Kolejne 17 mld dolarów dla Ukrainy

PAP |

publikacja 25.07.2015 11:03

Władze Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) zaakceptowały udzielenie Ukrainie kolejnej transzy pomocy, której łączna wysokość wynosi 17 mld dolarów - podała agencja Interfax-Ukraina, powołując się na źródło cytowane przez Bloomberga.

Kolejne 17 mld dolarów dla Ukrainy Roman Koszowski /Foto Gość Wolontariuszki dowożą do ukraińskiej jednostki pancernej rzeczy dla żołnierzy .

Źródło to oświadczyło, że "Ukraina otrzymała zgodę władz MFW na otrzymanie kolejnej części" pomocy, po przyjęciu przez Kijów ustaw wymaganych przez fundusz i osiągnięciu z kredytodawcami postępu w restrukturyzacji długu.

Formalna akceptacja udzielenia kolejnej transzy pomocy powinna nastąpić 31 lipca - zaznacza Interfax-Ukraina.

Administracja ukraińskiego prezydenta Petra Poroszenki zapewniła w piątek, że Kijów spełnił warunki konieczne do tego, by 31 lipca odbyło się spotkanie rady wykonawczej MFW. Ukraina liczy na pozytywną decyzję o udzieleniu jej następnej transzy w wys. 1,7 mld dolarów - przekazała administracja.

W połowie lipca parlament Ukrainy przyjął pakiet ustaw, których uchwalenie było warunkiem odblokowania zagranicznej pomocy finansowej w wys. 3,2 mld dol., w tym 1,7 mld dol. z MFW. Jak mówił wówczas wiceminister finansów Ukrainy ds. integracji europejskiej Artem Szewalow, pomoc zagraniczna będzie wykorzystana do wsparcia ukraińskiej waluty i na pilne potrzeby budżetowe.

Program MFW dla Ukrainy wart jest 17,5 mld dol., Ukraina do tej pory otrzymała 5 mld dolarów.