Aktualna informacja o dyspensie »
Ogłoszono ją w diecezjach:
- katowickiej
- sosnowieckiej
- warszawskiej (archidiecezji)
- gdańskiej
- koszalińsko-kołobrzeskiej
- lubelskiej
- łomżyńskiej
- opolskiej
- płockiej
- radomskiej
- poznańskiej
- siedleckiej
- bydgoskiej
- przemyskiej
- włocławskiej
- tarnowskiej
- krakowskiej
Nie ma dyspensy w diecezjach:
- warmińsko-mazurskiej
- gliwickiej
- zielonogórsko-gorzowskiej
- bielsko-żywieckiej
Nie ma informacji na ten temat na stronach diecezji: warszawsko-praskiej, białostockiej, częstochowskiej, kieleckiej, rzeszowskiej, zamojskiej, pelplińskiej, toruńskiej, sandomierskiej, drohiczyńskiej, ełckiej, elbląskiej, wrocławskiej, legnickiej, kaliskiej, łódzkiej, łowickiej, gnieźnieńskiej, szczecińsko-kamieńskiej, świdnickiej.
KATOWICE
Kuria Metropolitalna w Katowicach poinformowała, że metropolita katowicki abp Damian Zimoń udzielił dyspensy od praktyk pokutnych na piątek, 1 maja 2009 roku.
Zgodnie z kanonem 1250 Kodeksu Prawa Kanonicznego w Kościele powszechnym dniami i okresami pokutnymi są poszczególne piątki całego roku i czas wielkiego postu. Według przepisów Kościoła katolickiego w Polsce wierni zobowiązani są w piątki do wstrzemięźliwości od potraw mięsnych oraz do powstrzymania się od udziału w zabawach.
Biskup diecezjalny może dyspensować wiernych - ilekroć uzna to za pożyteczne dla ich duchowego dobra - od ustaw dyscyplinarnych, tak powszechnych, jak i partykularnych, wydanych przez najwyższą władzę kościelną dla jego terytorium lub dla jego podwładnych, jednak nie od ustaw procesowych lub karnych ani od których dyspensa jest specjalnie zarezerwowana Stolicy Apostolskiej lub innej władzy. (Kan. 87 § 1).
W archidiecezji 1 maja obchodzone jest święto św. Józefa rzemieślnika (w innych polskich diecezjach ten dzień nie ma statusu święta, tylko wspomnienia liturgicznego). Święto nie znosi jednak pokutnego charakteru piątku. Tylko jeśli w piątek przypada uroczystość liturgiczna, przestaje on mieć charakter pokutny.
Dyspensa to "rozluźnienie prawa czysto kościelnego w poszczególnym wypadku".
Informacja o dyspensie na 1 maja 2009 w archidiecezji katowickiej została podana wiernym podczas Mszy św. w niedzielę 26 kwietnia 2009.
SOSNOWIEC
Bp Grzegorz Kaszak udzielił dyspensy od obowiązku zachowania dnia pokutnego oraz przepisów o wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w dniu 1 maja. Jest to odpowiedź na postulat zgłaszany przez duszpasterzy i wiernych z terenu diecezji.
Tradycyjnie 1 maja rozpoczyna w naszym kraju tzw. długi weekend. Wielu Polaków wybiera się w te dni na odpoczynek poza miejsce swego zamieszkania. Wiąże się to np. z masowym grillowaniem, które od kilku lat cieszy się w naszym kraju dużą popularnością. – Dyspensa jest po to, by wierni nie mieli wyrzutów sumienia, że łamią przepisy dotyczące piątkowego postu. Każdy biskup w diecezji, a proboszcz w parafii ma prawo taką dyspensę udzielić na terenie sobie podległym z ważnych powodów – wyjaśnia ks. Jarosław Kwiecień z Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu. Dodaje jednak, że przepisy kościelne zachęcają, by w zamian odbyć praktyki pokutne w innym dniu. – Mogą to być uczynki miłosierdzia, post czy jałmużna – podkreśla ks. Kwiecień. Z dyspensy udzielonej przez biskupa sosnowieckiego mogą skorzystać wszyscy, którzy 1 maja będą przebywać na terenie diecezji.
WARSZAWA
Mając na względzie, że obchodzone 1 maja liturgiczne wspomnienie św. Józefa - rzemieślnika przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, co sprzyja jego rodzinnemu i radosnemu przeżywaniu, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, mocą posiadanych uprawnień, zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, udzielam, wszystkim przebywającym w granicach Archidiecezji Warszawskiej, dyspensy od zachowania nakazanej w piątek wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych.
Korzystających z dyspensy zobowiązuję, aby tego dnia ofiarowali dowolną modlitwę według intencji Ojca Świętego.
† Kazimierz Nycz
Arcybiskup Metropolita
Warszawski
GDAŃSK
Niniejszym, biorąc pod uwagę typowo wypoczynkowy i turystyczny charakter pierwszych dni miesiąca maja, udzielam wszystkim wiernym na terenie archidiecezji gdańskiej dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek, dnia 1 maja 2009 roku.
/-/ + Sławoj Leszek Głódź
Arcybiskup
Metropolita Gdański
PRZEMYŚL
Na prośbę wiernych Ksiądz Arcybiskup Józef Michalik, uwzględniając rodzinno-wypoczynkowy charakter pierwszych dni maja udzielił dyspensy od obowiązku wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w dniu 1 maja br. na terenie Archidiecezji Przemyskiej. ,Wierni korzystający z dyspensy winni włożyć w duchu pokuty ofiarę na jałmużnę postną.
KOSZALIŃSKO-KOŁOBRZESKA
Mając na uwadze specjalny charakter dnia 1 maja, który w bieżącym roku przypada w piątek, niniejszym ? na podstawie kan. 87 i 88 Kodeksu Prawa Kanonicznego, udzielam dyspensy od powstrzymania się od pokarmów mięsnych i przestrzegania pokutnego charakteru tego dnia wszystkim wiernym Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, a także innym osobom przebywającym w tym dniu na terenie Diecezji.
Zachęcam jednocześnie do zastąpienia wstrzemięźliwości innymi formami pokuty, zwłaszcza uczynkami miłości i pobożności.
Koszalin, dnia 27.04.2009
/+ Edward Dajczak/
WARMIŃSKO-MAZURSKA
W związku z napływającymi od duszpasterzy prośbami o udzielenie dyspensy od postu i wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, w piątek 1 maja br., Ksiądz Arcybiskup Wojciech Ziemba Metropolita Warmiński przypomina, że każdy Ksiądz Proboszcz może udzielić takiej dyspensy wiernym przebywającym na terenie parafii, którą administruje.
Podstawą dla udzielenia dyspensy jest słuszna przyczyna i prośba osób zainteresowanych (por. 1251 i 1253 KPK). Nie ma jednak racji, aby Ksiądz Arcybiskup udzielił ogólnej dyspensy wszystkim wiernym.
Olsztyn, dnia 24 kwietnia 2009 r.
Bp Jacek Jezierski
wikariusz generalny
POZNAŃ
Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, udzielił dyspensy od wstrzemięźliwości od potraw mięsnych i zakazu udziału w zabawach hucznych w piątek, 1 maja 2009 roku.
SIEDLCE
Biskup Siedlecki Zbigniew Kiernikowski udziela wiernym diecezji siedleckiej dyspensy od spożywania pokarmów mięsnych w dniu 1 maja we wspomnienie św. Józefa, Rzemieślnika oraz informujemy, że 8 maja z racji przypadającej w tym dniu uroczystości św. Stanisława Biskupa i Męczennika nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
BYDGOSZCZ
W związku z tym, że dzień 1 maja utrwalił się w tradycji jako święto Państwowe i przypada w tym roku w piątek, Ksiądz Biskup udziela dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i przestrzegania pokutnego charakteru tego dnia wszystkim wiernym Diecezji Bydgoskiej, a także innym osobom przebywającym w tym dniu na terenie Diecezji.
Wikariusz Generalny ks. dr B. Kaczmarek
Kanclerz Kurii ks. dr L. Bilicki
TARNÓW
W tym roku 1 maja wypada w piątek, który zgodnie z kan. 1250 KPK jest dniem pokutnym. Biskup Tarnowski Wiktor Skworc, mając na uwadze charakter tego dnia, udzielił dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych oraz zabaw.