Drugi Dzień Dziękczynienia - "Dziękujemy za wolność"

COB/jk

publikacja 30.04.2009 14:34

W niedzielę - 7 czerwca 2009 będziemy obchodzić drugi Dzień Dziękczynienia pod hasłem Dziękujemy za wolność. Miejsce i czas tegorocznego dziękczynienia nie są przypadkowe. W 30. rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II warto powiedzieć "dziękuję" za ważne dla naszej Ojczyzny wydarzenia.

– Do wszystkich motywów wdzięczności Bogu i ludziom chcemy dołączyć trzy ważne motywy kościelno-narodowe: trzydziestą rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, dwudziestą rocznicę odzyskania niepodległości w 1989 r., i dziesiątą rocznicę obecności Papieża w Polskim Parlamencie. – mówi Ks. Arcybiskup Kazimierz Nycz Metropolita Warszawski. Rocznica tej pielgrzymki do Polski, od której wszystko się zaczęło, nabierze wówczas charakteru ogólnopolskiego. „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi. Tej Ziemi!” – tak 2 czerwca 1979 r. wołał na Placu Zwycięstwa Jan Paweł II, dzięki któremu dokonał się początek zmian: powstanie „Solidarności”, upadek komunizmu i wolne wybory. - Byliśmy wtedy w niewoli komunistycznego systemu i nic nie wskazywało na to, że stan ten się zakończy. Papież Jan Paweł II przyjechał do Polski, do Gniezna później przybył na Jasną Górę, poprowadził do Oświęcimia, Brzezinki, aby przestrzec cały świat przed totalitaryzmem. Na zakończenie, na krakowskich Błoniach, otoczony dwoma milionami wewnętrznie wolnych ludzi, zawołał: „musicie być mocni”. To bierzmowanie dziejów, dokonane w Krakowie, było ostatnim słowem do warszawskiego wołania: „Niech zstąpi Duch Twój Panie i odnowi oblicze tej ziemi.” – przywołuje Ks. Arcybiskup Kazimierz Nycz Metropolita Warszawski. Ten Dzień Dziękczynienia to szczególny moment do powiedzenia „dziękuję” Opatrzności Bożej za działanie w naszej historii i w wymiarze życia codziennego. - Nie ma takiej ziemskiej siły, żeby wielkie imperium rozpadło się bez jednego wystrzału. W 1989 roku w Europie było 31 państw, a 9 liczył blok komunistyczny. Dziś w 2009 roku - nie ma bloku komunistycznego, są 44 państwa Europy, w tym 43 demokratyczne. Po ludzku – to nie miało się prawa zdarzyć. Wolna Polska to cud, którego byliśmy świadkami. – przekonuje Piotr Gaweł, Prezes Zarządu Centrum Opatrzności Bożej. Radosny Dzień Dziękczynienia obchodzimy w niedzielę Trójcy Przenajświętszej. Centralnym punktem obchodów w niedzielę 7 czerwca 2009 roku będzie Msza święta o godz. 12.00, której przewodniczyć będzie Arcybiskup Józef Michalik, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, a homilię wygłosi Stanisław Kardynał Dziwisz Metropolita Krakowski. Z tej okazji napisano wyjątkową pieśń do Świętej Opatrzności Bożej, którą zaśpiewa chór chłopięcy i męski przy Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie pod dyrekcją prof. Krzysztofa Kusiela-Moroza. Słowo dziękczynienia Bogu za Polską wolność wypowiedzą przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz ludzie dobrej woli. Przed budowanym Centrum Opatrzności Bożej duchowieństwo i wierni odnowią historyczny Akt Dziękczynienia i Zawierzenia.

Wymiar kulturalno-społeczny Dnia Dziękczynienia wypełnią koncerty artystów oraz miasteczko zabaw i rekreacji dla dzieci otwarte od wczesnych godzin popołudniowych aż do zmroku. Zaproszenie na obchody Dnia Dziękczynienia w sposób szczególny skierowane jest do rodzin. Atrakcje przygotowane są w taki sposób, aby mogły w nich uczestniczyć całe rodziny. O godzinie 15.00 w niebo wzbije się kilka tysięcy niebieskich baloników wdzięczności, będących osobistym podziękowaniem uczestników uroczystości. Do symbolicznego balonika każdy może dołączyć swoją intencję dziękczynną. Już dziś możemy zdradzić, że w miasteczku dla dzieci będzie można znaleźć nowość na polskim rynku – przedsięwzięcie „Mad Science”, które prezentuje w przystępny sposób naukowe podstawy funkcjonowania świata z wykorzystaniem sprawdzonej reguły „uczyć bawiąc”. Przy okazji obchodów drugiego Dnia Dziękczynienia zostanie przeprowadzona ogólnopolska zbiórka ofiar pieniężnych do puszek na rzecz budowy Centrum Opatrzności Bożej w Wilanowie. Do wszystkich parafii w Polsce zostaną wysłane materiały promocyjne: foldery i plakaty informujące o święcie. – Do wszystkich parafii skieruję „Słowo Pasterskie na Dzień Dziękczynienia” – zapowiada Metropolita Warszawski („Słowo” będzie udostępnione na następnej konferencji prasowej). Honorowy patronat tego rodzinnego wydarzenia objęła Pani Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Realizacja projektu odbędzie się przy współudziale Centrum Myśli Jana Pawła II. Zespół projektowy Muzeum Jana Pawła II i Stefana Kardynała Wyszyńskiego szykuje wystawę plenerową z okazji Dnia Dziękczynienia, którą oglądać będzie można od 31 maja do 6 czerwca na Placu Piłsudskiego, a 7.06 pod budującym się Centrum Opatrzności Bożej na Polach Wilanowskich. W wigilię Dnia Dziękczynienia w Warszawie na Plac Piłsudskiego przyjedzie ok. 25 tys. młodzieży z całej Polski. Wówczas odbędzie się ogólnopolskie czuwanie modlitewne, którego promotorem są członkowie ruchów katolickich z całego kraju. Spotkaniu towarzyszyć będzie poświęcenie 9-metrowego krzyża na Placu Piłsudskiego ok. godz. 15:30, który wyniosą władze Warszawy. Organizatorem tego dnia jest Centrum Myśli Jana Pawła II we współpracy z Ruchem Światło-Życie. Więcej szczegółów na najbliższej konferencji prasowej, 27 maja 2009. Rano – 7 czerwca o 8:00 przewidywany jest wymarsz pielgrzymki rodzinnej z Placu Piłsudskiego na Pola Wilanowskie. Dla wszystkich chętnych spoza Warszawy zostaną zorganizowane nieodpłatne noclegi u warszawskich parafian. Przed Dniem Dziękczynienia w szkołach Archidiecezji Warszawskiej odbędzie się katecheza na temat dziękczynienia według scenariusza, nagrodzonego w ubiegłym roku w konkursie dla katechetów.

Akt dziękczynienia i zawierzenia Polski Boże w Trójcy jedyny, pełen majestatu i miłosierdzia, Opatrzności nasza, wielbimy Ciebie i dziękujemy za wszystkie znaki Twojej troski o nas i o naszą Ojczyznę – Polskę. Wołamy wszyscy: Dziękuję Ci Boże, Opatrzności nasza Boże, który stworzyłeś świat i człowieka i wszystko co nas otacza, a gdy nadeszła pełnia czasów posłałeś Syna Twego, aby nas zbawić. Dziękuję Ci Boże, Opatrzności nasza Boże, który już ponad tysiąc lat – od chrztu chronisz Polskę i prowadzisz Opatrznością Twoją, aby trwała mimo nieprzyjaciół i własnych słabości, a przez Jezusa Chrystusa dałeś nam Maryję, jako Matkę i Królową. Dziękuję Ci Boże, Opatrzności nasza Boże, który przez wieki nie pozwoliłeś nigdy zniszczyć naszej wiary, nadziei i miłości oraz polskości, a po ponad stu latach wyrwałeś nas spod zaborów, wyzwoliłeś od okupantów i w roku 1989 wyprowadziłeś ku wolności. Dziękuję Ci Boże, Opatrzności nasza Boże, który dałeś nam przez wieki polskich świętych i bohaterów, aby nas umacniali i wskazywali drogę, a w ostatnim półwieczu postawiłeś na naszej polskiej drodze Prymasa Tysiąclecia, Papieża Polaka Jana Pawła II i ks. Jerzego Popiełuszkę, aby spełnili zamiary Twojej Opatrzności wobec Polski i narodów słowiańskich. Dziękuję Ci Boże, Opatrzności nasza Boże, za Twoją Miłość, za wolność Polski, za każdy dzień, za każde dobro, za naszych najbliższych, za każdego człowieka, za każdy uśmiech, za każdy trud i cierpienie prowadzące do Ciebie, za to że Jesteś. Dziękuję Ci Boże, Opatrzności nasza Tobie Boże Ojcze, Synu i Duchu Święty, Opatrzności nasza, zawierzamy siebie samych i naszą Ojczyznę. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen. Pieśń do Świętej Bożej Opatrzności Ref. Święta Boża Opatrzności prowadź Kościół nasz. Byśmy w wierze i miłości idąc poprzez ten świat, chwałę Tobie oddawali teraz i w wieczności. 1. Ojcze któryś w niebie, życie dałeś nam. Jezusa posłałeś, krzyżem zbawił nas. I Świętego Ducha Twego dajesz dzieciom swym. Miłość, wiara, pokój przemieniają świat! 2. Ty w Swej Opatrzności idziesz pośród nas Ty dałeś Polsce wolność, jako wielki dar Więc sługi swe posyłaj, woła polski lud Bóg, Honor, Ojczyzna, Panem naszym Bóg! 3. Dzisiaj dziękujemy za Opatrzność Twą Rodzinom błogosław, chlebem nakarm lud Duchowieństwo nasze wspieraj, mocą łaski swej Wielkie dziękczynienie, Boże przyjąć chciej! muz. K. Kusiel-Moroz sł. M. Przybylski