GOSC.PL |
publikacja 12.07.2015 09:00
Jak wysoka powinna być nowa wieża kontroli lotów? W którym miejscu ma stanąć, by zapewnić najlepszą widoczność? Na te pytania udało się odpowiedzieć przy pomocy drona.
OGAR w akcji Novelty RPAS
Wysokość wieży oraz jej umiejscowienie ma istotny wpływ na zasięg widzenia kontrolerów ruchu lotniczego. Jednak gdy podczas poszukiwania odpowiedniej lokalizacji i dogodnego pułapu wszystkie inne metody zawodzą, z pomocą przyszedł dron – dzieło gliwickiej spółki Novelty RPAS, która specjalizuje się w produkcji profesjonalnych bezzałogowych systemów latających światowej klasy.
Wykorzystanie drona było najłatwiejszą metodą ustalenia optymalnej lokalizacji i wysokości nowej wieży kontroli lotów Novelty RPAS
Jednak stworzenie wirtualnej wieży kontroli lotów nie jest jedynym zastosowaniem drona. Wykorzystywany jest z powodzeniem również dla monitoringu bądź zapobiegania i wykrywania zagrożeń w leśnictwie, rolnictwie czy podczas akcji ratowniczych.
Platforma drona została wykonana z lekkich i wytrzymałych materiałów kompozytowych. Konstrukcja może udźwignąć nawet 7 kg przez 70 minut lotu. Może być sterowany z ziemi lub nawigowany przez autopilota z centymetrową dokładnością.
Wirtualna wieża kontroli lotów
Novelty RPAS Sp. z o.o.
Więcej o zastosowaniach drona przeczytasz w najnowszym numerze "Gościa Gliwickiego" i "Gościa Katowickiego" (28 /12 lipca)