Komuniści publikują biskupów

KAI |

publikacja 18.07.2015 12:06

Na prośbę hierarchów organ Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Kuby, dziennik „Granma” opublikował przesłanie przed pielgrzymką papieża Franciszka.

Komuniści publikują biskupów Roman Koszowski /Foto Gość Na Kubie papież oczekiwany jest jako misjonarz miłosierdzia

Papież odwiedzi Kubę w dniach 19-22 września bieżącego roku. Stamtąd odleci do USA. Wcześniej na wyspę podróżowali też jego poprzednicy. Św. Jan Paweł II był tam w styczniu 1998 r.  a Benedykt XVI w marcu 2012 r. - Przygotowujemy się na przyjęcie papieża jako „misjonarza miłosierdzia - napisali biskupi. Podkreślili, że zapowiedź wizyty Franciszka przyjęli z wielką radością zarówno katolicy jak i wielu innych Kubańczyków.

- Ojciec Święty pragnie okazać swą bliskość w chwili, gdy dzięki jego mediacji, oddychamy powietrzem nadziei w naszym życiu narodowym w obliczu nowych możliwości trwającego dialogu między Stanami Zjednoczonymi i Kubą. To bardzo ważne, co zrobił jako pasterz Kościoła powszechnego dążąc do pojednania i pokoju między wszystkimi ludami ziemi! – czytamy w przesłaniu Konferencji Biskupów Katolickich Kuby. 

Tak jak św. Jan Paweł II, którego „słów i gestów nie zapomnieliśmy” był na tej karaibskiej wyspie przyjmowany jako „zwiastun prawdy i nadziei”, a Benedykt XVI jako „pielgrzym miłości”, Franciszek zostanie przyjęty jako „misjonarz miłosierdzia”, gdyż bez wytchnienia o nim mówi i ogłosił Nadzwyczajny Rok Jubileuszowy Miłosierdzia (8 grudnia 2015 - 20 listopada 2016). Jego obecność na Kubie będzie zaproszeniem do tego, by „nie ustawać w praktykowaniu miłosierdzia”, gdyż „wszyscy na tym świcie, także na Kubie, potrzebujemy miłosierdzia dla siebie i dla innych” - napisali kubańscy hierarchowie.

W ramach duchowych przygotowań do spotkania z papieżem, biskupi zapowiedzieli, że pierwszy piątek lipca, sierpnia i września będzie dniem modlitwy i postu o uproszenie miłosierdzia. Natomiast w nocy z czwartku 17 na piątek 18 września w każdej wspólnocie katolickiej zostanie zorganizowane czuwanie modlitewne przygotowujące „serca Kubańczyków do usłyszenia i przyjęcia przesłania nadziei i współczucia, jakie przyniesie papież Franciszek”.