Będzie nagrywanie prac komisji wyborczych i przezroczyste urny

PAP |

publikacja 22.07.2015 09:47

Nagrywanie prac członków komisji wyborczych, klasyfikowanie głosów nieważnych i wprowadzanie przezroczystych urn zakłada nowela Kodeksu wyborczego, którą podpisał prezydent Komorowski. O złożeniu podpisu przez prezydenta poinformowała w środę PAP Kancelaria Prezydenta.

Będzie nagrywanie prac komisji wyborczych i przezroczyste urny Jan Głąbiński /Foto Gość Nowy Targ, 16.11.2014. Członkowie Obwodowej Komisji Wyborczej nr 21 przy parafii św. Jana Pawła II liczą głosy, które oddali nowotarżanie

Projekt nowelizacji był autorstwa Bronisława Komorowskiego. Prezydent skierował go do Sejmu po kontrowersjach związanych z ubiegłorocznymi wyborami samorządowymi.

Nowelizacja zakłada m.in. dziewięcioletnią kadencję sędziów PKW, która miałaby obowiązywać od 1 stycznia 2016 r. Przewiduje też możliwość rejestracji pracy obwodowych komisji przez mężów zaufania przed rozpoczęciem głosowania np. podczas przygotowania lokalu wyborczego i po jego zakończeniu.

Nagrania będą mogły być wykorzystane jedynie jako dowód w postępowaniach prokuratorskich i sądowych; a za upublicznienie nagrania prac komisji będzie grozić grzywna od 1 tys. do 10 tys. zł. Nowela wprowadza ponadto przezroczyste urny, których wzór ma określić PKW. Przepis dotyczący przezroczystych urn do głosowania wejdzie w życie od 1 lipca 2016 r. ze względu na wysokie koszty i konieczność ogłoszenia przetargu. Wyborca będzie mógł włożyć kartę do głosowania do specjalnie przygotowanej koperty.