Abp Hoser: Ustawa otwiera furtki do nadużyć

aś /KAI

publikacja 22.07.2015 14:34

Ordynariusz warszawsko-praski abp Henryk Hoser w zdecydowanych słowach odniósł się do popisania ustawy o in vitro przez Bronisława Komorowskiego.

Abp Hoser: Ustawa otwiera furtki do nadużyć Jakub Szymczuk /Foto Gość Ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej krytycznie o ustawie in vitro

- To jest zła ustawa, która będzie miała bardzo negatywne skutki społeczne i biologiczne, rzutujące na stan zdrowia Polaków w przyszłości. Gdy tylko będzie to możliwe, będzie wymagała poprawy i dostosowania do elementarnych praw człowieka - powiedział w rozmowie z Katolicką Agencją Prasową abp Henryk Hoser, przewodniczący Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych, komentując podpisanie przez prezydenta Bronisława Komorowskiego ustawy "o leczeniu niepłodności” i zaznaczając, że jest permisywna.

Abp Henryk Hoser ocenił podpisaną przez prezydenta ustawę "skrajnie negatywnie”. - Jest to ogromny zawód w stosunku do osób, które nie szermowały ideologią, tylko bardzo poważnymi argumentami natury biologicznej, medycznej, prawnej i psychologicznej oraz szeroko pojętej natury etycznej - stwierdził.

"Ta ustawa niczego nie reguluje, niczego nie ogranicza", natomiast "otwiera wszystkie furtki do wszystkich możliwych nadużyć w tej dziedzinie życia ludzkiego" - podkreślił abp Hoser. - Te wszystkie zastrzeżenia, które były wyrażane w debacie sejmowej i w Senacie, zostały zlekceważone - dodał przewodniczący Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych.

- Pierwszym z elementarnych praw człowieka, niepodważalnym, jest prawo do życia - przypomniał abp Hoser. - To, co się stało, jest bardzo czarną kartą polskiego parlamentaryzmu - powtórzył hierarcha, odnosząc się do niedawnego przyjęcia rządowego projektu przez Sejm i Senat.

- Mówiąc, że nie jest prezydentem ludzkich sumień - dodał abp Hoser - prezydent jednocześnie odseparował się w ogóle od funkcji sumienia w tych sprawach, w których powinno mieć ono obiektywne podstawy, a nie powinno się odnosić do subiektywnych zapatrywań poszczególnych osób.

- Nie ma takiego rozwiązania, by jakakolwiek ustawa usatysfakcjonowała wszystkie subiektywne sumienia. Właśnie odejście od obiektywnych kryteriów tej ustawy jest jej największym błędem i nieszczęściem - podkreślił arcybiskup.

W opinii abp. Hosera, prezydent Komorowski skierował do Trybunału Konstytucyjnego marginalne zagadnienie. - Myślę, że różne ukonstytuowane ciała społeczne lub zawodowe (medyczne) odwołają się do Trybunału z całą gamą wątpliwości, a nie tylko z czymś szczątkowym, dotyczącym aspektu dawstwa gamet - powiedział KAI abp Hoser.