska" otwarte

prze

publikacja 01.07.2015 14:05

Pięknie widać os. Tysiąclecia z "kukurydzami", żałosny szkielet Stadionu Śląskiego, strzeliste wieże wielu okolicznych kościołów.

Wieże kopalni "Polska" otwarte Przemysław Kucharczak /Foto Gość Odnowione wieże dawnej kopalni "Polska" w Świętochłowicach

Kompleks przy wieżach dawnej kopalni „Polska” został 1 lipca otwarty dla publiczności. Na wyższą z wież, sięgającą prawie 30 m, można wejść. Na szczycie powstał dwupoziomowy taras, z którego rozciągają się interesujące widoki. To tzw. wieża basztowa o konstrukcji stalowej wypełnionej cegłą. Powstała w 1908 roku. Niższa z wież, o stalowej konstrukcji ażurowej, jest jeszcze starsza - powstała w latach 1889-1891.

Wieże te stoją przy ul. Wojska Polskiego 16 w Świętochłowicach-Zgodzie, tuż obok komendy policji.

Od kiedy w 1996 roku z KWK „Polska” w Świętochłowicach wyjechał ostatni wagonik z węglem, obiekty te niszczały. Miastu udało się je teraz odnowić za ponad 7 mln zł, z czego ponad 5 mln pochodziło z funduszy unijnych. Dzięki tym pieniądzom u podnóża wież powstały też labirynt, niewielki plac zabaw i mała siłownia „pod chmurką”. Zbudowano również parterowy budynek z salą konferencyjną.

Można tu zobaczyć wystawę plenerową na temat historii przemysłu w Świętochłowicach. Powstała też „scena na wodzie”, gdzie w czasie wakacji będą się odbywać przedstawienia teatralne dla dzieci.

Bilet wstępu na wieżę basztową kosztuje złotówkę. Od wtorku do piątku można ją zwiedzać od godz. 10 do 18, w soboty - od 14 do 22, w niedzielę - od 10 do 18. Ostatnie wejście - godzinę przed zamknięciem. W poniedziałki wieże będą nieczynne. Wejście na teren kompleksu bez zwiedzania wieży jest darmowe.